Veprių vidurinės mokyklos mokiniai tyrinėja supantį pasaulį

    0

    Konkurso laureatai

    Vasario 21 dieną Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre vyko konkursas „Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“. Savo stebėjimų ir tyrimų rezultatus pristatyti ir susipažinti su kitų darbais atvyko Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Alytaus, Anykščių, Kėdainių, Kelmės, Lazdijų, Šakių, Širvintų, Varėnos, Ukmergės, Kulautuvos bendrojo bei neformaliojo ugdymo mokyklų mokiniai, kuriems įdomu stebėti, tyrinėti, pažinti supančią aplinką, eksperimentuoti ir savyje atrasti galbūt Niutoną ar Einšteiną.

    Komisija vertino 64 darbus. Pagrindiniai darbų vertinimo kriterijai – tai moksliškumas, aktualumas, kūrybiškumas, savarankiškumas, iškeltų uždavinių ir gautų išvadų pagrįstumas, gebėjimas diskutuoti su ekspertais, informatyvumas bei estetinis darbo pateikimo vaizdas.
    Treti metai iš eilės šiame konkurse dalyvauja  Veprių vidurinės mokyklos mokiniai. Pernai ir užpernai jame dalyvavo Lukas ir Matas Aliuškevičiai. Jie pristatė savo darbus „Veprių  meteoritinio kraterio erdvinis vaizdas“ bei „Veprių meteorito fizikiniai parametrai ir smūgio poveikis aplinkai“ ir tapo konkurso laureatais.

    Matas ir Ugnė pristato darbą komisijai

    Šiais mokslo metais  konkurse devintokai Matas Aliuškevičius ir Ugnė Diliūnaitė pristatė savo darbą „Apie ką zvimbia bitės? Svetainė www. baubilas.lt“ ir tapo laureatais. Matas su savo tėveliu ir draugais patys pasigamino avilį, o bičių spiečių jiems padovanojo  Ugnės senelis. Iš mobilios mokslinės laboratorijos (MoMoLab) mokiniai pasiskolino  mikrofonus, jutiklius slėgiui, temperatūrai ir drėgmei matuoti. Nuo 2014 metų  gegužės jie  tyrė 5 bičių šeimas. Viename  savo pagamintame avilyje mokiniai  įrengė mini laboratoriją. Mikrofonus ir jutiklius mokiniai įmontavo į avilį ir atliko tyrimą.  Stebėjimų metu tyrė CO2 ir O2 kiekį, zvimbimo garsumą, oro drėgnumą, temperatūrą avilio viduje. Avilio išorėje matavo  oro temperatūrą, drėgnumą ir slėgį. Matavimų metu įrašė bičių kuriamą garsą, kurį analizavo. Po to  visus gautus duomenis perkėlė į kompiuterį, kuris apdorojo duomenis, gavo  grafikus ir spektrus. Mokiniai padarė išvadą, kad bitės mojuodamos sparneliais ir skleisdamos atitinkamus garsus  palaiko avilyje joms optimalų mikroklimatą. Šio darbo platesnį ir išsamesnį aprašymą galima rasti internetinėje svetainėje www. baubilas.lt

    A.Einšteinas yra pasakęs: „Išnykus bitėms nuo Žemės paviršiaus, žmogui gyventi liks tik keturi metai. Nebus bičių, nebus augalų apdulkinimo, nebus gyvūnų, nebus žmogaus.“ Todėl galima suprasti šio darbo aktualumą. Matas su savo komanda pasiryžęs toliau tęsti  pradėtą darbą apie bites.

    Galiu tik pasidžiaugti ir palinkėti visiems mokytojams tokių šaunių mokinių ir, be abejo, tokių tėvų, kaip Romas ir Sigita Aliuškevičiai, kurie skatina savo vaikus ir jų draugus domėtis  literatūra, menu, fotografija, mokslo naujienomis, atradimais,  mus supančiu pasauliu ir visa tai įprasminti savo darbuose.

    Beje, Mato Aliuškevičiaus  fotonuotraukos „ Kryžių kalnas“ šiame konkurse taip pat buvo pripažintos geriausiomis. Jos eksponuojamos Lietuvos švietimo neformaliojo ugdymo centre.

    Veprių vidurinės mokyklos  fizikos vyr. mokytoja L. Musnickienė

    Pagr. nuotraukoje: Konkurso laureatai. Ugnė ir Matas pirmieji iš kairės

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia