Buhalterija pagal Zofiją: pajamos – 95 tūkst. 816 litų, pajamų mokestis – 30 litų

    3524
    0
    DSCF4337

    DSCF4337

    Šios sumos – ne anekdotas, ne nesąmonė, ne apsirikimas, ne klaida ir ne ištrauka iš fantastinės novelės – nors galėtų būti ir tuo, ir kitu. Tai – faktas, verčiantis abejoti ne tik sveika logika, bet ir visuotine savos valstybės valdymo sistema, kuri turėtų teisingai styguoti visų mūsų gyvenimus. Teisingai – tai ne pagal principą „vieni mokesčiai – išrinktiesiems, o visi kiti susimokėkite pagal įstatymą“.

    Minėtąsias pajamas – beveik 96 tūkst. litų – per 2014 metus gavo Zofija Belickienė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatė Nr.11 į Ukmergės rajono savivaldybės tarybą. Politinė veikėja, plačiąjai visuomenei geriau žinoma kaip dabartinė buvusio mero Algirdo Kopūsto žmona, į biudžetą nuo gautų pajamų sumokėjo pajamų mokestį – 30 litų.
    Tai – ne kokio nors specialiai inicijuoto tyrimo metu atskleistas faktas, bet visiems pasiekiama oficiali informacija. Ji skelbiama VRK internetiniame puslapyje, Z. Belickienės turto ir pajamų deklaracijoje.

    IMG 0166

    Z. Belickienė yra apsirūpinusi moteris: jos privalomas  registruoti turtas sudaro 279 tūks. 999 litus, vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai verti 151 tūkst. 100 litų, piniginių lėšų turi 34 tūkst. 770 litų, yra suteikusi paskolų už 120 tūkst. 250 litų.  Nuo 1991 m. Z. Belickienė turi agroserviso įmonę „Ūkininkas“, nuo 1994 m. valdo UAB „Geras skonis“ akcijas, nuo 2004 m. verčiasi individualia žemės ūkio veikla.  Dar kažkiek litų į sąskaitą įkrenta už darbą rajono savivaldybės taryboje. Būtų niekieno reikalas ir net negražu skaičiuoti svetimus pinigus, jei Z. Belickienė nebūtų viešas asmuo. Dabar ji – viešas, taigi ir turtui – vieši. Ir faktas apie sumokėtus 30 litų metinio pajamų mokesčio – viešas, į deklaraciją įrašytas pačios Z. Belickienės ranka.
    Lietuvoje nuo 2009 m. sausio 1 d. visoms pajamoms nustatytas vienodas – 15 procentų dydžio pajamų mokesčio tarifas. Pajamomis, nuo kurių turi būti mokamas šis mokestis, yra: pajamos už nekilnojamojo pagal prigimtį daikto, esančio Lietuvoje, nuomą; honoraras; su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos; sporto veiklos pajamos; atlikėjų veiklos pajamos; pajamos, gautos už parduotą ar kitokiu būdu perleistą nuosavybėn kilnojamąjį daiktą, jeigu šios rūšies daiktui pagal Lietuvos  Respublikos teisės aktus privaloma teisinė registracija ir  šis  daiktas  yra  (ar privalo būti) įregistruotas Lietuvoje, taip pat nekilnojamąjį daiktą, esantį Lietuvoje.
    Jeigu Z. Belickienė per 2014-uosius ką nors nuomojo, sukūrė kokį eilėraštį ar pjesę ir gavo honorarą, jei kur nors dirbo ir gavo algą, jei už atlygį sportavo, šoko arba dainavo, jei pardavė kokį kilnojamąjį daiktą – visa tai ji padarė už varganus 200 litų. Nes 15 procentų nuo šios apgailėtinos sumos būtent ir sudaro tuos 30 litų, ponios sumokėtų valstybei kaip gyventojų pajamų mokestis.
    Sakytume – pernelyg nusipiginta. Dar sakytume – galimai afera, galimai – mokesčių slėpimas. Išaiškinimo, kiek tuose „galimai“ gali būti tiesos, kreipiamės į mokesčių inspekciją.
    Paklausimas: „Savaitraštį „VILKMERGE.lt“ sudomino kandidatės į Ukmergės rajono savivaldybės tarybą Zofijos Belickienės vyriausios rinkimų komisijos tinklapyje paskelbta turto ir pajamų deklaracija. Joje rašoma, kad kandidatė gavo beveik 100 tūkst. litų pajamų ir sumokėjo 30 litų gyventojų pajamų mokesčio. Gal galite mus pakonsultuoti, kokios išimtys taikomos GPM ir kokia konkrečiai išimtis taikoma minėtai politikei?“
    Atsakymą pateikė Vilniaus AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Edita Glumbakienė:
    „Pagal gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, 17 str. neapmokestinamos pajamos gali būti įvairios. Kaip pavyzdį galime pateikti paveldėjimo būdu gautas pajamas, kurios yra apmokestinamos pagal Lietuvos Respublikos paveldimo turto mokestį reglamentuojančius teisės aktus (nesvarbu, ar turtą paveldėjęs gyventojas sumokėjo paveldimo turto mokestį, ar pagal šį įstatymą nuo to mokesčio sumokėjimo yra atleistas). Taip pat turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, gautos už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn Lietuvoje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), kuriame pastaruosius dvejus metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo buvo gyventojo gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka. Neapmokestinamos pajamos yra ir iš Lietuvos Respublikos valstybės, savivaldybių ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetų, taip pat iš užsienio valstybių valstybinių fondų gautos pensijos, rentos, kompensacijos bei įstatymo nustatytos kitos neapmokestinamos pajamos. Informacijos apie Zofiją Belickienę, vadovaudamiesi Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos išaiškinimu, negalime pateikti be mokesčių mokėtojos raštiško sutikimo“.
    Formalus atsirašymas. Bet išvardintos visos Z. Belickienės per metus turėtos galimybės, iš kokių neišsenkamų šaltinių legaliai ir teisėtai gauti pajamų, nuo kurių mokesčio mokėti nereikia. Gal net ir ne visos, gal Z. Belickienė žino daugiau. Kadangi detalią informaciją, kaip per metus sumokėti 30 litų GPM, saugo asmens duomenų apsaugos įstatymas, prašome pačios Z. Belickienės paaiškinimo, kas, kaip ir kodėl. Kaip, gaunant šimtatūkstantines pajamas, į biudžetą atseikėti tris dešimtines?
    Pirma reakcija: „Čia kažkoks tai yra nesusipratimas, nes pajamų mokestis…aš be buhalterės negaliu paaiškinti“
    Pasirodo, gali. Vos po kelių sekundžių, kai nebesijaučia netikėtai užklupta. Tik prabyla ne apie pajamų mokestį, bet apie pajamas, nors niekas neklausė:
    „Čia, matot, kaip yra. Pajamos tos yra ekologinio ūkio, ir ekologinio ūkio, kaip pasakyt, neapmokestinamos. Čia yra, kaip pasakyt, subsidijos, ten tos subsidijos susidvigubina dviejų metų, bet jos vis tiek yra neapmokestinamos…aš negaliu jums paaiškinti…“.
    Tai vis dėlto negali. Bet žino, kas privalo mokėti GPM: „Jei, pavyzdžiui, aš pati ką parduočiau – kokią žemę parduočiau, namą kokį parduočiau – taip, aš turėčiau mokėt mokesčius. Bet kadangi aš parduodu žemės ūkio produkciją ir gaunu subsidijas, tai už tas subsidijas jau neapsimokestina“.
    Na, „neapsimokestina“, tai „neapsimokestina“. Ir staiga atbunda atmintis, nebelieka pirminės nuostabos „kažkoks tai nesusipratimas“, jau gali paaiškinti be buhalterės: „O pajamų mokestis 30 litų žinot, iš kur yra? Aš hektarą žemės vieniems žmonėms nuomavau, ir vat už tą hektarą, kur aš nuomą gavau, tai 30 litų aš ir sumokėjau. Jei kas dar bus neaišku, tai pasiklauskit“.
    Ačiū, aišku. „Nesusipratimas“, „susidvigubinusios“ subsidijos, nepardavė nei „kokios“ žemės, nei „kokio“ namo, ir žino, už ką sumokėjo 30 litų GPM. Švari buhalterija, švarios pajamos, švarūs mokesčiai. Retorinis klausimas: jei būtų mokestis „už švarią sąžinę“ – ar atsirastų, kas jį moka?

    Unė Jonaitytė

    Albinas Juknys

    Skaitykite ir žurnale:

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia