2Vasario 8 d. Ukmergėje viešėjo Europos parlamento narys Zigmantas Balčytis, Seimo narys Arūnas Dudėnas, juos lydėjo Ukmergės rajono tarybos narys ir kandidatas į Seimą Kazys Grybauskas.
Vizito metu svečiai susitiko su rajono meru Algirdu Kopūstu bei rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Juozu Varžgaliu, lankėsi įmonėse Ukmergėje: UAB „Likmerė“ ir UAB „Ukmergės pramonės parkas“. Taip pat vykta į UAB „Zujų paukštynas“, Leonpolio kaime, Deltuvos seniūnijoje. Čia europarlamentaras susitiko su darbuotojais ir Dainavos kaimo bendruomenės atstovais, kurie išsakė jų gyvenvietei aktualias problemas. Vakare svečiai dalyvavo Varinės kaimo bendruomenės renginyje.
Susitikimo su rajono vadovais metu tiek Z. Balčytis, tiek A. Dudėnas ragino merą ir administracijos direktorių, nepaisant to, kad šiuo metu socialdemokratai rajone yra opozicijoje, nesižvalgyti į praeitį, o ieškoti bendradarbiavimo galimybių, kuriant geresnę rajono ateitį. Rajono meras atkreipė dėmesį, kad tarybos narys K. Grybauskas neatsitiktinai yra kviečiamas į daugelį komisijų, o pasirenkamas kaip kompetetingas ir atsakingai sprendimus priimantis narys.
Susitikime UAB „Zujų paukštynas“ Z. Balčytis ragino visus aktyviai dalyvauti rinkimuose ir išsirinkti savus žmones, išmanančius žemės ūkio sistemą, galinčius dirbti kaimo reikalų komitete, nes jame trūksta Seimo narių iš rajonų. Pasak europarlamentaro, „Diržų veržimosi politika“ nepasiteisina, tai įrodo Graikijos, Portugalijos ir kitų šalių pavyzdžiai.
Lietuva turi palaikyti tiek stambius, tiek šeimos ūkius, padedant juose kurti darbo vietas. „Visi aukštų pareigų užimti negali. Darbo žmonės, kurių yra dauguma, itin svarbūs, nes tik tada, kai jie grįš į Lietuvą, čia vėl pradės gimti vaikai“ – kalbėjo Z. Balčytis. Europos parlamento narys dalinosi sava patirtimi ir teigė, jog emigrantai svetur, nors ir gyvena turtingiau, tačiau nėra laimingi, jaučia susvetimėjimą ir atskirtį.
K. Grybaukas džiaugėsi UAB „Zujų paukštynas“ veikla, kad kolektyvas didelis ir atjaunėjęs. Būdamas tarybos nariu jis dirbda ūkio komitete ir visuomet ieško geriausių rajonui ūkinių sprendimų. Įmonės vadovų teigimu, nors UAB „Zujų paukštynas“ du metus gyveno „ant bankroto ribos“, tačiau išsilaikyti pavyko. Vadovai sakėsi esą suinteresuoti, kad jų darbuotojai uždirbtų daugiau, o darbuotojai taip pat domėjosi algomis. Nors jos ir pakilo, tačiau nuolat kyla ir kainos, todėl pokyčio nejaučiama. Z. Balčytis kalbėjo, kad Lietuvoje situaciją reikia keisti, būtina sudaryti sąlygas gauti daugiau pajamų, kurių užtektų susimokėti mokesčius ir gyventi pilnavertiškai. Problema kyla iš to, kad kitos šalys palaiko savo pramonę, o Lietuvoje ji buvo naikinama.
Dainavos seniūnaitė bei Dainavos bendruomenės pirmininkas domėjosi, ar galvojama apie žmones. K. Grybaukas atkreipė dėmesį, kad kalbant tiek apie ūkio, tiek apie aplinkos apsaugos ar kitas problemas bei ieškant jų sprendimo, pirmiausia galvojama apie žmogų. Pasak seniūnaitės, į Dainavos gyvenvietę atvyksta daug svečių, gyvetojai išgirsta daug pažadų, tačiau lėšų neskiriama, o už žmones ir bendruomenes niekas nekovoja, bendruomenių pirmininkai ir seniūnaičiai dirba iš idėjos ir negauna jokio atlygio. K. Grybaukas informavo, jog kaimų bendruomenėms yra galimybė lėšas pritraukti per Vietos veiklos grupės projektus.
Dainaviškiai skundėsi, kad kadaise buvęs gražus miestelis griūva ir pavirto „buržuikių gyvenviete“, žmones spaudžia mokesčiai už gyvatukus, o sąlygos labai prastos. Rečionių bendruomenės atstovė prisiminė, kad ir Rečionių gyvenvietę ketinta atjungti nuo centrinio šildymo, tačiau žmonės pasipriešino tam, ėmėsi iniciatyvos ir išsikovojo, kad nenutiktų taip, kaip Dainavoje. Tarybos narys palygino Dainavos padėtį su Šventupės situacija ir sakė pats balsavęs prieš gyvenviečių atjungimą nuo centrinio šildymo ir rajono šilumos ūkio išdraskymą, tačiau šiuo metu socialdemokratai yra opozicijoje ir neturi pakankamai balsų, kad galėtų nusverti daugumą, kuri neracionaliais sprendimais varo rajoną į bankrotą. Pasak jo, kalbant apie įvairias renovacijas, žmonių valia yra svarbiausia. K. Grybaukas trumpai pristatė opozicijos parengtą šiferio programą, kurią įgyvendinant žmonės gavo paramą.
UAB „Likmerė“ Eropos parlamento narys Z. Balčytis lankėsi nebe pirmą kartą. Įmonės vadovai pristatė naujoves – pradėjo veikti antroji linija – ir išsakė problemas, kurios kelia nerimą tiek šiai, tiek kitoms Lietuvos įmonėms, dirbančioms su mediena. Problemos susijusios su žaliavos įsigijimu iš valstybinių miškų. Valstybinėms įmonėms paskelbus konkursus, Lietuvos medienos pramonė nepajėgi kovoti su tarpininkais ar užsienio įmonėmis, kurios pasiūlo aukštesnę kainą ir žaliavą išgabena į užsienio šalis, taip lietuviai išparduoda miškus, šalies įmonės netenka galimybės kurti pridėtinę vertę, o mūsų gamtos ištekliai tarnauja ir neša naudą kitoms valstybėms.
Problema kyla iš to, kad aplinkinės šalys riboja medienos eksportą į užsienio šalis, suteikdamos galimybę didžiąją dalį miškų pirkti savoms įmonėms, o Lietuvoje tokio ribojimo nėra. Šalies įmonės daugiausiai bendradarbiauja su privatininkais, tik tai ir gelbsti padėtį. Šioje situacijoje svarbus valstybės vaidmuo. UAB „Likmerė“ vadovai džiaugėsi augančiu sąmoningumu ir didėjančiu atsinaujinančių išteklių panaudojimu energijos gamybai. Prasitarė apie svarstomą galimybę statyti katilą, kuris naudotų biokurą. Z. Balčytis domėjosi, kiek būtų sukurta papildomų darbo vietų, sudarius palankesnes žaliavos įsigijimo sąlygas, tačiau įmonės vadovai atsakė, kad kol kas apie naujas darbo vietas negalvojama, nes, tęsiantis tokiai padėčiai, įmonės bus priverstos mažinti darbuotojų skaičių, tad palankesnės žaliavos įsigijimo sąlygos būtų svarbus sprendimas, siekiant išlaikyti esamas darbo vietas ir nedidinti bedarbių gretų. Žinoma, UAB „Likmerė“ turi plėtros planų, tačiau kol kas įmonės plėtra ribojama susiklosčiusios situacijos.
UAB „Ukmergės pramonės parke“ svečiai susitiko su įmonės plotuose įsikūrusių Norvegijos kapitalo fabrikų UAB „Stansefabrikken“ ir UAB „Stansefabrikken automotive“ vadovais, kurie pristatė fabrikų veiklą, produkciją bei darbuotojų paieškos problemas.
Diskutuota apie laisvos rinkos sąlygas, progresinius mokesčius, pašalpų sistemą bei kitomis temomis. Fabrikų vadovai teigė, jog metalo apdirbimo pramonėje yra konkurencingi ir lygiaverčiai su užsienio šalimis, susiduria su vienintele problema – darbo žmonių trūkumu, tad jų prašymas – grąžinti žmones į Lietuvą, o taip pat ir į Ukmergę.
Įmonės suteikia galimybę kelti kvalifikaciją, gilinti kompetencijas, uždirbti daugiau nei minimalų atlygį, tačiau Lietuvos darbo biržos atsiunčiami asmenys dažniausiai ateina tik parašo, kad lankėsi, tačiau dirbti nerodo jokios iniciatyvos, priešingai – stengiasi išvengti darbo. Prieita bendrų išvadų, jog būtina skatinti žmonių socialinę atsakomybę, o valstybės sektoriui bei profesinėms mokykloms daugiau bendradarbiauti su įmonėmis, kurioms reikalingi darbuotojai.
Varinės kaimo bendruomenės renginyje Europos parlamento narys Z. Balčytis ir Seimo narys A. Dudėnas sveikino bendruomenę, džiaugėsi jos projektais, linkėjo ir toliau tęsti pradėtus darbus, išnaudoti įvairius Europos sąjungos fondus, o, svarbiausia, burti žmones draugėn ir būti vietos kultūros židiniu.
LSDP Ukmergės rajono skyrius
Užs. nr. 60
Politinė reklama bus apmokėta iš kandidato į LR Seimą K. Grybausko sąskaitos.