Želvos vidurinės mokyklos bendruomenės laikraštėlis (2011.11) Nr.2

    2719
    0

    Želvos vidurinės mokyklos bendruomenės laikraštėlis „Jaunimėlis”

    ŠĮ MĖNESĮ MŪSŲ MOKYKLA ŠVENČIA
     102 – ĄJĮ SAVO GIMTADIENĮ

    lietyuva

    Mūsų mokykloje

    Svečiai

    Spalio viduryje muziejus sulaukė svečių – čia lankėsi 30-ies Lietuvos mokyklų muziejininkų grupė su Jaunimo turizmo centro vadovais – direktore Vida Petrevičiene ir metodininku Arvydu Ščiukaičiu.
    Svečiai apžiūrėjo ekspoziciją, domėjosi edukacinėmis programomis, kita muziejaus veikla.

    Krikštynos

    Neseniai vyko jaunųjų muziejininkų krikštynos. Jas organizavo ir vedė vyresnieji – šeštokai Martynai Radzevičius ir Zlatkus, Tautvydas Šikšnys. Naujokams  bičiuliams antraklasiams didelių kančių neteko patirti – visai nebaisu buvo suvalgyti citriną, smagu atsakinėti į gudrius klausimus apie muziejaus eksponatus (klausimai buvo sudėti į spalvotus balionus, kuriuos reikėjo ,,išsprogdinti“ atsisėdus). Krikštijami ,,kūdikiai“ pasirodė esą neblogai pažįstantys muziejaus rinkinio eksponatus, bet suklupo… ties abėcėle. Pasirodo, kad beveik visiems reikia ją pasikartoti…

    Dalyvavo konkurse

    Abiturientė Eglė Prokopavičiūtė Lietuvos mokinių konkursui ,,Mano giminės herbas“ pateikė savo darbą  – sukurtą originalų herbą (kopiją galima pamatyti muziejuje). Konkurso rezultatų dar nežinome.

     

    Konferencija

    Vilniaus Šiuolaikinio meno galerijoje  lapkričio 17 d. vyko šalies mokyklų muziejų apžiūros baigiamoji konferencija. Į ją buvo pakviestos muziejaus vadovė Z. Kriaučiūnienė ir mokyt. R. Povylienė. Iš 408 mokyklų muziejų apžiūroje dalyvavo 125.Kartu su keliolika vidurinių mokyklų buvome apdovanoti Lietuvos Jaunimo turizmo centro Padėkos raštais ir dovanomis – vertingais albumais – knygomis. Juos galima pasižiūrėti muziejuje.

    Knygelė

    Jau turime naują knygelę apie Želvą – „Antrasis medžio gyvenimas. Želvos krašto medinė architektūra“. Ją irgi galima pamatyti muziejuje. Ruošiamasi jos „krikštynoms“ ir… dovanojimui.

    Dėkui…

    …už kapelių tvarkymą – Lietuvos savanorių, kunigų K. Žebrio, St. Švėgždos, P. Palilionio, už kitų. Gražus ir kilnus darbas turėtų būti tęsiamas…

    …ir už mažąjį maratoną – gražiausią  ir prasmingiausią želviečių mokinių bėgimą iki senosios mokyklėlės.

    Už padėtą parengti informaciją dėkojame muziejaus vadovei Z. Kriaučiūnienei

    —————————————————————————————————————–

    MŪSŲ KELIONĖS

    Per rudens atostogas, lapkričio 3 dieną, 7 klasės mokiniai ir penktokai, lankantys literatų būrelį, kartu su savo mokytoja Rasa Povyliene išsiruošė į ekskursiją į Vilnių.

