Siekiant išsiaiškinti vyresnių klasių mokinių mitybos įpročius ir maitinimo mokykloje kokybę Ukmergės rajone 2009 metais kovo mėnesį 5 ugdymo įstaigose buvo atliktas vyresnių klasių mokinių mitybos tyrimas. Tyrime dalyvavo 269 mokiniai iš jų: 109 berniukai ir 160 mergaičių.
Atlikus anketinės apklausos duomenų analizę buvo nustatyta, kad mergaitės per dieną valgo dažniausiai 3 kartus, o berniukai 4 kartus. Vyresnio amžiaus mokiniai yra labiau linkę valgyti namuose nei mokyklos valgykloje. Mokyklos valgykloje apklaustieji respondentai kasdien dažniausiai perka antrą karštą patiekalą, kompotą, kavą ir arbatą.
Tik apie 4,5 proc. 9-11 klasių moksleiviai kasdien mokyklos valgykloje perka vaisius ir daržovių salotas, sriubą. Namuose kasdien valgo pusryčius 64,4 proc., pietus 82,8 proc., vakarienę 85,7 proc. apklaustųjų, kai tuo tarpu mokyklos valgykloje šiltus pusryčius ar pietus kasdien valgo tik 19,6 proc. mokinių.
Apklaustieji nurodė, kad jie mokykloje retai arba visai nevalgo iš namų atsineštų sumuštinių, saldainių, traškučių, tačiau obuolius ir kitus vaisius mokiniai vartoja kasdien. Analizuojant tokius duomenis yra priimta maisto produktus skirstyti į „sveikus“, maistingus ir daug energetinės vertės turinčius, kaip vaisius, daržoves, pieno produktus ir t.t. ir į „nesveikus“ tokius kaip saldumynai, sūrus ir riebus maisto produktai, gaivieji gėrimai ir pan. Todėl siekiant užtikrinti sveiką mitybą vien reguliariai maitintis nepakanka, būtina ir maisto produktų įvairovė.
Išanalizavus gautus rezultatus matyti, kad didesnės biologinės vertės maisto produktų dalį renkasi didesnė dalis respondentų. Vaisius 2-4 dienas per savaitę vartoja 29,1 proc., žalias daržoves 31,8 proc. apklaustųjų. Iš pieno produktų dažniausiai t.y. kartą per dieną vartoja pieną, kefyrą, jogurtą, o varškę ir sūrį vartoja retai. Kas trečias moksleivis sultys gėrė 2-4 kartus per savaitę. Nemaža dalis respondentų kartą per dieną vartoja mėsą ir jos produktus (22,5proc.), kai tuo tarpu žuvies produktus kartą per dieną valgo tik 4,1 proc. mokinių. Nemaža dalis apklaustųjų mokinių renkasi ir mažą maistinę vertę turinčius produktus. Saldainius, šokoladą valgo 2-4 kartus per savaitę 25,7 proc. mokinių, traškučius nors kartą per savaitę vartoja 18 proc., o saldžius gėrimus 17,9 proc. respondentų. Alkoholinius gėrimus vartoja retai, tačiau nors kartą per savaitę geriančių mokinių apklaustųjų tarpe yra 13,2 proc.
Įvertinus 9 -11 klasių mokinių dažną įvairių maisto produktų vartojimo pasiskirstymą pagal lytį, matyti, kad mergaitės yra linkusios dažniau vartoti mėsą bei baltą duoną ir tuo pačių labiau yra linkusios vartoti „nesveiką“ maistą – saldainius, šokoladą ir sausainius, priešingai nei berniukai, kurie šių produktų suvartoja beveik 2 kartus mažiau. Vaisių, žalių daržovių bei juodos duonos berniukai suvartoja beveik 2 kartus mažiau nei mergaitės. Taigi galime daryti prielaidą, kad įvairių maisto produktų vartojimas tarp berniukų ir mergaičių skiriasi. Mergaitės yra labiau linkusios vartoti „nesveiko“ maisto grupei priskiriamus produktus.
Mokinių mityba kol kas turi daug trūkumų (daug mokinių nepakankamai vartoja vaisių ir daržovių, juodos duonos, žuvies, pieno ir jo produktų), tačiau per pastaruosius 4 metus, palyginus 2005 ir 2009 metų tyrimų duomenis matyti, kad sumažėjo nesveikų produktų (traškučių, kokakolos bei alkoholinių gėrimų ) vartojimas, daugiau mokinių kasdien valgo daržovių, geria sulčių. Todėl labai svarbu, kad sveika mityba, o taip pat ir kiti sveikos gyvensenos dalykai būtų mokomi mokyklose įtraukiant į mokyklų programą sveikos gyvensenos pamokas. Svarbu, kad mokiniams būtų ugdomi sveikos gyvensenos ir mitybos pagrindai.