Veprių stovyklos „EKO akademijoje“ – naujos patirtys ir pramogos

    0

    IMG 3887

    Ekologinis gamtosauginis ugdymas ir sveika gyvensena tampa ne tik madingomis, bet ir itin aktualiomis jaunimo auklėjimo nūdienos visuomenėje, kuri tampa vis labiau vartotojiška, temomis. Ukmergės švietimo centro Veprių laisvalaikio užimtumo ir turizmo filiale įgyvendinta vaikų vasaros poilsio stovyklos programa „Šventosios vingiai” buvo siekta, kad dalyviai susidomėtų ne tik išorine ekologija, kuri siejama su didėjančia atsakomybe už savo veiksmus ir jų pasėkmes, bet ir vidine.

    Rugpjūčio 9-16 dienomis Veprių stovykloje šurmuliavo ketvirtoji „EKO akademija” pamaina, kurioje dalyvavo 60 įvairaus amžiaus stovyklautojų ne tik iš mūsų rajono, bet ir iš Kauno, Vilniaus, Rokiškio. Nors oras buvo vėsokas, dažnai lynojo, tačiau tai nesutrukdė numatytoms veikloms.

    Jau pirmąją dieną, tik spėję susipažinti būriuose, stovyklautojai rinkosi į susitikimą su VĮ Ukmergės miškų urėdijos miškotvarkos inžinieriumi Ramūnu Jančiulevičiumi. Pokalbio metu išsiaiškino nemažai svarbių klausimų apie miškus, sužinojo kokie augalai ir gyvūnai yra saugomi, galėjo pavartyti Ukmergės rajono Raudonąją knygą. Aktyviausi klausytojai, atsakę į klausimus, buvo apdovanoti kepuraitėmis.

    IMG 3846

    Vakare vyko stovyklos atidarymo šventė, kurios metu prisistatė keturios grupės: „Trololo”, „E-komanda”,„EKO talentai” ir „Žalieji”. Skambėjo visų skanduotės, dainos, dalyviai vaidino, skambino gitara. Įkurtas „Idėjų bankas”, kuriam savo pasiūlymus visos pamainos metu teikė stovyklautojai.

    Antroji stovyklavimo diena, pavadinta „Eko aplinka”, buvo skirta kelionei į Užutrakio dvarą bei parką, Varnikų botaninio-zoologinio draustinio pažintinį taką, Angelų kalvą. Stovyklautojai turėjo progą pamatyti bei palyginti natūralią pelkėjančią gamtą, prieš šimtmetį sukurtą parką ir dabar  Būdos kaimo bendruomenės kuriamą aplinką. Vakare stovyklautojai „EKO kino teatre“ žiūrėjo nepaprasto grožio, akis atveriantį dokumentinį filmą „Namai” ir šėlo karaoke vakarėlyje.

    IMG 3918

    Trečią stovyklavimo dieną visi tęsė komandos formavimo užduotis ir dalyvavo orientaciniame-edukaciniame žaidime „Įminkime Veprių legendų paslaptis”. Vakare vyko stovyklautojų krikštynos. Būriai turėjo atlikti Žemynos, Medeinos, Gabijos ir Perkūno parengtas užduotis. Visus stovyklautojus suvienijo Pėdų takas. Kiekvienas eidamas žeme paliekame pėdsakus, todėl nuo vyriausiojo iki jauniausiojo dėdami pėdos atspaudą patvirtinome priesaiką, kad su žeme gyvensime draugiškai, neteršime aplinkos.

    IMG 1420

    „Eko misijos” diena buvo skirta ekologiniam žygiui. Nors stovyklautojai turėjo pasiruošę priemones, pirštines, maišus, tačiau labai džiaugėsi radę poilsio vietas prie Šventosios upės bei Gavėnonių tvenkinio tvarkingas. Po žygio atsipūsti užsuko pas meninką Česlovą Lukenską, kuris įtaigiai papasakojo apie žemės meną, parodė savo darbus, atsakė į dominusius klausimus.

    Penktąją dieną, kurią pavadinome „Aš galiu gyventi žaliai“, į susitikimą su stovyklautojais nešina pintine įvairiausių augalų atėjo žolininkė Rasa Šimonienė. Viešnia visus įtraukė į diskusiją, atsakinėjo į klausimus, siūlė ragauti žolelių arbatas…

    Popietę atvyko gamtos fotografas Valdas Augustinas. Svečias papasakojo, kaip fotografuoja gyvūnus ir paukščius, kaip kelia inkilus. Stovyklautojai turėjo galimybę ne tik pamatyti gyvūnus nuotraukose, bet ir išgirsti jų balsus – tai buvo labai įdomu. Susidomėjimo sulaukė ir vaizdai iš kelionės po Afriką – tiek žmonių buitis, tiek gyvūnija. Patys kantriausi ir smalsiausi galėjo sužinoti, kas telpa 30 kilogramų sveriančioje fotografo kuprinėje, išbandyti slepiamąją aprangą. Vakare vykęs išradingas Talentų šou buvo vertas ne tik stovyklautojų plojimų.

    Šeštoji diena „Vandens laše slypi gyvybė“ žadėjo nemažai staigmenų. Pirmiausia į susitikimą atvyko UAB „Ukmergės vandenys“ geriamojo vandens laboratorijos vedėja Eolelija Česnaitienė ir chemikė-analitikė Viktorija Vilčinskienė. Viešnios papasakojo apie vandens tyrimus, keletą jų pademonstravo vietoje. Stovyklautojai įsitikino, kad stovyklos vandentiekio vanduo yra tikrai kokybiškas, sužinojo ir apie apylinkėje esančių natūralių vandens telkinių vandens kokybę. Po pietų prasidėjo ruošimasis Neptūno šventei – būriai ruošė dovanas, rašė pasižadėjimus.

     

    IMG 4058

    Pavakary linksma eisena patraukė link Šventosios. Čia stovyklautojus pasitiko pats vandenų valdovas. Priėmęs dovanas, išklausęs pasižadėjimus ir pageidavimus (visi labai prašė suvaldyti lietų ir dar leisti pasidžiaugti vasariškais malonumais), įteikė paslaptingą laišką, kurį stovyklautojai galėsią perskaityti tik prie laužo. Ilgai skardeno balsai paupyje – linksmos užduotys ir žaidimai nepaliko abejingų stebėtojų. Temstant visi susibūrė aplink laužą, nes rūpėjo išgirsti paslaptingo laiško turinį. Paaiškėjo, kad reikės parnešti vandens iš švariausio apylinkės šaltinio. Stovyklautojai suprato, kad jų laukia naktinis žygis. Greitai pasirūpinę liemenėmis, prožektoriais, atšvaitais patraukė link šaltinio. Grįžtant per mišką trumpesniu keliu ėmė „vaidentis“…

    IMG 1541

    Septintąją dieną – Žolinę – paskyrėme vidinei ekologijai. Į susitikimą atvyko psichologė Kristina Keturakytė, kuri pamokė stovyklautojus įsiklausyti į save siekiant kūno ir dvasios harmonijos. Visi piešė savo medį, o vėliau psichologei padedant, aiškinosi piešinio detalių reikšmes. Pavakary į gražiai  papuoštą sceną dainuodami sugužėjo Sližių kultūros namų folkloro kolektyvo „Siemanys“ (vad. Stasė Novikienė) nariai – prasidėjo Žolinės vakaronė. Stovyklautojai smagiai sukosi rateliuose, kartu traukė dainas, šoko. O kiek emocijų sukėlė sceninių kostiumų matavimasis! Vakare būriai dar varžėsi Protų mūšyje. Tai buvo paskutinis vakaras stovykloje, todėl visi norėjo ilgiau pasėdėti prie laužo, pasidalyti įspūdžiais. Savo eilės dar laukė ir didžiulis kibiras kepimui lauže paruoštų bulvių, diskoteka, fejerverkas…

    IMG 1572

    Be bendrų veiklų – kelionės, susitikimų, žygių, vyko ir užsiėmimai pagal pomėgius, kuriuos vedė vadovai. Sportuojantiems padėjo Domas Jaskūnas (Kūno kultūros akademija), popieriaus ir siūlų darbams vadovavo Zita Bausienė (Veprių vidurinė mokykla), piešimui ant audinio – Irena Patėjūnienė (J. Basanavičiaus gimnazija), kostiumus bei floristinius papuošimus gaminti mokė Danguolė Griguolienė (Technologijų ir verslo mokykla).

    IMG 4151

    „EKO akademijos“ uždarymo dieną buvo nominuoti visi stovyklautojai – kas pelnė veikliausių, kas linksmiausių, kas vyriškiausio, stipriausio ar santūriųjų titulus, tačiau nepastebėtų neliko. Stovyklos programos vadovė Aldona Rudokienė įteikė visiems dalyviams pažymėjimus ir CD nuotraukų albume užfiksuotas veiklų akimirkas. Stovyklos vėliava nuleista, bet šilti prisiminimai liks ilgam. Visi stovyklautojai buvo puikūs, išradindi, draugiški vaikai, savo idėjomis ir pasiūlymais padėję kurti nepakartojamą vidinę atmosferą. Už nuoširdumą ir kantrybę dėkojame visiems stovykloje apsilankiusiems svečiams, grupių vadovams, visam stovyklą aptarnaujančiam personalui.

    Programą „Šventosios vingiai“ finansavo Europos socialinis fondas, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondo „TAPK“ projektas. Taip pat programai dalinį finansavimą skyrė Ukmergės rajono savivaldybės administracija, prisidėjo tėvai.

    Vida Ramanauskienė, Veprių vidurinės mokyklos mokytoja, pamainos koordinatorė

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia