Gyvename pasaulyje, kuriame viskas labai greitai keičiasi: diena veja dieną, žiema – vasarą… Mes strimgalviais lekiame gyvenimo keliu. Tik retkarčiais stabtelime atsikvėpti ir apsidairyti. Viena iš tokių akimirkų – adventinis ir šv. Kalėdų laikotarpis, kai žmogaus širdis atsiveria meilei, nuoširdumui ir atvirumui. Šiuo laikotarpiu ypač svarbu susitikti ir pabūti kartu su žmonėmis, kurie yra artimi ir svarbūs.
Senamiesčio pagrindinės mokyklos bendruomenė žiemos šventes sutiko įdomiai, prasmingai ir linksmai. Šventėms pradėta ruoštis dar lapkričio mėnesį: mokiniai rinko pušų ir eglių konkorėžius, iš kurių mokytoja Gintarė Sakalauskienė padarė netradicinę kalėdinę eglutę. Gruodžio mėnesį buvo puošiami mokyklos koridoriai, kabinetai; išrinktos ir apdovanotos trys mokinių klasės, estetiškiausiai papuošusios kabinetus.
Septintų ir aštuntų klasių mokiniai dalyvavo Gerumo akcijoje, kai buvo lankomi ir su šv. Kalėdomis sveikinami vieniši pagyvenę žmonės. Pradinukai ir jų mokytojos kvietė tėvelius, senelius pažiūrėti kalėdinių vaidinimų, vyresnių klasių mokiniai vakarojo su auklėtojais. Mokyklos direktorė Audra Uselienė pakvietė kolektyvą susirinkti į tradicinę Adventinę popietę, o gruodžio 30 dieną visiems kartu aplankyti Lietuvos etnokosmologijos muziejų Molėtų rajone.
O paskutinę atostogų dieną mokiniai, jų tėveliai, mokytojai važiavo į Vilnių žiūrėti krepšinio varžybų. Šią puikią dovaną mokykla laimėjo dalyvaudama akcijoje ,,Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!“.
Lietuvių kalbos mokytoja Živilė Kudlinskienė
Pradinukų Kalėdos
Gruodžio 18 – 21 dienomis mūsų mokykloje vyko kalėdiniai renginiai 1-4 klasių mokiniams. Mokyklos administracija švenčių proga sveikino mokytojus, mokinius, jų tėvelius ir pradžiugino saldžiomis dovanėlėmis su mokyklos simboliu – pelėdžiuku.
Pirmokus ir jų šeimas mokykloje aplankė Kalėdų Senelis, nešinas dideliu maišu dovanų. Jis džiaugėsi, kad vaikai, laukdami Šv. Kalėdų, paruošė vaidinimą „Vilkas, ožka ir dešimt ožiukų“, šoko linksmą žvėrelių letkį ir dainavo kalėdines dainas.
Antrokus aplankė Nykštukas Tukas. Jis padėjo vaikams surasti kalėdines dovanas ir įveikti užduotis, kurias rado Kalėdų Senelio laiške. Vaikai vaidino inscenizaciją „Kas prajuokins karalaitę?“, linksmai šoko ir dainas dovanojo savo artimiesiems.
Trečiokai taip pat rinkosi į kalėdinę popietę kartu su savo artimaisiais. Vaidino spektaklį „Užmirštų žaislų karalystėje“. Po įspūdingo pasirodymo 3a klasės mokiniai rado paslėptą Kalėdų Senelio dovanų maišą, o 3b klasės mokinius pradžiugino dovanoti angeliukai.
Ketvirtokai į savo kalėdinę šventę pakvietė tėvelius, senelius, broliukus ir sesutes. Džiaugdamiesi artėjančiomis žiemos šventėmis, sveikino savo artimuosius eilėmis ir dainomis. Vaidino spektaklį „Miško pasaka“. Sveikindami ir dovanodami savo draugui dovanėlę, linkėjo gražių švenčių ir gerų ateinančių metų.
Senamiesčio pradinukai puikiai praleido laiką kartu su savo mokytojomis ir artimaisiais, atitrūkę nuo kasdienių darbų ir rūpesčių turėjo progą pabūti kartu, pasilinksminti, pasikeisti dovanėlėmis, linkėjimais.
Dėkojame mokyklos administracijai už palaikymą ir šventinę nuotaiką, o tėveliams, seneliams – už rūpestį puošiant vaikus karnavaliniais kostiumais ir nuotaikingai sutinkant mokyklos Kalėdas.
Pradinių klasių mokytojos
Gerumo pamokos
Paskutiniąsias 2013 metų pamokas Ukmergės Senamiesčio mokykloje galima drąsiai vadinti gerumo pamokomis.
Jau tapo tradicija, kad prieš atostogas 7-8 klasių mokiniai paruošia atvirukų su sveikinimais ir šventinių ryšulėlių. Kartu su auklėtojomis visi draugiškai, gal kiek ir triukšmingai eina sveikinti nepažįstamų vienišų žmonių. Tai neįkainojama pamoka ne tik mūsų ugdytiniams, bet ir suaugusiems: mokinių tėvams, mokytojams, kaimynams, tolimiems giminaičiams.
Reikia pamatyti vaikų akis, kai jie bendrauja su senoliais, o ką jau kalbėti apie vienišus žmones, kurie ypatingai šventiniu periodu išsiilgę žmogiškos šilumos, vaikiško naivumo, pagaliau – paprasčiausio dėmesio.
Tokios netradicinės pamokos galbūt dar svarbesnės mokinių gyvenime negu įprastos, o mūsų susvetimėjusioje, nuolat skubančioje visuomenėje reikėtų kuo daugiau dėmesio skirti šiuo metu labiausiai pažeidžiamoms grandims.
Lietuvių kalbos mokytoja Asta Aukštuolienė
Šviesos šventė
Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos mokytojai ir mokiniai gruodžio 19 dieną pakvietė tėvelius, senelius, draugus į kalėdinę Šviesos šventę, vykusią Ukmergės šv.Trejybės bažnyčioje. Ši šventė mokyklos bendruomenei organizuojama jau trečius metus. ,,Šventės laukėme su ypatinga nuotaika, džiugiu nusiteikimu. Tylų, paslapties ir ramybės pilną vakarą buvome vieni šalia kitų: vaikai, tėvai, seneliai, mokytojai… Dovanojome vieni kitiems gerumą, rimtį, šilumą ir šv.Kalėdų laukimo džiaugsmą,“ – sako pradinių klasių mokytoja Irma Leonavičienė.
Šventės dalyvius ir svečius pasveikino kunigas Šarūnas Petrauskas. Mokytojai Irma Leonavičienė ir Genadijus Šaikovskis skaitė eiles; skambėjo lietuvių liaudies adventinės dainos, giesmės, dainos apie žiemą, Kalėdas. Mokinius giesmių ir dainų išmokė muzikos mokytoja Violeta Šanteriova. Kaip ir kasmet dainuojančiųjų būrys buvo gausus. Renginiui ruošėsi visi: ir pirmokai, ir dešimtokai. ,,Visada dalyvauju Šviesos šventėje. Džiaugiuosi, kad ji organizuojama tokiu ypatingu metu – prieš šv.Kalėdas. Besiklausant vaikų dainuojamų kalėdinių dainių, deklamuojamų eilių pasidaro taip ramu ir gera… kuo daugiau tokių švenčių. Galbūt mes tapsime nors truputėlį geresni,“ – įspūdžiais dalijasi Renata Masilionienė, 7b klasės mokinių Tado ir Tomo mama.
Ši šventė – tai padėka mokyklos bendruomenei, socialiniams partneriams už darnų ir prasmingą bendradarbiavimą. Mokyklos direktorė Audra Uselienė padėkojo susirinkusiems už gražų bendravimą, rūpestį, pagalbą, paramą ir įteikė prisiminimo dovanėles. ,,Tai, kad esi vertas mokyklos apdovanojimo, labai svarbu kiekvienam mokiniui. Apdovanojimas skatina pasitempti, gerai mokytis, drausmingai elgtis. Manau, kad tai didelis paskatinimas ne tik mokiniams, bet ir mokytojams,“ – teigia devintos klasės mokinys Vaidas Kolosovas, kuris buvo apdovanotas už draugiškumą.
,,Atraskime laiko tylai, nes stebuklai bręsta tyloje, kai žmogus yra dėmesingas, tikras, atviras ir pasitikintis. Kuo daugiau bendraukime tarpusavyje, padėkime vieni kitiems, būkime dėmesingi, nes taip kuriamas tarpusavio santykių kultūros stebuklas,“- nuskambėjo cituojami kunigo Ričardo Doveikos žodžiai. Tikimės, kad šie žodžiai pasiekė visų šventėje dalyvavusių širdis…
Lietuvių kalbos mokytoja Živilė Kudlinskienė
Senamiesčio mokytojai sėmėsi žinių Molėtuose
Tradiciškai Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos kolektyvas senuosius metus užbaigė išvažiuojamąja edukacine programa. Šį kartą vykome į Molėtų rajoną. Gruodžio 30 dieną šventiškai nusiteikę aplankėme Molėtų observatorijoje įsikūrusį Lietuvos etnokosmologijos muziejų, kuriame 2007–2008 m. buvo atlikta rekonstrukcija už 19,942 mln. litų. Visiems buvo nepaprastai įdomu aplankyti pirmą ir vienintelį tokio pobūdžio muziejų pasaulyje. Be to, jis ir iš išorės atrodo itin įspūdingai. Pripažinkim, daugelį iš mūsų domina etnokosmologija – žmogaus ir žmonijos ryšių su kosminiu pasauliu atspindys ir pasireiškimas tautos gyvenimo tradicijose, apeigose, materialiniame ir verbaliniame pavelde, moksle, technikoje, literatūroje, mene, filosofijoje, religijose, ir mokslinėje fantastikoje. O muziejus kaip tik ir yra ta vieta, kur galima buvo sužinoti daug tyrinėjimais, išlikusiais pavyzdžiais paremtų kosmoso ir žmogaus būties sąsajų.
Muziejus paliko neišdildomą įspūdį, bet kad būtų dar įdomiau, jau sutemus, nuvykome į netoli Molėtų observatorijos vaizdingoje Lenktinio ežero pakrantėje esančią Senovinę dangaus šviesulių stebyklą. Čia mus pasitiko degantis laužas, fakelai ir charizmatiškasis ekskursijų vadovas etnologas, etnoastronomas Jonas Vaiškūnas. Šioje etnografinėje sodyboje 1996 m. buvo įrengta šventvietė – dešimties medinių stulpų su kalendoriniais ženklais viduryje įrengtas akmeninis Saulės-ugnies aukuras. Stulpai žymi šešias pasaulio šalis ir saulės tekėjimo bei leidimosi azimutus svarbiausių kalendorinių švenčių dienomis. Etnologo J.Vaiškūno dėka galėjome susidaryti įspūdį, kaip senovėje buvo stebimi dangaus šviesuliai, atliekami kalendorinio laiko skaičiavimai. Senosios dangaus kūnų stebyklos buvo reikalingos ne tik dangaus kūnų stebėjimams, bet ir tradicinėms religinėms apeigoms. Be to, buvo labai įdomiai ir vadovo įtaigiai charakterizuoti visi dvylika zodiako ženklų tik lietuviški variantai.
Ekskursijos metu ne tik gerai kartu praleidome laiką, bet sužinojome, kaip dangaus šviesulius stebėjo mūsų protėviai, pamatėme atkurtą unikalią šventvietę, išgirdome daug įdomios informacijos apie senovės lietuvių astronomijos žinias ir senąjį lietuvių zodiaką.
Lietuvių kalbos mokytoja Asta Aukštuolienė
Ukmergės Senamiesčio mokykla – akcijos “Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju! ” dalyvė
2013 lapkričio mėn. gavę kvietimą dalyvauti akcijoje „Mąstau. Rūšiuoju.Gyvuoju!“ 9-10 kl. mokiniai nusprendė registruotis ir bandyti laimę. Suintrigavo prizai: krepšinio varžybos, atributika, susitikimas su žaidėjais ir nuotraukos su krepšininkais. Šios akcijos tikslas – rinkti pavojingas atliekas (perdegusias dujošvytes lemputes bei senas baterijas) ir atiduoti jas perdirbti. Akcijos organizatoriai ir vykdytojai – Elektronikos platintojų asociacija (EPA), VšĮ „Problemų sprendimo centras“. Į šią akciją įsitraukė ir krepšinio klubai Kauno „Žalgiris“ ir Vilniaus „Lietuvos Rytas“, UAB „Žalvaris“, VšĮ „Ekošviesa“, AB „Danske Bank“, Lietuvos žurnalistų sąjunga, prekybos tinklas IKI.
Socialinė akcija vykdoma trim etapais. Pasibaigus pirmajam etapui mus pasiekė puiki žinia – mūsų mokyklos mokiniai laimėjo II-ąją vietą apskrityje! Ši puiki naujiena nudžiugino visus. Juk mokykloje šiai akcijai abejingų nebuvo.
Ir pirmokai, ir dešimtokai kiekvieną dieną nešė baterijas. Dėžutės vis pilnėjo… Buvo surinkta 24 kg. Prizas – išvyka į Vilniaus SIMENS areną stebėti varžybų tarp „Lietuvos Ryto“ ir „Nižnij Novgorod“ komandų.
Puikių akimirkų, gerų emocijų netrūko. Po varžybų buvo galima pabendrauti su krepšininkais, gauti jų autografus, nusifotografuoti. Puikiai praleista paskutinė žiemos atostogų diena dar ilgai liks mokinių ir mokytojų atmintyje ir paskatins dalyvauti antrajame akcijos etape.
Muzikos mokytoja Violeta Šanteriova