Tinkamai pasirinktas namų apšvietimas gali net ir labai atsibodusiam interjerui įkvėpti naujų spalvų. Ypač rekomenduojami toršerai, kurie ne tik skleidžia šviesą, taip pat ir prisideda prie išskirtinio namų interjero kūrimo, teigia šviestuvų parduotuvė internete „Žiburys„. Juolab, šiuo metu šio tipo apšvietimų pasirinkimas toks platus, tad kiekvienas atras pagal savo poreikius labiausiai tinkamą apšvietimo galimybę. Toršerai – viena iš jų. Svarbiausia teisingai pasirinkti, tinkamai priderinti, galiausiai, prižiūrėti.
Šviestuvų istorija arba kaip jos pasiekė mūsų namus
Toršerai mūsų namuose stovi tikrai ne taip seniai, kaip galima būtų pagalvoti. Juk moderniausius pasaulio išradimus skaičiuojama vos porą šimtų metų. Paprasčiausiai technologijos labai greitai tobulėja, tad kartais gali būti sunku suvokti, kiek daug įvyko per tokį trumpą laiką.
Lempa, žodyniškai tariant, žmogaus sukurtas šviesos šaltinis. Gilioje senovėje žmonės galėjo naudotis tik gamtos teikiamais šviesos šaltiniais, tad natūralu, kad tai labai apsunkino jų gyvenimą. Žinoma, ilgainiui buvo pastebėta, kad ugnis taip pat skleidžia ne tik šilumą, tačiau ir šviesą, tad ji buvo pradėta naudoti kaip pagrindinis šviesos išgavimo būdas. Taip žmonės ir gyveno, kol žingsnis po žingsnio atsirado žibalinės lempos kardinaliai pakeitusios žmogaus kasdienybę. Tiesa, pirmiausia buvo sukurtos dujinės lempos, kurios sukurtos XVIII amžiuje. Tačiau dėl nepatogaus naudojimo jas pakeitė žibalinės.
XIX amžiuje buvo išrasta elektra ir elektrinės lemputės, kurios atvedė žmoniją į civilizaciją. Ištisus dešimtmečius įprasta elektros lemputė buvo tobulinama ir ieškomi būdai, kurie galėtų padaryti ją funkcionalesnę ir labiau prieinamą žmonėms.
Šiuo metu elektrinės lemputės atrodo tokia smulkmena. Apie jas visiškai negalvojame, tiesa iki tol, kol namuose nedingsta elektra. Tuomet nelieka nieko kito, kaip tik į rankas paimti žvakes ir prisiminti, kaip tuomet gyveno žmonės.
Toršerų tendencijos bei jų pasirinkimas
Toršerai atsirado panašiu laiku ir kaip kitokio stiliaus lempos. Paprasčiausiai, kuomet kaitrioji lemputė jau buvo prieinama daugeliui – verslininkai stengėsi sukurti kuo įmantresnius lempų gaubtus, kurie ne tik atliktų šviesos funkciją, tačiau taip pat ir puoštų namus.
Prieš gerus šimtą metų toršerai namuose reiškė prabangą ir žmogaus norą parodyti, kad jis yra pasiturintis. Tai galima buvo vadinti prabangos simboliu. Paprasčiausiai toršerai buvo gana brangūs, gaminami iš labai tvirtų ir brangiai kainuojančių medžiagų, turintys daug detalių, kurios atspindėjo žmogaus rankų darbą. Ypač populiarūs buvo mediniai toršerai, kurie „kalbėjo“ apie didybę. Medis lietuvių sąmonėje yra įsirėžęs kaip pati tvirčiausia ir ilgiausiai tarnausianti medžiaga, tad nieko keisto, kad toršerų „kotai“ buvo mediniai. Tiesa, mediniai kotai ir medinis lempos „karkasas“ dažniausiai buvo aptraukiamas storu gobelenu. Minėtas gobelenas būdavo išsiuvinėtas įvairiausiais raštais ir net tautiniais motyvais. Juokinga tai, kad dažniausiai gobelenas būdavo toks storas, kad pro jį sunkiai prasklisdavo šviesa.
Ilgainiui toršerų išvaizda kito. Jeigu išgirdus šį pavadinimą daugelis vis dar galvoja apie gana didelius šviestuvus – turėtų susipažinti su šiuo metu rinkoje siūlomomis galimybėmis. Šiuolaikiniai toršerai yra labai įvairūs ir sunku būtų pastebėti tendencijas, kurios kartojasi. Žinoma, iki šiol vis dar išliko aukštas „kotas“ – stovas, kuris geriausiai įprasmina šią apšvietimo galimybę. Tuo tarpu toršerų „viršus“ yra labai įvairus. Ir toks, kuris labiausiai tinka klasikiniuose namuose, ir modernus, kuris dažniausiai apsižymi minimalizmu bei ryškiomis spalvomis.
Toršerų priežiūra
Toršerai nereikalauja kokios nors ypatingos priežiūros. Žinoma, viskas priklauso nuo to, iš kokios medžiagos jie yra pagaminti. Stiklinius ir plastmasinius prižiūrėti kur kas paprasčiau nei kad tuos, kurie pagaminti iš gobeleno, kadangi ši medžiaga kur kas labiau traukia dulkes, o ir jo valymas yra gana sudėtingas.
Visgi, vietoj to, kad pirktumėte brangias valymo priemones – pasakysime kelis patarimus, kurie Jums gali padėti greitai ir švariai išvalyti net ir įsisenėjusias dėmes ant toršero.
Svarbiausi dalykai, kad reguliariai prižiūrint pavyks daiktą išvalyti švarų:
1. Actas ir soda yra labai puiki valymo priemonė, kuri gali pašalinti net ir sudėtingas dėmes ant stiklinio paviršiaus. Sumaišykite šias dvi medžiagas santykiu 1:1 ir su kempinėle valykite problemines vietas. Jeigu ant Jūsų lempos gaubto liko klijai, kai nuklijavote etiketą, šiuo pačiu tirpalu galite ją pašalinti.
2. Medinius toršerus geriausia valyti su paprasčiausiu šiltu vandeniu. Dulkėms pašalinti rekomenduojame naudoti muilą. Tiesa, vandens kiekis turi būti minimalus, o nuvalius rekomenduojame nusausinti.
3. Dar viena labai puiki naminė valymo priemonė yra citrinos rūgštis. Paprasčiausiai perpjaukite citriną ir su viena jos puse valykite toršero gaubtą. Nuo citrinos sulčių jis taps blizgus, tad rekomenduojame valyti stiklinių paviršių arba geležinį, kuris išlaikęs natūraliai sidabrinę spalvą.
4. Jeigu turite seną toršerą, kuris Jums yra atsibodęs – pakeitęs jo gaubtą visiškai pakeisite visą išvaizdą. Tai puiki galimybė močiutės dovanotą šviestuvą pritaikyti prie savo modernių namų.
Kuo daugiau priežiūros skirsite – tuo jie ilgiau Jums tarnaus. Rekomenduojame paviršių valyti kartą per savaitę. Kai valote dulkes – nuvalykite ir šio šviestuvo paviršių.
Šviestuvas gali visiškai pakeisti namų erdves ir jų dizainą. Svarbiausia jį rinktis įvertinus konkrečios patalpos išsidėstymą, apšvietimo galimybes bei veiklą, kuria užsiimsite kambaryje.
PR