Vairavimas apsvaigus nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų

    0
    driving
    Daugelį eismo įvykių ir mirtinų avarijų Europos keliuose sukelia vairuotojai, kurie vairuoja veikiami narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Nustatyta, jog vien dėl girtų vairuotojų Europos Sąjungos keliuose kasmet žūsta iki 10 000 žmonių – tai sudaro vieną ketvirtadalį visų mirtinų atvejų keliuose. Visuomenei ir specialistams ypač trūksta informacijos apie narkotinių ir psichotropinių medžiagų, legalių vaistinių preparatų poveikį gebėjimui vairuoti.


    Kol kas nėra nustatytas toks objektyvus kiekvienos narkotinės ir psichotropinės medžiagos slopinamo poveikio gebėjimui vairuoti rodiklis, kaip alkoholio koncentracija kraujyje, tačiau psichoaktyviųjų medžiagų poveikio vairavimo kokybei tyrimai rodo, kad tiek nelegalūs narkotikai, tiek registruoti vaistiniai preparatai gali turėti neigiamos įtakos vairavimui (nuolatinis bet kokios narkotinės ir psichotropinės medžiagos vartojimas yra susijęs su kurių nors kognityvinių ir/arba psichomotorinių įgūdžių pablogėjimu; vairavimo kokybė gali būti prastesnė net tada, kai asmuo nebėra apsvaigęs nuo minėtų medžiagų). Nors kai kuriose šalyse atliktos apklausos parodė, kad visuomenė mažai žino apie narkotinių ir psichotropinių medžiagų poveikį gebėjimui vairuoti, tačiau vyresni vairuotojai yra dažnai klaidingai informuojami apie psichiką veikiančių vaistų poveikį vairavimo kokybei.

    Kanapių vartojimas: sulėtina žmogaus reakciją įtemptose situacijose. Poveikis gali būti prilygintas penkiems ar šešiems alaus bokalams. Žmogus netenka koordinacijos, jo regėjimas stipriai pablogėja. Reakcija kelyje sulėtėja, vairuotojas negali greitai susikaupti, sutrinka regėjimo ir rankų veiksmų koordinacija.

    Kokaino vartojimas: Kokainas yra stimuliatorius, kuris daro įtaką klaidingam šviesos ir garso suvokimui. Jis suteikia nenugalimumo ir euforijos jausmą. Sumaišyto su kitomis medžiagomis, pvz., alkoholiu, kokaino poveikis vairuojant gali būti mirtinas.

    Ekstazi vartojimas: tai yra stimuliuojantis, haliucinogeninių ypatybių turintis narkotikas, galintis turėti įtakos regėjimui ir garso suvokimui. Pablogėja koncentracija ir ženkliai sumažėja pavojų kelyje suvokimas. Vairuotojus gali apimti nepažeidžiamumo jausmas.

    Heroino vartojimas:
    sulėtina žmogaus reakciją, pablogina koordinaciją. Vairuotojas jaučia nuovargį, mieguistumą, todėl kyla pavojus sukelti avariją.

    LSD poveikis: smarkiai iškreipia žmogaus pojūčius ir suvokimą. Sukelia haliucinacijas, kurios vairuojant gali tapti rimtų traumų ar mirties priežastimi.

    Lietuvoje reglamentuojantys įstatymai draudžia vairuoti neblaiviam, apsvaigusiam nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų asmeniui. Už Kelių eismo taisyklių pažeidimus Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato administracinę atsakomybę (124 2 straipsnis. Pavojingas ir chuliganiškas vairavimas; 126 straipsnis. Transporto priemonių vairavimas, esant vairuotojams neblaiviems arba apsvaigusiems nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ir kiti). Daugiau informacijos apie baudas, numatytas už Kelių eismo taisyklių pažeidimus skaitykite Administracinių teisės pažeidimų kodekse.

    Paminėtina, kad prevencinės kampanijos, skirtos kovai su vairavimu apsvaigus nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų, yra būtinos. Paprastai tai būna žiniasklaidos kampanijos, o informacija apie narkotines ir psichotropines medžiagas dažnai įtraukiama į platesnes kovai su alkoholio vartojimu skirtas kampanijas. Prevencinės programos būna sėkmingos, jei yra orientuotos į konkrečias tikslines grupes. Teikiant aiškią informaciją psichiką veikiančius vaistus vartojantiems pacientams, galima užtikrinti, kad jie nevairuos veikiami šių vaistų. Tokiam tikslui daugumoje šalių naudojamas vaisto pakuotės viduje esantis paciento informacinis lapelis.

    Daugiau informacijos apie „Kovos su vairavimu apsvaigus nuo narkotikų veiksmai Europoje” galite rasti http://www.emcdda.europa.eu/publications/drugs-in-focus/driving

    Pagal Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro medžiagą parengė: VPSC Priklausomybės ligų skyriaus vyr. specialistė Daiva Stanytė
    cdentras

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia