Pradinis Verslas Rėmėjų medžiaga Visos galimybės NT verslams

Visos galimybės NT verslams

0

Nekilnojamojo turto (NT) sektorius Lietuvoje siūlo gana platų galimybių spektrą tiek pradedantiesiems, tiek jau įsitvirtinusiems verslams. Jeigu svarstote apie statybas arba plėtrą, itin svarbu suprasti visas įmanomas finansavimo ir veiklos organizavimo galimybes. Šiame straipsnyje trumpai aptarsime ką reikia žinoti kiekvienam – nuo plėtros strategijos iki rizikų vertinimo.

Plėtros strategijos NT verslui

Šiais laikais plėtros strategijos nekilnojamojo turto verslui gali būti įvairios. Keli pavyzdžiai:

  • Naujų namų, gyvenamųjų kvartalų, komercinių objektų ar biurų statyba;
  • Investicijos į konversijos projektus;
  • Komercinių patalpų nuoma;
  • Gyvenamųjų patalpų ilgalaikė arba trumpalaikė nuoma;
  • Investicijos į senesnį turtą, kurio vertę galima kelti jį atnaujinant.

Žinoma, įvairių plėtros strategijų gali būti gerokai daugiau. Vis dėlto gyvenamųjų kvartalų statymo, patalpų nuomos ar senų pastatų atnaujinimo projektai išlieka pačiais populiariausiais.

Finansavimo galimybės – skirtingos

Nekilnojamojo turto verslai gali pasinaudoti skirtingomis finansavimo galimybėmis:

  • Investicinė paskola. Ji skirta įmonėms, kurios nori plėstis, investuoti į naujus projektus ir pan. Investicinė paskola verslui dažnai suteikiama ilgesniam laikotarpiui, su galimybe lanksčiai išdėstyti grąžinimo grafiką. Pagrindiniai jos privalumai yra stabilios sąlygos ir mažesnis palūkanų dydis;
  • Crowdfunding. Tai finansavimas, kurio metu lėšos yra gaunamos iš daugybės smulkių investuotojų. Pagrindinis tokio pasirinkimo privalumas – tai spartesnė procedūra. Kita vertus, kai kurios platformos gali turėti kiek griežtesnes sąlygas;
  • Privatūs investuotojai. Privatūs investuotojai gali ne tik suteikti lėšų, bet ir pasidalinti savo patirtimi ar kontaktais, kurie padėtų NT plėtrai;
  • Valstybės arba Europos Sąjungos parama. Priklausomai nuo laikotarpio, paramą galima gauti pastatų renovacijai, aplinką tausojantiems projektams ir pan.

Taigi skirtingų finansavimo galimybių tikrai netrūksta.

Nekilnojamojo turto nišų įvairovė

Nekilnojamojo turto nišos gali būti įvairios. Pastaraisiais metais pasaulyje itin populiarėja:

  • Senų gamyklų ar administracinių pastatų konversija į loftus, viešbučius, kūrybines dirbtuves, bendruomeninius centrus;
  • Modernios sandėliavimo patalpos, logistikos centrai;
  • Bendruomeninio gyvenimo projektai (angl. co-living), kurie itin tinka studentams arba nuotoliu dirbantiems užsieniečiams;
  • Daugiabučiai, skirti nuomai, o ne pardavimui. Lietuvoje tai dar gana naujas reiškinys, kuris galėtų būti itin aktualus Vilniuje ir Kaune.

Senstanti visuomenė taip pat didina naujų privačių klinikų, globos namų ir panašių paslaugų poreikį. Taigi nekilnojamojo turto verslai tikrai turi nemažai galimybių susikūrimui arba plėtrai.

Svarbu nepamiršti rinkos analizės ir rizikų įvertinimo

Nekilnojamojo turto rinka nuolat svyruoja, todėl svarbu atsakingai įvertinti tiek trumpalaikes, tiek ilgalaikes perspektyvas – paklausą, demografinius ypatumus ir pan. Be to, apsvarstykite įvairias rizikas. Pavyzdžiui, ką darytumėte, jei projektas užtruktų ilgiau nei planavote arba žymiai pabrangtų statybinės medžiagos? Visuomet svarbu turėti atsarginį planą ir įvertinti savo galimybes grąžinti pasiskolintas lėšas.

Rekomenduojama atsižvelgti ir į alternatyvias finansavimo priemones, o ne tik tradicinius bankus. Kartais tai gali suteikti gerokai palankesnes sąlygas. Jei matote, kad patiems priimti tinkamus sprendimus sunku, pasamdykite profesionalus, kurie atsakingai išanalizuotų rinką, potencialias rizikas, geriausius pasirinkimus ir pan.

Bet kuriam nekilnojamojo turto verslui svarbiausia turėti aiškų strateginį planą ir tinkamai pasirinktą finansavimo šaltinį, taip pat užtikrinti pakankamą rezervą įvairioms rizikoms.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia