Prieš prasidedant mokslo metams, rugpjūčio mėnesį, organizacijos „Mentor Lietuva“ ir Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro (toliau – SPPC) atstovai pasirašė sutartį dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos programos įgyvendinimo Lietuvos mokyklose.
SPPC akredituota programa „GYVAI“ – viena iš nedaugelio Lietuvoje įgyvendinamų prevencinių programų, kuriai buvo atliktas efektyvumo vertinimo tyrimas. Šiais mokslo metais programos „GYVAI“ naudą įvertinti galės 70 šalies mokyklų.
„Prevencinių programų vertinimas ir akreditavimas leidžia užtikrinti jų kokybę. Mes siekiame, kad mokyklas pasiektų kokybiškos, veiksmingos, bendrąsias ugdymo programas ir jų tikslus atitinkančios bei neigiamo poveikio vaikų psichinei sveikatai neturinčios programos. Prevencinių programų įvertinimas itin naudingas mokykloms – joms nebereikia rūpintis ir gaišti laiko svarstant, ar programa tinkama diegti mokykloje, ar atitinka švietimo politikos tikslus ir panašiai“, – sakė SPPC psichologė Kristina Ignatavičienė.
Pasak psichologės, programa „GYVAI“ turi aiškią struktūrą, yra nuosekli, orientuota į ilgalaikį poveikį ir metodiškai gerai paruošta. Jos efektyvumo vertimo tyrimas atskleidė, jog programoje „GYVAI“ dalyvavę vaikai rečiau ir mažiau rūkė cigaretes bei vartojo alkoholinius gėrimus, lyginant su vaikais, nedalyvavusiais joje. „Programa „GYVAI“ išsiskiria tuo, jog įtraukia ir vaikus, ir bendraamžių santykius, ir pedagogus, ir tėvus – visą vaiko aplinką. Būdama tokia kompleksinė, programa orientuojama į labai konkrečios problemos prevenciją, o tai užtikrina didesnį efektyvumą“, – pastebėjo K. Ignatavičienė.
Anot „Mentor Lietuva“ projektų koordinatorės Bernadetos Lažauninkaitės, programa „GYVAI“ siekia ne tik suteikti vaikams žinių, bet ir formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius. Nuo 2009 metų Lietuvoje įgyvendinama mokyklinė narkotinių medžiagų vartojimo programa yra skirta 6–7 klasių moksleiviams. Programos metu ugdomi moksleivių asmeniniai ir socialiniai įgūdžiai, skiriamas dėmesys išankstinių nuostatų korekcijai bei suteikiama informacija apie narkotinių medžiagų poveikį ir žalą. Prevencinės programos metu moksleiviai mokomi veiksmingai atsispirti neigiamai bendraamžių įtakai: kritiškai mąstyti ir argumentuotai apginti savo nuomonę.
„Programoje norinčių dalyvauti mokyklų pagrindinis atrankos kriterijus yra socialinių pedagogų, psichologų, kurie ves užsiėmimus, motyvacija. Svarbu, kad programos turinys pirmiausia jiems patiems būtų įdomus, jog jie matytų užsiėmimų prasmę ir naudą vaikams“, – sakė B. Lažauninkaitė. Jai pritarė ir K. Ignatavičienė: „Prevencinė programa yra įrankis tam tikriems pokyčiams ir rezultatams pasiekti. Kaip juo bus pasinaudota, priklauso nuo konkrečios mokyklos. Sėkmingam programos įgyvendinimui mokykloje didelę reikšmę turi mokyklos administracijos motyvacija diegti programą, mokytojų palaikymas, sąlygų vykdyti programos veiklas sudarymas.“
Organizacija „Mentor Lietuva“ kviečia visos Lietuvos mokyklas, norinčias šiais mokslo metais dalyvauti prevencinėje programoje „GYVAI“, iki rugsėjo 20 dienos registruotis el. paštu bernadeta@mentorlietuva.org.
Programos „GYVAI“ įgyvendinimas Lietuvos mokyklose bus finansuojamas Europos socialinio fondo ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis.