Stovyklos Programos „Šventosios vingiai“ pamaina „Praeities lobiai ateičiai“ į stovyklautojų patyrimų skrynelę jau sudėjo naujus atradimus, emocijas, įspūdžius.
Devynios stovyklavimo dienos pralėkė tarsi viena. Ukmergės švietimo centro teiktos programos Švietimo mainų paramos fondo TAPK (Tobulėk. Auk. Pažink. Kurk.) projekto dalinis finansavimas, Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos rėmimo programos parama, Kelmės J. Graičiūno gimnazijos projektas, vaikų tėvelių bei rėmėjų indėlis užtikrino 60 jaunuolių dalyvavimą stovyklos veiklose. Programa tęstinė, parengta dar 2014 m., vienijanti etnokultūros, krašto pažinimo bei sveikatinimo veiklas, tačiau su kitokiais potyriais, netikėtais susitikimais, atradimais ir iššūkiais. Besikeičianti, puiki stovyklavimo aplinka Vepriuose jau penktą sezoną sutelkė šiuos projektus į visumą.
Gyvosios istorijos klubo „Leitgiris“ nariai pirmomis stovyklavimo dienomis subūrė dalyvius į deltuvių, kuršių ir nalšių gentis, sutelkė netradicinėms užduotims, žaidimams ir kovoms. Visi jautėsi baltų bendruomenės nariais, žaidė senuosius žaidimus, svaidė ietis ir akstis, šaudė iš lankų, mėtė kirvuką. Šauniausi leitgiriečiai Nalšius, Kuosa ir Gediminas įtikino visus, kad kitų vardų jie tiesiog negali turėti. Jų autentiškumas, atkuriamojo laikmečio atitikimas ir besiliejantis noras daryti tai, ką jie daro, stebino visus ir mokė darnos su gamta ir savimi.
Šiuolaikinės technologijos neleido nutolti ilgam į kitą laikmetį. Į svečius atvyko Lietuvos saugesnio interneto centro komanda („Langas į ateitį“, RRT, ITC ir Vaikų linija) kartu su OMNITEL Ežiu. Vyko renginys „Būkime saugūs internete ne tik vasarą“. Dalyviai sužinojo apie pavojus internete, kaip reaguoti, elgtis, kur kreiptis dėl grėsmių. Stovyklautojai džiaugėsi renginio formatu: paskaita, paroda, stendais, užduotimis, tarpkomandiniu „Proto mūšiu“, prizais ir dovanomis. Atsiliepimuose rašė: „Renginys labai patiko, viskas gerai suplanuota ir apgalvota. Buvo smagu pasivaržyti su draugais, pasitikrinti žinias. „Protmūšis“ – buvo smagiausia.“
Savęs ir krašto pažino studijos prasidėjo kartu su psichologe Jurgita Vasiliauskiene. Jaunuoliai tyrinėjo žmogaus elgesio evoliuciją, mokėsi atsipalaidavimo būdų, per spalvų gamas aiškinosi savo charakterio bei emocijų ypatybes.
Dviračių žygio maršrutas Veprių kraterio apylinkėmis suteikė galimybę pažinti vietovę, žmones ir amatus. Stovyklavietės dviračių nepakako, todėl kai kurie atsivežė savuosius. Gausus dviratininkų būrys išsiruošė keliauti prie Sukinių piliakalnio, Moko akmens, Žuvintės šaltinio, neaplenkė ir Šventosios atodangos aikštelės. Žygis buvo pilnas emocijų, linksmų nuotykių, o svarbiausia, vaikai susipažino su nuostabiomis vietovėmis. Vyko pažintinis-orientacinis žygis pėsčiomis. Užduotys iš kiekvienos grupės reikalavo sumanumo, komandinio darbo ir skatino komunikuoti su vietiniais gyventojais. Šis žaidimas suteikė galimybę kitu kampu pažvelgti į Veprių krašto kultūrinio paveldo objektus, pažinti istoriją.
Stovyklautojai lankėsi Rūtos ir Česlovo Lukenskų namuose. Su meniniu polėkiu, netradiciniu formatu ir priemonėmis vaikai piešė kolektyvinį darbą. Kiekvienas savo teptuko potėpiu reiškė emocijas, kūrė vaizdinį, asimetrines dekoracijas. Sodyboje uogavo, virė uogienę, vaišinosi varškės apkepu su juodųjų serbentų džemu. Tai skanumėlis!
Smagus susitikimas su Sližių folkloro kolektyvu „Siemanys“ nuteikė linksmai visam vakarui. Kartu dainavo ir šoko liaudies šokius. Pažino aukštaičių rūbus, kaip rišamas nuometas, ką ant galvos nešioja merginos, o ką ryši moterys.
Stovykloje svečiavosi krepšininkas Arnas Kazlauskas ir JAV ambasadą Lietuvoje saugantys trys amerikiečiai, jūrų pėstininkai: Maiklas, Tomas ir Rajanas. Ši diena buvo skirta aktyviam judesiui. Su svečiais visi smagiai žaidė kvadratą, krepšinį, linksmąjį baudų mėtymą, stalo futbolą, tenisą, traukė virvę ir šėlo žaisdami vandens kvadratą.
Paskutiniąją dieną iš miegų stovyklautojus žadino policijos šuo Grodas. Atvyko Ukmergės PK ekspertas Osvaldas ir kinologas Andrejus. Jie pademonstravo priemones bei ginklus, kuriuos savo darbe naudoja policijos pareigūnai, papasakojo apie įvairius kriminalistinių tyrimų metodus, parodė, ką sugeba keturkojis policininkas Grodas.
Vasaros dienos šį kartą nelepino. Vos pasirodžius skaisčiai saulei stovyklautojai džiaugėsi vandens pramogomis, maudynėmis. Visi stebėjo Veprių ežero fenomeną – plaukiojančią salą, kuri netikėtai užblokavo maudymosi vietą. Kiekvieno vakaro žinianešių žinios leido prisiminti pačias nuostabiausias akimirkas, filmavimo kamera, kartais ir slapta, užfiksuotus smagiausius momentus. Netikėti susitikimai su kraštiete Raminta – Bjelle, grupės „Rockmergė“ nariu Kasparu, svečiu iš Olandijos Nicolaas Vrijiman, čia ir dabar sukurta grupe „Vepliai“, jų muzika ir dainos kartu, bendravimas, liks kaip smagaus vasarojimo prisiminimas.
Netradicinės pažinimo patirtys, išgyvenimai ir emocijos, nauji draugai – tai stovyklautojų surasti „lobiai“ ateičiai. Visiems netikėti, išskirtiniai įspūdžiai dar išliks ir dėl čia buvusio Izidoriaus. Jis negalėjo judėti su visais kartu, sėdėjo neįgaliojo vežimėlyje, tačiau nepraleido nei vienos veiklos. Jam stovyklauti padėjo savanoris Tadas Liudvinaitis. Šis vaikinas, neturėdamas patirties bendravime su neįgaliaisiais, su šia užduotimi susitvarkė kuo puikiausiai.
Stovykla baigėsi. Atsisveikindami tarėme: „Iki kitos vasaros“. Tikimės, kad stovyklos dalyviams įgytos žinios, praktinės veiklos, pažinimas ir patirtys padės bendraujant, bendradarbiaujant, dirbant komandoje, įgyjant pasitikėjimo savimi, propaguojant sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą. Visiems programos dalyviams įteikti TAPK projekto pažymėjimai, ženkleliai ir simboliniai medaliai su baltų ženklais.
Stovyklos dalyvius visur lydėjo, pagelbėjo ir veiklas organizavo vadovų komanda Dalia Burneikienė, Eugenijus Jafimovas, Nerijus Butėnas, Svetlana Markevičienė.
Veprių stovyklos informacija
{eventgallery event=’114660006053230309490@6175036556722643201′ attr=images mode=imagelist max_images=57 thumb_width=50 }