Jau 55 metus vidiškiečiams įvairių kultūrinių renginių siūlo kultūros namai. Daugiau nei pusės amžiaus istoriją menantys kultūros namai persikėlė į naujas patalpas virš seniūnijos. 55-erių metų jubiliejų Kultūros centro Vidiškių filialo kolektyvas pasitiko su dainomis, svečiais ir pakilia nuotaika.
Šventę Vidiškių kultūros namų darbuotojos pradėjo prisimindamos kultūrinių renginių Vidiškiuose istoriją. Tik 1960 metais Vidiškiuose buvo atidaryti pirmieji oficialūs kultūros namai, kurie stipriai paskatino kultūrinės veiklos aktyvumą. Nors 2014 metais teko iš jų išsikraustyti, nes pastatas jau avarinės būklės, tačiau prisiminta, kad jame daugiau kaip pusę amžiaus buvo puoselėjama kultūra – ten šokta, dainuota, vaidinta, grota, organizuoti renginiai, žiūrėti kino filmai.
Jubiliejaus paminėjimo renginį pradėjo poetė Stasė Čirbienė ir dainuojamosios poezijos atlikėja Aldutė Lučinskaitė. Renginyje dėkota jau seniai ar ką tik prie kolektyvų prisijungusiems Vidiškių saviveiklininkams, kurie į repeticijas renkasi 2-4 kartus per savaitę.
Kultūros namų darbuotojus su jubiliejumi sveikino Kultūros centro direktorė Rasa Graužinienė, Šventupės bibliotekininkė Genė Vaitkūnienė, kultūros darbuotoja Birutė Gelumbeckienė ir Vidiškių bendruomenės pirmininkas Virgis Jankauskas bei Vidiškių seniūnas Virgilijus Štaras, medelyno „Puošmedis“ direktorė Janina Stancikaitė – Strikienė. Šventės išvakarėse vidiškiečius su gražiu jubiliejumi pasveikino rajono vadovai – meras Rolandas Janickas ir savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas.
Susirinkusiems koncertavo Vidiškių saviveiklininkai, kuriems vadovauja Stasė Navickienė. Jos vadovaujamas folkloro kolektyvas „Ulyčia“ yra Respublikinių Dainų švenčių dalyvis, kapela „Volungė“ koncertuoja ne tik rajone, bet ir Anykščių, Jonavos, Molėtų, Kauno rajonuose. Miestelyje veikia ir mišrus bei moterų vokaliniai ansambliai. Taip pat veikia vaikų dramos būrelis, vadovaujamas Janės Giedraitienės.
Kultūros namai kartu su seniūnija, bendruomene ir mokykla rugpjūčio pabaigoje rengia Šv. Baltramiejaus atlaidų šventę. Kartu su bendruomene rengiamos Joninės. Liepos 6 dieną minima Mindaugo karūnavimo diena. Jos metu prie miestelio bažnyčios giedama „Tautiška giesmė“ ir vyksta liaudiška vakaruška.
Prisimenant kultūros namų istoriją galima pasinaudoti duomenimis iš Genės Vaitkūnienės, ilgametės Vidiškių miestelio bibliotekininkės, išleistos knygelės „Vidiškių parapija“.
Apie Vidiškių kultūrinį gyvenimą galima kalbėti nuo 1911 metų. Tuomet buvo parodytas pirmas viešas vaidinimas – pjesė „Šventoji Genovaitė“. Prieš antrąjį pasaulinį karą čia veikė įvairūs rateliai: Jaunalietuvių, jaunųjų ūkininkų, audimo, mezgimo, siuvinėjimo, siuvimo, kulinarijos. 1935-1939 metais kultūrinė veikla buvo organizuojama mokykloje. Jai vadovavo Edvardas Kukoška.
1940 metais Vidiškiuose aikštėje prie kapinių pradėtas rodyti kinas. 1941-1943 metais žydų name buvo įsteigtos dvi mokyklos klasės, kurių mokytojos L. Blusytė ir M. Dratauskaitė aktyviai užsiėmė meno saviveiklos puoselėjimu. Po karo čia kultūros darbuotojų nebuvo, todėl kultūrinę veiklą organizavo aktyvios mokyklos mokytojos.
O. Briaunytė ėmė vadovauti ne tik mokinių chorui ir ansambliui, bet mokė ir suaugusius vidiškiečius šokių ir dainų. Dar veikė ir dramos būrelis. Atvažiuodavo su koncertais ir vaidinimais saviveiklininkai iš kitų valsčių.
1958-1959 metais kultūros namuose dirbo G. Drimaitė. Tuo metu veikė pagyvenusių žmonių šokių, dramos rateliai. 1960 metais vietoje privataus nugriauto pastato buvo pastatyti nauji kultūros namai. Direktore dirbo Laskauskienė, o meno vadove R. Vaitkūnienė. Kultūros namų atidarymo proga buvo surengtas didelis koncertas, parodytas vaidinimas.
1961 metais susikūrė pučiamųjų orkestras, jam vadovavo A. Plankis. Veikė šokių ir dramos rateliai. Šiuo laikotarpiu buvo labai populiarūs festivaliai prie upės, kuriuos rengdavo kultūros darbuotojai kartu su rajono valdžia. Jų metu būdavo apdovanojami geriausi žemdirbiai, populiarios būdavo ir palydėtuvės į armiją.
Vėlesniais metais keitėsi darbuotojai, tačiau ir toliau veikė įvairūs būreliai, repetavo kolektyvai, buvo organizuojamos įvairios šventės. Ir įsikūręs naujose patalpose kultūros namų kolektyvas išlaiko dvasią, kurią ir toliau neš vidiškiečiams.
Arvydas Pėšina