Nuo gegužės 8-osios, kai įsigaliojo naujas 2011 m. kompensuojamųjų vaistų kainynas, Lietuvos vaistinėse kompensuojamuosius vaistus perkantiems ir pigiausius pasirenkantiems privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems pacientams už kai kuriuos iš jų primokėti nereikia, o kai kurių vaistų priemoka gerokai mažesnė negu anksčiau. Kainyne dabar yra per 420 skirtingų veikliųjų medžiagų vaistų ir daugiau kaip 1700 vaistų pagal prekinius pavadinimus. Jie parduodami vaistinėse, su kuriomis ligonių kasos yra sudariusios sutartis, už juos sumokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, tačiau ne už visus vaistus ir ne visa kaina – už kai kuriuos tenka primokėti kompensuojamuosius vaistus vartojantiesiems.
Ką turi žinoti žmogus, kuriam gydytojas išrašė kompensuojamųjų vaistų, kad už juos tektų primokėti kuo mažiau?
Klauskite gydytojo
Klauskite gydytojo, kokiu lygmeniu kompensuojami išrašomi vaistai, tai yra, kokia vaistų kainos dalis apmokama PSDF biudžeto lėšomis – 100, 90, 80 ar 50 procentų. Tokius vaistus išrašantis gydytojas paaiškins, kokios galimos priemokos. Jei kompensavimo lygmuo 100 procentų, net 312 naujojo kainyno vaistų dėl paciento priemokai pritaikytos nuolaidos dabar galima įsigyti be priemokos, 104 vaistams priemoka gali būti nuo 1 cento iki 1 lito. Dar 671 vaistui priemoka gali būti nuo 1 iki 5 litų, o 308 vaistams – nuo 5,01 lito iki 10 litų.
Klauskite vaistininko
Vaisinėje išsiaiškinkite, kokiomis kainomis parduos jums išrašytus vaistus. Mat vaistinėse yra skirtingų gamintojų, bet tos pačios veikliosios medžiagos vaistų. Jų kainos gali labai skirtis – kai kurių net 50 procentų. Todėl prašykite vaistininko monitoriaus ekrane parodyti jums visus tos pačios veikliosios medžiagos vaistus. Sąraše raskite vaistą, kuriam nustatyta mažiausia priemoka. Jei vaistinė tądien neturėtų pigiausio vaisto, ji privalo jį užsakyti ir pristatyti: mieste – per 2 darbo dienas, miesteliuose ir kaimuose – per 4 darbo dienas.
Ligonių kasų duomenimis, 2010 metais kompensuojamiesiems vaistams ir medicinos pagalboms priemonėms apmokėti iš PSDF biudžeto išleista 653 mln. litų, o pacientai primokėjo už juos apie 165 mln. litų. Dauguma kompensuojamųjų vaistų vartotojų – pensininkai, net 79 proc. pensinio amžiaus moterų ir 61 proc. tokio amžiaus vyrų gydosi kompensuojamaisiais vaistais. Šių žmonių pajamos nėra didelės, todėl jiems ypač svarbu žinoti, kaip įsigyti vaistus, už kuriuos nereikia primokėti arba primokėti kuo mažiau. Pavyzdžiui, daugeliui sergančiųjų visai nereikia primokėti už tokius populiarius vaistus kaip klopidogrelis, nevibololis, simvastatinas, perindoprilis.
Tad dar kartą primename ir akcentuojame: pacientai turi galimybę reikalauti informacijos ir žinoti, kad Lietuvos vaistinėse visada galima gauti kompensuojamųjų vaistų, už kuriuos reikia primokėti mažiausiai.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos informacija