Šį pranešimą teikiu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės Atstatymo Akto Signatarų STATUSO įstatyme numatytais pagrindais.
Kodėl Akmenėje šilumos kainos mažėja, o Ukmergės savivaldybė šilumos kainas didina?
Daug kas tikriausiai net nežino, kad praeitą savaitę buvo paskelbta, kad Akmenėje, kurios šilumos ūkis išnuomotas tiems patiems asmenims kaip ir Ukmergėje, buvo paskelbta informacija: nuo kovo mėnesio Akmenės rajone šilumos kaina, dabar esanti viena didžiausių apskrityje, turėtų sumažėti 11,7 procento. Taip nusprendė Akmenės rajono savivaldybės taryba, nustatydama UAB „Akmenės energija“ mažesnes šilumos kainos dedamąsias negu šiuo metu esamos. Dabar „Akmenės energija“ už rajone tiekiamos šilumos energijos kilovatvalandę ima po 26,71 cento mokestį, o nuo kovo 1 dienos jis turėtų būti 23,75 cento. Beje, šilumos ūkio nuomininkai sutinka su 24,6 ct kaina.
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija savo pranešime teigia, kad ,,Šilumos kainos stabilizavosi ir beveik nekinta jau šeštą mėnesį iš eilės…“.
Pranešime nurodoma, kad daugiausia šilumos kaina mažėjo Trakų vartotojams (10%), kurių šilumos ūkis taip pat išnuomotas asmenims, kurie šilumą tiekė Ukmergei.
Klausimėlis: Kodėl Akmenėje, kurioje socialinė gyventojų padėtis ir išnuomotas ūkis buvo ypatingai blogi (Ukmergės šilumos ūkis išnuomojant buvo vienas geriausių), vietos valdžia sugebėjo šilumos kainą sumažinti iki mažesnės nei dabar Ukmergėje, o Ukmergės valdžia net paaukojusi beveik pusę milijono litų ekspertams ir advokatams, nesugebėjo šildymo kainos sumažinti iki Akmenės lygio?
Ką savivaldybei reiškia: ,,net” ir ,,tik”?
Citata: Dalinė pastatų ar šildymo sistemų rekonstrukcija geriausiu atveju sąlygoja tik 5 – 15 procentų energijos taupymą (Rajono savivaldybės administracijos informacija, 2011-02-03).
Jeigu už šildymą sumoki 500-800 Lt ir, atlikus dalinę pastatų ar šildymo sistemų rekonstrukciją, galima sutaupyti 80-120 Lt (15%), tai vadinasi ,,tik”, bet jeigu bobutė Šventupėje kažkaip paskaičiavo, kad sutaupė 63 litus, tai jau rodome visai Lietuvai per LNK, ir tai jau yra ,,net”. Kaip paaiškinti: kodėl Ukmergės savivaldybei 80-120 litų yra ,,tik”, o 63 litai yra ,,net”?
Gruodžio mėnesį, susitikime su Ukmergės bendruomene, savivaldybės Administracijos direktorius pareiškė, kad ,,nori kas, ar nenori, bet vis tiek dabar Ukmergėje yra 12,3% mažesnė šilumos kaina“ nei būtų buvusi.
Klausimas: kodėl žadėjo trečdaliu mažesnę kainą, o dabar tik 12% (tiesa šis skaičius taip pat neteisingas, nes kaina geriausiu atveju mažėjo 3 %, bet tai atskira tema)? Kaip paaiškinti: kodėl norint šilumos kainą sumažinti neva ,,net“ 12 %, reikėjo advokatų, ekspertų, saugos firmų ir t.t. ir jiems išleisti beveik pusę milijonų litų, kurie paimti iš švietimo, socialinių reikalų, mūsų gerbūvio, o nenorima šildymo sąskaitas sumažinti ,,tik“ 15%, visiškai nenaudojant biudžeto lėšų, t.y.,,tik“ atlikus dalinę pastatų ar šildymo sistemų rekonstrukciją?
Ukmergėje šilumos tiekimas bus nemokamas?
Citata: Be to, UAB „Miesto energija“ įvardijama suma nesiremia jokiais faktais: buvusio šilumos operatoriaus deklaruota metinė apyvarta Ukmergės rajone tesiekė 12 mln. litų, todėl visiškai neaišku ne tik kokiu pagrindu privatininkas ruošiasi reikalauti kompensacijos, bet ir kuo remdamasis jis įvardija 32 mln. litų sumą“, – teigia Juridinio skyriaus vedėjas (Rajono savivaldybės informacija, 2010-11-24).
Citata: Susitikime M. Tamošiūnas pateikė nemažai skaičių, kurie, jo manymu, turėtų būti ukmergiškiams įdomūs: „Per devynerius metus, nuo 2001 iki 2009 metų, UAB „Miesto energija“, mano žiniomis, nupirko per 80 milijonų kubinių metrų dujų ir už jas sumokėjo beveik 49,3 milijono litų. Per devynerius metus iš vartotojų įmonė gavo apie 115 milijonų litų. Žinant, kad dujos šilumos kainoje sudaro 60-70 procentų, trūksta apie 35 milijonų litų. Kur nukeliavo šie ukmergiškių pinigai?“ – klausė M. Tamošiūnas (,,Gimtoji žemė”, 2010-12-16).
Citata: Savivaldybė mato, kad apgalvotai pereinant prie vietinio kuro deginimo, vartotojams galima sutaupyti dar iki 4 milijonų litų per metus (Rajono savivaldybės administracijos informacija, 2011-01-26).
Tai žino kiekvienas: jau ne kartą buvo rašyta apie Ukmergės savivaldybės įsipareigojimus šilumos kainą mažinti 3-4 milijonų litų ir nuo konflikto pradžios visuose laikraščiuose ir susitikimuose (ir net Lietuvos Respublikos Prezidentei) buvo pateikti įsipareigojimai šilumos kainą sumažinti trečdaliu.
Klausimėliai: Jeigu šilumos kaina sumažinta trečdaliu, t.y. tiek kiek žadėta, tai kodėl dabar šiluma kainuoja 25, o ne 18 centų? Jeigu šilumos kaina sumažinta trečdaliu ir dabar niekas nebevagia gamtinių dujų (kas leidžia dar sutaupyti apie 4 milijonus litų kasmet – Tamošiūno skaičiavimais), tai kodėl šilumos kaina yra ne 6 сt (12-4-4=4:68 (realizuojamos energijos kiekis) = 0,06), o dabar šiluma kainuoja 25 сt? Jeigu šilumos kaina sumažinta trečdaliu, niekas nebevagia gamtinių dujų ir po biokuro katilinės pastatymo, dar bus sutaupyta 4 mln. litų, ar tai reiškia, kad šiluma ukmergiškiams iš vis nekainuos, nes 12 mln. – 4 mln. – 4 mln. – 4 mln.= 0?
Kas tokiais ,,komunizmo“ skaičiais, kuriuos skleidžia Ukmergės savivaldybė, turėtų patikėti?
Kęstutis Grinius
vilkmerge.lt archyvo nuotr.
Užs. Nr. 18