Vykdant žemės ūkio darbus šalia elektros linijų būtina laikytis saugumo taisyklių

    1892
    0

    ellaidai

    Elektros skirstomųjų tinklų operatorius AB LESTO ūkininkams ir kitiems žemės ūkio darbus atliekantiems asmenims primena, kad derliaus nuėmimo darbai laukuose, per kuriuos eina elektros linijos, turi būti atliekami laikantis saugos reikalavimų ir elektros tinklų apsaugos taisyklių. Prasidėjus derliaus nuėmimo sezonui per vieną mėnesį jau užfiksuoti 33 atvejai, kuomet dėl ūkininkų kaltės nutrauktas elektros energijos tiekimas keliems tūkstančiams gyventojų. Už neatsakingus veiksmus kyla teisinė atsakomybė, dėl tokių veiksmų kyla grėsmė gyventojų saugumui.

    Kasmet vasaros pabaigoje ūkininkams kaimo vietovėse nuimant derlių dėl aplaidaus elgesio šalia elektros tinklų išauga elektros energijos tiekimo sutrikimų grėsmė, kyla rizika darbuotojų, gyventojų saugumui. Per pastarąjį mėnesį bendrovė užfiksavo 33 atvejus, kuomet ūkininkų darbuotojų vairuojama stambiagabaritė technika kliudė elektros tiekimo linijas, nutraukė laidus ar nuvertė stulpus. Dėl trečiųjų asmenų poveikio elektros energijos tiekimas buvo nutrūkęs daugiau nei 2000 gyventojų. Tokie įvykiai gali baigtis tragiškai.

    „Norime atkreipti visų žemės ūkio darbus atliekančių asmenų dėmesį ir įspėjame, kad reikia būti ypač atidiems dėl savo ir kitų žmonių saugumo. Atliekant darbus laukuose būtina laikytis saugaus atstumo nuo elektros oro linijų, vengti šalia jų ir po jomis naudoti stambių gabaritų techniką, išlaikyti saugų atstumą iki linijų atramų. Negalima po elektros linijomis statyti žemės ūkio technikos, krauti šieno kupetų ar laikyti šiaudų ritinių bei kitų degių medžiagų, kadangi gamtos stichijų atvejais nutrūkę elektros laidai gali sukelti gaisrą“, – teigia Ervinas Pareigis, AB LESTO Režimų planavimo skyriaus vadovas.

    Didesnė rizika dirbant netoli elektros oro linijų priskiriama stambių gabaritų žemės ūkio technikai – traktoriams su aukštomis priekabomis, keltuvams, kurie krauna šieną į priekabas, kombainams. Todėl šių mašinų vairuotojai turėtų būti ypač atsargūs ir dėl savo pačių ir aplinkinių saugumo laikytis elektros tinklų apsaugos taisyklių. Neatsakingai vykdomi darbai elektros linijų apsaugos zonose kelia riziką žmonių gyvybei ir elektros tiekimui bei užtraukia teisinę atsakomybę.                          

    Iš viso šiais metais LESTO iki rugpjūčio 22 d. gyventojams ir verslo įmonėms jau surašė 4 779 įspėjimus ir 270 administracinės teisės pažeidimo protokolų dėl nesuderintų žemės kasimo, statybos ar kitų darbų elektros skirstomojo tinklo apsaugos zonose. LESTO yra pasirašiusi bendradarbiavimo susitarimą su valstybinėmis Darbo ir Teritorijų planavimo bei statybos inspekcijomis – užfiksavusi pažeidimus LESTO, atsižvelgdama į jų pobūdį, informuoja minėtas institucijas.

    LESTO primena, kad, siekiant apsaugoti elektros tinklus, sudaryti normalias jų eksploatavimo sąlygas, užkirsti kelią nelaimingiems atsitikimams bei užtikrinti nenutrūkstamą elektros energijos skirstymą ir tiekimą, pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus elektros linijoms yra nustatytos elektros tinklų apsaugos zonos (specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos). Į šias elektros tinklų apsaugos zonas patenkantys žemės sklypai gali būti naudojami įprastinei žemės ūkio bei kitai veiklai, tačiau turi būti laikomasi teisės aktais nustatytų elektros tinklų apsaugos zonų apibrėžtų reikalavimų. Zonos ribose savarankiškai, be raštiško LESTO sutikimo, negali būti vykdomi žemės kasimo, melioravimo, užtvindymo, įvairių statinių griovimo, remonto ir kiti darbai, sodinami arba kertami medžiai. Zonos ribose yra draudžiama įrengti sporto, žaidimų aikšteles, stadionus ir kt.

    Dažniausiai elektra į gyventojų namus ar sodybas atkeliauja 0,4 kV įtampos oro linijomis. Tokios įtampos oro ir kabelių linijų apsaugos zona sudaro po 2 metrus į abi puses.  Atitinkamai, jei elektros linijų įtampa aukštesnė, atstumai turi būti dar didesni: 10 kV įtampos oro linijų apsaugos zona sudaro 10 metrų, 35 kV  linijų apsaugos zona – 15 metrų.

    lesto.lt

    vilkmerge.lt archyvo nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia