Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialas organizavo rūmų nario dieną tema „Socialinis modelis“. Renginyje, kuriame dalyvavo LR Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, rajono meras Rolandas Janickas, Vilniaus PPAR prezidentas Sigitas Leonavičius, Lietuvos PPAR asociacijos generalinis direktorius Rimantas Šidlauskas, kiti svečiai, rajono verslo įmonių atstovai, profsąjungų vadovai, visuomenininkai, buvo nagrinėjamas naujas Darbo kodeksas.
Susitikime dalyvavo naujo socialinio modelio kūrėjai: dr., VU TF docentas, advokatas Justinas Usonis, dr., prof. Boguslavas Gruževskis ir dr., prof. Romas Lazutka.
Sveikindama susirinkusius Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė padėkojo socialinio modelio kūrėjams, kurie rado laiko atvykti į Ukmergę. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė paminėjo, kad visada reikia matyti ir tuos kurie kuria darbo vietas, ir tuos, kurie jas užima. Tik jų veikla kartu kuria pridėtinę vertę.
Kalbėdamas apie darbo santykius dr. Justinas Usonis paminėjo, kad didelė dalis mokslininkų pasiūlymų jau egzistuoja. Bet dabartinis Darbo kodeksas jau pasenęs, jame nėra naujovių. Kūrėjų pasiūlyti nauji darbo santykiai atveria galimybę tartis darbdaviams ir darbuotojams dėl naujų darbo santykių – susikurti tinkamiausias sąlygas. Tai lemia darbo sutartį, darbo laiką, darbo pobūdį… Pavyzdžiui, galima susitarti, kad darbuotojas dirbs namie ir už darbą gaus atlygį. Pagal kodekso kūrėjų siūlymus, darbo valandų kiekį galima nereglamentuoti.
Dr. Boguslavo Gruževskio teigimu, senas Darbo kodeksas saugo darbo vietą, o naujas – sukuria įsidarbinimo galimybes. Naujas kodeksas skiriamas nacionalinei ekonomikai, nes Lietuva pagal darbo santykius smarkiai atsilieka nuo užsienio šalių. Nors Lietuva pasaulyje 41 vietoje iš 144 šalių, bet pagal samdos ir atleidimo praktiką šalis tik 125-oje vietoje, pagal mokesčių įtaką darbo našumui – 124, pagal valstybės gebėjimus išlaikyti talentus – 119, o juos pritraukti – 129-oje vietoje. Geriausiai atrodome pagal darbo užmokesčio lankstumą – 8 vieta pasaulyje. Lietuvos ekonomika regione geriausia pagal BVP sukūrimą vienam gyventojui, bet pagal įvairius rodiklius mes atsiliekam nuo kitų šalių kaimynių.
Dr. Romas Lazutka kalbėjo apie valstybinį socialinį draudimą. Pakomentavęs, kad valstybė turi užtikrinti socialinį draudimą, pasiūlė, kad reikia nustatyti įmokų lubas ir dalį pensijų dengti iš valstybės biudžeto. Taip pat siūloma supaprastinti jų apskaičiavimą, kad kiekvienas galėtų jas pasiskaičiuoti. Senatvės pensijas siūloma mokėti tokias, kad žmonės būtų priartinti prie geresnio gyvenimo ir jos nenuvertėtų – siūloma pensijas nuolat perskaičiuoti pagal infliacijos lygį.
Diskusijose pasigirdo nuomonių, kad Seimo nariai priiminėdami naują Darbo kodeksą gali nueiti populizmo keliu. Tada jis taps labiau naudingas darbo žmonėms, o ne verslui.
Po renginio kalbintas PPAR Ukmergės filialo direktorius Regimantas Baravykas paminėjo, kad Rūmų nario dienai buvo pasirinkta aktuali tema „Socialinis modelis“. Socialinis modelis jau iš Vyriausybės nukeliavo į Seimą, tačiau masinio modelio svarstymo, kuriame dalyvautų visuomenė nebuvo. Todėl buvo nuspręsta, kad būtų gerai su Ukmergės verslo visuomene šį modelį apsvarstyti.
R. Baravykas paminėjo, kad jau 25 metus gyvename nepriklausomoje Lietuvoje ir žinome kaip teisės aktai pasikeičia po svarstymų valdžios koridoriuose. Todėl verslininkai į pristatytą projektą žiūri atsargiai, nes žino, kaip jis gali pasikeisti. Nors naujas Darbo kodeksas palengvina darbo jėgos, mainų, kvalifikacijos kėlimo galimybes. „Bet gali būti dar daug pokyčių“, – pakomentavo filialo direktorius.
Arvydas Pėšina
Giedrės Šuminskaitės nuotr.