    Ekskursija

    Ekskursijos dalyviai Antakalnio kapinėse, prie memorialo, skirto Antrojo pasaulinio karo aukoms

    Pirmiausiai lankėmės Antakalnio kapinėse. Ten pabuvojome ant Menininkų kalnelio, prie memorialo, skirto Sausio 13 – osios aukoms, aplankėme ir buvusio Lietuvos prezidento Algirdo Brazausko kapą. Ant kai kurių kapų uždegėme atsivežtas žvakeles. Didelį įspūdį mums paliko žinomo dainininko Vytauto Kernagio kapas. Pamatėme, jog ant jo tam tikra forma įrengtos duobutės žvakėms padėti. Kaip mums paaiškino tuo metu kapą tvarkiusi moteris, taip  sudėliojami žvaigždyno, po kuriuo gimęs V.Kernagis, kontūrai. Tai mums pasirodė neįprasta ir įdomu.

    Aplankėme ir ne taip seniai mirusių žymių žmonių kapus, pagerbėme jų atminimą. Ant vieno kapo pamatėme neįprastą paminklą – krepšinio kamuolį. Sužinojome, jog ten palaidotas garsus sporto treneris Rimas Girskis.

    Pagerbę mirusiųjų atminimą pasukome į Vichy vandens pramogų parką. Čia mūsų laukė išsvajotos maudynės ir edukacinė pamoka ,,Piratų laivas”. Iki soties pasimaudę, pasiklausę pasakojimo apie piratus, jų atsiradimo istoriją, išvaizdą ir papročius, pasukome namų link. Taip ir baigėsi mūsų kelionė.

    Salvija Ilgevičiūtė

    Pristatytas pilietinio ugdymo projektas

    Neseniai mokyklos bendruomenei mini konferencijos metu pristatytas nuo birželio mėnesio mūsų mokykloje vykdytas pilietiškumo projektas ,,Iš praeities žygdarbių mokomės būti piliečiais”. Projekto veikla buvo skirta tyrinėti Nepriklausomybės kovų dalyvių – mūsų krašto savanorių veiklą, jų žygdarbius. Dar birželio mėnesį vyresniųjų klasių moksleiviai kartu su auklėtojais tvarkė senosiose Želvos kapinėse esančius savanorių kapus, ieškojo apie juos informacijos internete, mokyklos muziejaus archyvuose. Aktyviausi šioje veikloje buvo dešimtokai ir jų auklėtoja L.Monkevičienė.

    Kita projekto veikla – lankstinuko, skirto minėtam istoriniam laikotarpiui Želvos krašte, parengimas. Jį parengė ir pristatė dešimtokės Bernadeta Masiulionytė ir Vitalija Butkutė. Šį lankstinuką galima rasti mokyklos muziejuje.

    Pristatome lamkstinuka

    Savo parengtą lankstinuką pristato Bernadeta ir Vitalija

    Aktyviausi projekto dalyviai apdovanoti prizais su Želvos simbolika. Taip pat padėkota istorijos mokytojui Edmundui Jankūnui, kuris pristatant projektą kalbėjo apie Nepriklausomybės laikų kovas Želvos krašte.                         

    „Jaunimėlio” informacija

    MOKINYS IŠ ARTI

    Toliau tęsiame pažintį su mūsų mokyklos naujokais. Šįkart „Jaunimėlio” viešnios –  pirmokė Gabrielė ir trečiokė Regina.

    Gabrielės mintys:

    Gabriele

    1.Kaip jautiesi šioje mokykloje?
    Čia jaučiuosi gerai.
    2.Kas tau čia patinka, o kas – nelabai?
    Patinka klasė ir draugai, o nepatinka vyresni vaikai.
    3.Ko palinkėtum savo klasės draugams?
    Linkiu jiems visko, kas geriausia.

    Kalbėjosi Faustina  Zaveckaitė

    Į klausimus atsako Regina:

    Regina

    1.Kas tau labiausiai patinka šioje mokykloje?
    Geri draugai.
    2.O kuo nesi patenkinta?
    Draugais, kurie mušasi ir prasivardžiuoja.
    3.Kokių dalykų pamokas mėgsti?
    Matematikos, nes patinka skaičiuoti.
    4.O kokia pamoka nelabai patinka?
    Lietuvių kalbos, nes nepatinka skaityti.
    5.Kaip jauteisi šioje mokykloje, kai atėjai mokytis?
    Buvau nedrąsi…

    Kalbėjosi Andrėja Šatrovaitė

    Dėkojame Gabrielei ir Reginai už klausimus. Linkime, kad jos drąsiai jaustųsi mūsų mokykloje.

    ——————————————————————————————————————

    Tautos dvasios beieškant

    Dar praėjusiais mokslo metais mokyklos jaunųjų literačių grupelė (tuomet dar šeštokių) kartu su savo mokytoja Rasa Povyliene įsijungė į Lietuvos jaunimo turizmo centro inicijuotą projektą „Tautos dvasios beieškant”. Šio projekto, kuriame dalyvavo įvairių šalies mokyklų moksleiviai, tikslas – skatinti domėtis savo gimtinės istorija, ją geriau pažinti. Mūsų, želviškių, buvo pasirinktas dramatiškas pokario laikotarpis. Kadangi pasirinkta tema susijusi su istorija, neapsieita be istorijos mokytojo Edmundo Jankūno pagalbos. Jis mielai sutiko atsakyti į keletą klausimų. Su mokytoju bendravo Dovilė Butkutė, Odeta Šeženytė ir Dovilė Liškaitė.

    Siūlome paskaityti interviu su mokytoju E. Jankūnu. Jame – galbūt dar negirdėti, nauji  faktai iš pokario Želvos krašte laikotarpio.

    Jam pateikėme tokius klausimus:

    Ką galite papasakoti apie pokario įvykius Želvoje? Ką žymi didelis baltas kryžius, esantis Želvos pakraštyje? Ar ten kas nors palaidotas?  Kas ir kada? Kokių daugiau yra pokario įvykių pėdsakų mūsų miestelyje ir jo apylinkėse? Ką ženklina prie dabartinio mokyklos bendrabučio pritvirtinta memorialinė lenta?

    Štai ką mums papasakojo mokytojas:

    Žinau, kad pokariu Želvoje buvo daug įvykių, vyko partizanų kovos. Veikė daug partizanų būrių. Man žinomi trys. Į vieną buvo susirinkę Paževių vyrai. Žymiausias buvo brolių Rokų partizanų būrys. Paskui buvo Daubariškių partizanai, Lyduokių partizanai (ten vadovavo Plienas). Užsukdavo ir Žalio Velnio būriai. Žodžiu, vyko aršios kovos. Gaila, bet tas partizaninis judėjimas buvo numalšintas.

    Dėl ant bendrabučio pakabintos lentelės: ten pažymėta, jog pokario metais tame pastate buvo įsikūręs garnizonas. Garnizonas – tai rusų kariai. Toje vietoje buvo kalinami partizanai. Apie tai pasakojamas ne vienas atsitikimas. Vienas iš jų, jog ten, kur dabar yra senesnis mokytojų namas, stovėjo toks namukas, kur buvo kalinami partizanai. Vienam partizanui pavyko pabėgti. Jis buvo labai fiziškai stiprus, turėjo ar pavardę, ar pravardę Pupa. Iškėlė lubas, po to išlipo pro šiaudinį stogą ir pabėgo iš to kalėjimo. Ten budėjęs senukas net nieko nepajuto. Atvykę jo draugai klausia, kur gi tas kalintas partizanas. Nuėję pažiūrėti pamatė, kad nėra. Pasirodo, pabėgęs.

    Dar vienas buvo ir tragiškas atvejis. Aš jums gal ir pasakojau? Toje vietoje partizano palaikai buvo įmesti į tualetą. Ir kada šį mokytojų namą statė, buvo atrasti žmogaus kaukolė ir kaulai. Tai irgi susiję su tais blogais dalykais. Taigi tas jūsų minimas pastatas buvo kaip savotiškas kalėjimas.

    Bendrabutis

    „Šiame pastate (dabar – mokyklos bendrabutis) pokario metais buvo kalinami partizanai”

    Dabar šis pastatas – mokyklos bendrabutis.Tuo metu jis, kaip sako žmonės, buvo vienaukštis.

    Jūsų minimas Baltas kryžius – atminimas tiems partizanams, kurie žuvo Želvos apylinkėse. O jų daug. Galite nueiti ir paskaityti, kiek ten tų pavardžių, kiek slapyvardžių. Ne visų slapyvardžiai yra iššifruoti. Pavyzdžiui, Fricas. Iš tikrųjų tai Johan Kiun. Man pasakojo, kad jis stebuklingai išsigelbėjo, nežuvo, gyvena kažkur Prancūzijos – Vokietijos pasienyje. Taigi kiekviena tame kryžiuje iškalta pavardė reiškia to partizano atminimą. O jie kovojo už Lietuvos laisvę. Taip reikėtų suprasti.

    O šį baltą kryžių suprojektavo Henrikas Šilgalis, žinomas architektas. Jei žinote Trijų kryžių kalną Vilniuje – ten irgi yra šio architekto darbas.

    Dar prie bažnyčios kapinėse yra palaidoti taip vadinami liaudies gynėjai, kurie kovojo prieš partizanus.

    O prie Skardelio (tai nedidelis miškelis Želvos pakraštyje – aut. past.) yra stogastulpis pastatytas. Bet tai 1940 – ųjų metų partizanams, kurie kovojo prieš sovietus. Buvo pastatytas stogastulpis, o vėliau laukuose – kryžius.
    Galbūt dar yra kokių nors pokario įvykių ženklų. Gal kokių bunkerių liekanos miškuose. Bet aš jų netyrinėjau. Tokie ryškesni – tai mokyklos bendrabutis ir tas baltas kryžius…


    —————————————————————————————————————

    Gaivioji žodžių versmė

    Faustina Zaveckaitė, 5 klasė
    RUDUO
    Tik dešimt rudenių mačiau
    Ir visą džiaugsmą jų jutau.
    Nieko geresnio nėr kaip jis.
    Ruduo – viena mano gyvybės dalis.

    Tačiau ateis jau greit žiema,
    Ir džiaugsis ja mano šeima.
    Gimtadienis už durų laukia,
    Net katinas prie jų jau kniaukia
    SNIEGAS
    Pamačiau aš gražų sniegą –
    Krinta jis kiekvieną dieną.
    Pagavau aš snaigę bailią,
    Tokią dailią, dailią, dailią…

    Liko pėdsakai baltam sniege
    Ir gyvūnai savo giliame miege.
    Pėdsaką aš savo mažą palieku –
    Taip linkėjimus žiemai siunčiu.
    ——————————————————————————————————————-
    Kaip gyvena mūsų mokyklos sportininkai?

    Šito paklausėme kūno kultūros mokytojo Gintaro Markevičiaus. Štai ką sužinojome.

    Lapkričio 8 dieną dalyvauta rajoninėse šaškių ir smiginio varžybose. Iš keturių vidurinių mokyklų šaškių varžybose Želva užėmė I vietą (žaidė M. Stražinskas, M. Tomkvaitis, T. Dapkus, L.Staveckaitė). Smiginio varžybose iškovota II vieta (žaidėjai – J.Guzelytė, B.Masiulionytė, V.Butkutė, T.Tavoras, P.Drobužas, A.Bačys).

    Lapkričio 16 d. vyko maratono bėgimas Mokyklos gimtadieniui paminėti. Greičiausi buvo D.Kulakauskas, G. Lukšaitė.

    Po maratono

    Mažojo maratono dalyviai ir žiūrovai jam pasibaigus

    Sveikiname geriausius mokyklos sportininkus. Linkime daug pergalių ateityje!

    Su mokytoju kalbėjosi Iveta Misiūnaitė

    ——————————————————————————————————————

    SIŪLAU PAMATYTI

    trin

    Praėjusiame ,,Jaunimėlio” numeryje skaitėte atsiliepimą apie naująjį lietuvišką filmą „Tadas Blinda. Pradžia”. Kaip supratome, ne vienas šią naują kino juostą jau spėjo pamatyti. Tikimės, patiko.

    Šįkart „Jaunimėlio” skaitytojams norisi pristatyti dar vieną filmą, šiuo metu rodomą plačiuosiuose Lietuvos kino teatrų ekranuose. Tiesa,  jau ne lietuvišką, o sukurtą JAV ir Naujosios Zelandijos – „Tintino nuotykiai. Vienaragio paslaptis”.

    Tai nuotykinis animacinis filmas, kupinas netikėtumų, įtampos, pasakojantis apie paslaptingo laivo ir lobių paieškas. Pagrindinis herojus – drąsuolis Tintinas, kuris žūtbūt siekia įminti praeities paslaptį ir nebijo leistis net į pačius sunkiausius išbandymus. Ar jam pavyksta pasiekti tikslą? Jei tik turėsite galimybę, pasižiūrėkite naująją kino juostą, ir sužinosite.

    Šis filmas, be abejo, įdomiausias bus jaunesniojo mokyklinio amžiaus mokiniams. Aišku, smagu jį bus žiūrėti ir vyresniesiems – netgi jūsų tėveliams, nes kas gi nenori nors trumpam atitrūkti nuo kasdienybės ir pasinerti į svaiginančius nuotykius?

    Rasa Povylienė

    —————————————————————————————————————–

    SKELBIMAI
    Kitą penktadienį, gruodžio 2 dieną, Želvos parapijos namuose vyks naujos Z.Kriaučiūnienės ir R.Povylienės knygelės ,,Antrasis medžio gyvenimas. Medinė Želvos krašto architektūra” pristatymas. Kviečiame dalyvauti.
    Visi renginio dalyviai gaus naująją knygelę dovanų.
    Pradžia 14 val.

    —————————————————————————————————————–

    PASIGAMINK PATS!
    Šokoladiniai saldainiai
    al
    100g tarkuoto šokolado, 1 stiklinė cukraus, 8 šaukštai pieno, 2 šaukštai sviesto.
    Cukrų ir sviestą sudėti į puodą, užpilti pienu ir virti ant silpnos ugnies tol, kol masė sutirštės. Po to sudėti šokoladą ir gerai išmaišyti. Gautą masę supilti į sviestu išteptą skardą ir dar nesustingusią supjaustyti kvadratėliais. Ragaukite!

    Siūlo Beatričė Tavoraitė

    —————————————————————————————————————–

    ŠYPTELK!
    smi

    Mokytoja sako:
    – Lukai, tavo raštas neįskaitomas!Ar negali rašyti aiškiau?
    – Galiu, bet jūs ir vėl sakysite, kad darau daug klaidų…
    ———————————————————-
    Mokytojas:
    – Vaikai, atsistokite, kas save laikote kvailais.
    Po kelių minučių atsistoja Petriukas.
    Mokytojas:
    – Petriuk, tai tu galvoji, kad esi kvailas?
    – Ne… Bet nepatogu, kai jūs viena stovite…
    ———————————————————–
    Mokytojas:
    – Taip bus lengviau atsiminti: visi, kurie su plunksnomis, deda kiaušinius.
    Petriukas:
    – O indėnai – taip pat?

    Parinko Andrėja Šatrovaitė, Faustina Zaveckaitė

    —————————————————————————————————————-
    Šį „Jaunimėlio“ numerį parengė: Luknė Šeferytė, Odeta Šeženytė, Iveta Misiūnaitė, Beatričė Tavoraitė, Faustina Zaveckaitė,
    Andrėja Šatrovaitė, Salvija Ilgevičiūtė, Rasa Povylienė, Zita Kriaučiūnienė ir kiti.
    Maketavo, tekstus redagavo mokytoja Rasa Povylienė. 

     

     

    ŠĮ MĖNESĮ MŪSŲ MOKYKLA ŠVENČIA

     102 – ĄJĮ SAVO GIMTADIENĮ

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia