„Vilkmergės ragana“ atgijo knygoje

    0
    vilkmerges_ragana
    vilkmerges_ragana
    Keletą šimtmečių sklandė pasakojimas apie Ukmergėje sudegintą raganą. Istorijos žinovai ilgai aiškinosi ar tai tikras faktas. Bet šis pasakojimas atgimė dabar, Kęstučio Česnaičio pjesėje „Vilkmergės ragana“, išleistoje atskira knygele.

     

     

    Knygos autorius pasakojo, kad pirminė pjesės idėja – legenda apie XVI amžiuje Ukmergėje nutikusią istoriją. 1587 metais prie sinagogos (dabar – Sporto mokykla), turgaus aikštėje, buvo sudeginta ragana. Tai savotiškas pasakojimas apie dviejų jaunų žmonių meilę. Meilę, kuri yra akla, neturi luomų skirtumo, amžina, kuriai įsiplieskus, į pasaulį pradedi žiūrėti kitaip.
    Pjesėje pasakojama, kaip tarnaitė Agota Jurėnaitė įsimylėjo žirgininką Igną Bielanį. Meilė buvo be atsako, todėl mergina pasinaudoja burtais – po žirgyno slenksčiu mergina pakasa katino kojas, dėl ko žirgynas sudega. Mergina apkaltinama raganavimu, nuteisiama ir sudeginama.

     

    XVI amžiuje buvo labai galinga dvasininkijos įtaka. Merginos apkaltinimas raganavimu buvo priimtinas sprendimas. Tuomet kaltinimai burtais ir magija Ukmergėje, kaip ir visoje Europoje, turėjo didelę įtaką priimant sprendimus. Raganavimas pjesėje siejamas su meilės istorija. Bet tai jau autoriaus fantazijos vaisius.

    K. Česnaičiui tai ne pirma pjesė. Pirmą kartą šią istoriją pateikti kaip pjesę autorių paskatino jo brolis Vytautas Česnaitis, teatro „63 kėdės“ režisierius. Pirmąjį variantą bandyta įgyvendinti dar apie 2000 metus.

    Šiandieninė pjesė visiškai atnaujinta, bet jos esmė – meilės istorija, liko. Legenda parašyta dar 2008 metais, bet išleista tik šiemet. 2008 metais Rytų Aukštaitijos literatų konkurse ši pjesė laimėjo pagrindinį prizą. K. Česnaitis pasakoja, kad per tą laiką jis rašė „Portretus“. Prieš leisdamas, jis susitiko dailininkę Aušrą Bartkutę – Deviatnikovą, kuri iliustravo „Vilkmergės raganą“. Iliustracijos kurtos pusę metų. Knygos viršelį apipavidalino Egidijus Darulis.

    Legendos autorius džiaugiasi, kad knygą pavyko išleisti rėmėjų dėka, dėka jų patriotizmo. Ir dėkoja AB „Umega“ departamentui „Vienybė“, AB „Ukmergės keliai“ (asmeninės darbuotojų lėšos), UAB „Aukmergės baldai“, Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvui, Ukmergės astmininkų klubui, Melanijai Salomėjai Vilimienei, Kęstučiui Valatkai, Gertrūdai Takarevičiūtei, Juliui Zareckui, Rimantui Pagojui, Šarūnui Prušinskui, Rimantui Petravičiui, Vaclovai Vaičiūnienei.

    Knygą galima įsigyti Senajame knygyne, kaina – 10 litų

    vilkmerge.lt

    D. Karalio nuotrauka

    ragana

     

    {dybanners}33{/dybanners}

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia