vilkmerge.lt tyrimas: Šilumos ūkis – politinės prostitucijos gniaužtuose (įvykių chronologija, V dalis)

    0
    ligonines katiline 2

    ligonines katiline 2

    Politinės reklamos leidinyje, kaip dabar matome, labai nesėkmingai paagitavusiame balsuoti už Valstiečių liaudininkų ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatą į merus Juozą Varžgalį, „Miesto energijai“ metami tiesioginiai, jokiais įrodymais nepagrįsti, tačiau labai rimti kaltinimai.

    Kalbant konkrečiai, UAB „Miesto energija“ apkaltinama  svetimo turto sugadinimu ar sunaikinimu, vagyste, grasinimais smurtu. Citata:  „Miesto energija išdraskė katilines, išvogė dokumentaciją, suvedžiojo darbuotojus neiti dirbti savivaldybei, ir pradėjo smurtu grasinti ukmergiškiams, išdrįsusiems ginti savo turtą nuo nusamdytų apsaugininkų“.
    Pateikiama prielaida, jog žurnalistai, šilumos ūkio temą nagrinėjantys taip, kaip tikrai nepatinka nei Algirdui Kopūstui, nei J. Varžgaliui, nei visai tuometinei šių valdžios „stabų“ aplinkai, buvo ir yra papirkti. Citata: „Pradėtas žurnalistų  pirkimas galimai tęsiasi iki dabar“ (menka pastabėlė – šiuo teiginiu, lyg ir apdraustu žodžiu „galimai“, „Miesto energija“ tiesiogiai apkaltinama žurnalistų pirkimu: žodis „galimai“, mieli ponai, turėjo pradėti sakinį – nes jokių įrodymų, jog kažkas kažką „nupirko“, nėra).
    Papildomai: miesto meras Vydas Paknys apkaltinamas tuo, kad rajono vadovu tapo neskaidriai – jog vos ne užgrobė postą. Citata: „2013 m. manipuliacijų dėka paėmęs mero valdžią (…)“.

    „Miesto energijai“ metamas dar  vienas kaltinimas, negrindžiamas jokiais įrodymais: nei faktais, nei skaičiais, nei argumentais.  Citata: „Miesto energijos“ padaryta žala Ukmergės bendruomenei skaičiuojama dešimtimis milijonų litų“.
    „Miesto energijos“ ieškinys Savivaldybei be užuolankų pavadinamas „sufabrikuotu“. „Sufabrikuotas“ ieškinys rajono biudžetui kol kas (nes savivaldybė skundžia teismo sprendimą) kainuoja 12 mln. litų.“.
    Ir dar: leidinyje skelbiama, jog „bus laimėti visi teismai prieš privatininką“. Arba orakulai, arba kvailiai. Arba įžūlūs ir gudrūs visuomenę klaidinančios informacijos skleidėjai. Nes, gyvenant teisinėje valstybėje, teismų  baigtis priklauso ne nuo atsakovo įsitikinimo savo teisumu, bet nuo objektyvių duomenų ir aplinkybių, kurias, kad ir kaip į pasiutimą tai vestų „valstiečius“, vertina ne jų sueiga, bet teismas.
    Kokiu būdu „bus laimėti visi teismai prieš privatininką“, lieka uždaviniu iš fantastikos srities ir neatspėjama paslaptimi. „Valstiečiai“ neabejotinai norėtų, kad lygiai tokia pačia paslaptimi liktų jų „laimėjimai ir pasiekimai“ , t. y. veiksmai, sprendimai bei darbai vadinamojo „privatininko“ atžvilgiu, privedę iki šių teismų.
    Šilumos ūkio „arkliukas“, ant kurio LVŽS su vėliavnešiu J. Varžgaliu mėgino išjoti į valdžios olimpą, buvo toks suvargęs , kad suklupo  –  suklupo taip, kad vargu ar įstengs atsikelti.  
    Sąlyginai atsisveikindami su tais, kurie „nuvarė“ arkliuką iki kuino, ir užsimindami apie asmeninę atsakomybę, toliau spausdiname įvykių, susijusių su Ukmergės šilumos ūkiu, chronologinę apžvalgą.
    Joje remiamasi faktais, tiesioginių liudytojų įžvalgomis, o ne interpretacijomis. Taip, istorijos užmarštin grimstantiems „valstiečiams“ nei patinka ji, nei įtinka – nes disonuoja su mitiniais „laimėjimais bei pasiekimais“. Ką padarysi – tokie jau tie „nupirkti“ žurnalistai. Ponams belieka tik apmaudauti, kad laiku nepasirūpino sumokėti daugiau. Kaip gi taip asmenys, gyvenantys pagal vertybinę skalę „perkama ir  parduodama viskas, įskaitant sąžinę“, laiku neapsižiūrėjo ir nesusigriebė?

    2006 m.   

    Savivaldybės „filtras“ pasiūlymų nepraleidžia
    Šilumos kaina nuo sausio 1 d. pakyla iki 13,02 ct/kWh, nors Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) įmonei buvo leidusi kainą didinti iki  13,08 ct/kWh. Iš savivaldybės negaudami jau minėtų leidimų investicijoms, kurios leistų sumažintų šilumos kainą, šilumininkai ieško alternatyvų. Įmonės direktorius išsiunčia pasiūlymus prie centralizuotos šilumos tinklų prisijungti dviems dideliems vartotojams – Lietuvos policijos aptarnavimo ir paslaugų centrui bei Ukmergės ligoninei. Tuo metu kaip tik vyko naujojo policijos komisariato pastato statybos. Bendrovė įsipareigoja savo lėšomis nutiesti šilumos perdavimo trasą, sumontuoti šilumos punktą. Be to, jei policijos komisariatas nesijungtų prie centralizuotų šilumos tinklų, reikėjo iš teritorijos iškelti esamą šilumos trasą. Šilumininkai paskaičiavo, kad šie darbai pastato statybas pabrangintų apie 340 tūkst litų.
    Ligoninė tuomet šilumą gaminosi jai priklausančioje katilinėje, tačiau neturėjo galimybės naudoti rezervinio kuro. Tuo metu UAB „Ukmergės energija“ Dukstynos mikrorajono katilinėje jau galėjo deginti rezervinį kurą.
    Bendrovė savo pasiūlymą adresuoja ligoninės vyriausiajam gydytojui ir rajono merui – ligoninė priklauso savivaldybei. Abiems šiems objektams įmonė siūlė 12,49 ct/kWh šilumos kainą. Policijos pareigūnai diplomatiškai atsakė, kad projektinis sprendimas šildyti Ukmergės rajono policijos komisariato pastatą iš vietinės dujinės katilinės yra ekonomiškesnis. Tuo tarpu ligoninė šilumininkams oficialiai neatsakė.
    Užvertė kaltinimais
    Tuomet prasidėjo šilumos kainų pasiutpolkė. Vasario mėnesį šilumininkai kreipiasi į VKEKK, kad būtu perskaičiuota šilumos kaina. VKEKK UAB „Miesto energija“ nuo kovo 1d. nustato 13,27 ct/kWh kainą.
    Savivaldybės vadovai ir toliau aštrina santykius su šilumos ūkio nuomininku. Grigorijaus  Malčanovo komisijos iniciatyva buvo paruoštas kreipimasis į Lietuvos Respublikos Prezidentą, Seimą, Vyriausybę, Savivaldybių asociaciją.
    „Savivaldybėse susidarė grėsminga padėtis, kai įmonės, tiekiančios šilumą ir karštą vandenį, nekokybiškai prižiūri šilumos ūkius, taiko nepagrįstas šilumos ir karšto vandens kainas, nevykdo įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų, reglamentuojančių energetikos įmonių veiklą. Ukmergės rajono savivaldybė prašo peržiūrėti Lietuvos Respublikos įstatymų ir poįstatyminių aktų bazę, priimti reikalingus šių aktų pakeitimus ir papildymus, įpareigojančius kompetentingas valstybės institucijas, vykdančias šilumos ir karšto vandens tiekimo kontrolę, atsižvelgti į galiojančias sutartis tarp savivaldybių ir šilumą tiekiančių įmonių, dalies šilumos tiekimą reglamentuojančių teisės aktų priėmimą deleguoti savivaldybių taryboms“, – rašoma kreipimęsi.
    Rajono taryba balandžio mėnesį pritarė šiam kreipimuisi.

    maxima gelzbetonis 2

    Savivaldybės vadovai dėjo visas pastangas, kad tuomet dar statomas prekybos centras nesijungtų prie miesto šilumos tinklų.

    Brangstant dujoms, šilumos kaina didėja
    Nuo rugpjūčio 1 d., pabrangus dujoms, VKEKK vėl nustato naujas šilumos kainas – 17,47 ct/kWh. Tuomet jau kilo nemažas gyventojų pasipiktinimas.
    UAB „Ukmergės energija“ direktorių pavaduojantis vyr. inžinierius Jonas Ivoncius rajono spaudos atstovams teigė, „kad šilumos energijos tarifai nuo rugpjūčio 1 dienos būtų nepadidėję, jeigu Rusijos bendrovė „Gazprom“ nebūtų žymiai nuo liepos 1-osios padidinusi Lietuvai parduodamų gamtinių dujų kainos, o AB „Lietuvos dujos“ – jų transportavimo įkainių.
    „ – Pernai mes už tūkstantį kubinių metrų dujų su pristatymu mokėjome po 375, šiais metais iki gegužės pabaigos – po 526, o nuo liepos 1-osios jau turime mokėti net 658 litus. Kad mūsų bendrovė nepatirtų didelių nuostolių, esame priversti visiems vartotojams didinti šilumos energijos kainą. Jai pritarė Lietuvos valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Mažiau ją didina tie šalies miestai ir rajonai, kurie turi šilumines elektrines arba nemažai energijos gamina, naudodami biokurą. Deja, mes tokios pagaminame tik apie 4 procentus“, – aiškino J. Ivoncius.

    vaivorykste parduotuve 1

    2007 m., merui paraginus „nepalikti šito klausimo kitai tarybai“, buvo nuspręsta leisti rengti autonominį šildymą ir šioje parduotuvėje.

    Toliau kaltina investuotojus
    Rajono merą pavaduojantis vicemeras G. Malčanovas toliau dėl visko kaltino šilumininkus. „Savivaldybė su tokiu šilumininkų savivaliavimu nesitaiksto. Jau bemaž prieš tris mėnesius oficialiais raštais kreiptasi į Lietuvos Respublikos prezidentą Valdą Adamkų, Seimą bei Vyriausybę, kad šiais klausimais nebūtų ignoruojamas atitinkamas rajono Tarybos sprendimas, objektyviau, gyventojų ir kitų vartotojų labui, juos spręstų Valstybinė kainų ir energetikos komisija. „Deja, gavome tik „atsirašinėjančius“ atsakymus. Nematydama kitos išeities, savivaldybės administracija kreipsis į teismą. Manau, kad mūsų ieškinys bus patenkintas, nes priežasčių ir argumentų tam susikaupė nemažai. Mes tikrai neleisime skriausti šilumos energijos vartotojų”, – taip tuomet tikino vicemeras.

    Rajono vadovai mulkina politikus
    Liepos mėnesį rajono meras A. Kopūstas kreipiasi į VKEKK dėl stipriai didėjančios šilumos kainos. Tačiau komisija pasiūlo tartis su šilumininkais. UAB „Miesto energija“ sutiko pradėti derybas. A. Kopūstas tuomet žurnalistams sakė turįs vilties, kad pavyks nusiderėti nuo kainos bent 2 centus.
    Spalio mėnesį vykusiame rajono tarybos posėdyje meras informavo, kad derybos su šilumos tiekėjais nepavyko ir šilumos kaina lieka 17,47 ct/kWh. G. Malčanovas pranešė, jog UAB „Ukmergės energija“ nevykdo nuomos sutarties sąlygų, tačiau kokių – nekonkretizavo ir nedetalizavo. G. Malčanovas pranešė, jog būtent dėl to rajono savivaldybės taryba ir ketina kreiptis į teismą. Rajono meras dar pridūrė, kad tokią sutartį galėjo pasirašyti tik „girtas indėnas“.

    Toliau bando draskyti šilumos ūkį
    2006 metų pabaigoje baigiamas statyti prekybos centras „Maxima“ Antakalnio gatvėje. Tuomet meras žurnalistams pareiškė, kad jo iniciatyva buvo suorganizuotas AB „Ukmergės gelžbetonis“ vadovo ir prekybos centro atstovo susitikimas. Jame dalyvavo ir savivaldybės administracijos skyrių vedėjai. Meras pranešė, kad šalims pavyko susitarti ir prekybos centrui šilumos energija tieks „Ukmergės gelžbetonio“ katilinė. Ši iniciatyva atsirado neva dėl to, kad savivaldybei niekaip nepavyksta susitarti su šilumos ūkio nuomininkais dėl mažesnių kainų. Jis taip pat sakė, kad svarstoma galimybė Šilo mokyklai šilumą tiekti iš minėtos katilinės. Tačiau vėliau paaiškėja, kad tai buvo dar vienas savivaldybės vadovų melas. Nuo pat pirmos prekybos centro darbo dienos šilumą jiems tiekia UAB „Ukmergės energija“.

    2007 m.

    Leido masiškai atsijungti
    Paskutiniame šios kadencijos rajono tarybos posėdyje buvo svarstomas klausimas dėl autonominio šildymo įsirengimo daugiabučiuose namuose ir įvairiose komercinės paskirties pastatuose. Daugiabučių namų savininkų bendrijos „Neringa“, „Baltija“, „Nemunas“, UAB “BIG STONE”, Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvas kreipėsi į tarpžinybinę komisiją dėl atsijungimo nuo centralizuotos šildymo sistemos. Tarybos nariams pateiktame sprendime buvo siūloma daugiabučių namų savininkų bendrijų „Neringa“, „Baltija“, „Nemunas“ pasirinkto pastatų šildymo būdo įgyvendinimą atidėti iki 2008 metų kovo 1 dienos, UAB “BIG STONE”, Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo – iki 2009 metų kovo 1 dienos.
    Po ilgų diskusijų, merui paraginus „nepalikti šito klausimo kitai tarybai“, buvo nuspręsta leisti rengti autonominį šildymą nuo 2007-2008 metų šildymo sezono.
    Taip pat priimtas nutarimas gyventojams, negaunantiems kompensacijų už šildymą, subsidijuoti 1,5 ct/kWh šilumos kainos. Per šildymo sezoną ši subsidija rajono biudžetui atsiėjo apie pusę milijono litų.

    Vėl lipa į valdžios olimpą
    2007 m. vasario mėn. vyko rinkimai į savivaldybių tarybas. Daugiausiai vietų Ukmergėje (7)  gauna Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga. Po keturias vietas gauna Tėvynės sąjunga ir socialdemokratai. Po tris vietas laimi Liberalų ir centro sąjunga bei Darbo partija. Partijai Tvarka ir teisingumas ir Naujajai sąjungai atstovaus po du politikus. Į mero postą pasiūlomi du kandidatai – konservatorius Antanas Dambrauskas ir A. Kopūstas. Devyniolika tarybos narių balsuoja už A. Kopūstą,  šeši – už A. Dambrauską. Meru vėl tampa A. Kopūstas. Jis pasiūlo vicemero kandidatūrą – G. Malčanovą. Už G. Malčanovą balsavo 22 tarybos nariai. Dvidešimt trimis balsais politikai pritarė tam, kad administracijos direktoriumi ir toliau liktų J. Varžgalys. Kitame posėdyje administracijos direktoriaus pavaduotoja vienbalsiai išrenkama socialdemokratė Klavdija  Stepanova. Liepos mėnesį paskelbiama apie valdančiosios koalicijos sudarymą. Koalicijos sutartį pasirašė Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų partijos, Naujosios sąjungos (socialliberalų), Partijos Tvarka ir teisingumas (liberaldemokratų), Darbo partijos  Ukmergės skyrių vadovai. Konservatoriai jau ankščiau buvo paskelbę, jog dirbs opozicijoje. Liberalų ir centro sąjungos atstovai pasirenka politikoje, švelniai tariant, įdomią – neutralią – poziciją: „linkstame ten, kur palankesnis vėjas pučia“.

    Pagaliau suformuluoja pageidavimus
    Savivaldybės vadovai vėl grįžta prie šilumos ūkio nuomos sutarties klausimo. Rajono meras savo potvarkiu sudaro darbo grupę. Jos pirmininku paskiriamas J. Varžgalys. Pirmasis darbo grupės posėdis baigiasi be rezultatų. UAB „Ukmergės energija“ atstovai ir toliau kartoja, kad naujos sutarties rengti nėra būtinybės – reikia taisyti esamą ir galiojančią.
    O šilumos kaina ir toliau kopia į aukštumas. Nuo spalio 1-osios dienos, dėl sparčiai brangstančių dujų ir didėjančios jų transportavimo kainos, šilumos kaina ukmergiškiams išauga iki 19,18 ct/kWh.
    Antrasis nuomos sutarties keitimo darbo grupės posėdis vyko spalio 11 dieną. Iš posėdžio protokolo matyti, kad šis susitikimas buvo kur kas produktyvesnis. Savivaldybė išdėsto konkrečius savo pageidavimus:
    „Pašalinti sutarties pažeidimą dėl investuotojo teisių ir pareigų bei akcijų perleidimo nesusijusiems su sutartimi juridiniams asmenims.
    Detalizuoti šilumos kainos kitimo formulę.
    Numatyti būsimas investicijas.
    Peržiūrėti UAB „Ukmergės šiluma“ nuomos mokesčio apskaičiavimo ir apmokėjimo tvarką.
    Sutarties nuostatas suderinti  su 2003 metais priimto Šilumos ūkio įstatymo ir poįstatyminių aktų nuostatomis.
    Peržiūrėti sutarties šalių teises ir pareigas, sureguliuoti jų pusiausvyrą.
    Naikinti šiuo metu nereikalingas sutarties nuostatas – koreguoti sutarties pavadinimą (nebėra UAB „Šventupė“).
    Detalizuoti išnuomoto ir naujai sukurto turto perdavimo savivaldybei, pasikeitus sutarčiai, mechanizmą.
    Numatyti keitimosi informacija tarp sutarties šalių mechanizmą“.
    Tame darbo grupės posėdyje nuspręsta sutarties šalims derinti naują sutarties redakciją galiojančios sutarties pagrindu, atsižvelgiant į darbo grupės pasitarime pateiktus būsimus abiejų šalių pasiūlymus.
    Susidarė ilgai lauktas įspūdis, jog tarp abiejų šalių pagaliau prasidėjo konstruktyvus dialogas. Deja, tik įspūdis – kadangi į paviršių išlenda pavyzdys, kaip be jokių juridinių ar politinių  pasekmių Ukmergėje galima „sėkmingai“ suderinti viešuosius ir privačiuosius interesus. To rezultatas – toliau kylanti šilumos kaina. Apie tai detaliai skaitykite kitame savaitinio žurnalo „VILKMERGE.lt“ numeryje.

    Albinas Juknys
     Unė Jonaitytė

    Pagr. nuotr. : Savivaldybė nesutiko, jog didžiausias šilumos vartotojas rajone būtų prijungtas prie miesto šilumos tinklų.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia