Lapkričio 11 dieną gimnazijoje vyko Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės atidarymas. Tai kasmetinė gimnazijos šventė, kurioje dalyvauja mokiniai, kuriems svarbi tvarka, tikslumas, dėsnis, eksperimentas, bandymas, įrodymas, praktiškumas, ekologija.
Gimnazistai ir mokytojai įdėjo daug pastangų į pasirengimą: pirmadienį įvyko parodų „Atgimstantys daiktai“, „Vanduo“ ir „Matematinis laikraštis“ atidarymas, gimnazijos radijo laida, anonsuojanti savaitės veiklas, tyrimo „ Vandens kietumo ir užterštum o nitratais Ukmergės miesto ir rajono šuliniuose tyrimas“ bei gimnazijos neformaliojo ugdymo būrelio „Basafizikai“ eksperimentinės veiklos pristatymas – „Fizika mūsų gyvenime“.
Vandens tyrėjai – II-IV gimnazijos klasių mokiniai – naudodami vandens kietumo ir nitratų bei nitritų testus ištyrė 18-os Ukmergės miesto ir rajono šulinių vandenį, o 2 mėginiai atkeliavo net iš Vilkaviškio rajono. Vandens kietumo tyrimas leido gimnazistams padaryti išvadą, kad mūsų vartojamas šulinių vanduo yra labai kietas (kietųjų dalelių rasta 370-750 mg/l); šulinių vandenį palyginus su vandentiekio tiekiamo vandens mėginiu, nustatyta, kad vandentiekio vanduo taip pat yra kietas, bet ne toks kietas, kaip šulinių (kietųjų dalelių 250-370 mg/l). Labai kietas yra ir Molyno šaltinio vanduo (Kybartai).
Nitritų moksleiviai nerado nė viename mėginyje, o štai nitratų tyrimas leidžia teigti, kad šių medžiagų yra visų tirtų šulinių vandenyje, skiriasi tik jų kiekiai (mg/l). Daugumoje mėginių nitratų kiekis neviršijo leistinos normos (0-25 mg/l), tačiau du mėginiai verčia sunerimti, nes nitratų kiekis juose viršija leistiną normą – 30 ir 35 mg/l. Su šulinių vandeniu buvo palygintas Ukmergės miesto vandentiekio vanduo ir nustatyta, kad vandentiekio vanduo yra be nitratų, nitratų nerasta ir Kybartų Molyno šaltinio vandenyje. Moksleiviai ne tik atliko tyrimą, bet ir užpildė tyrimo korteles, kuriose nurodė vandens parametrus, užrašė rekomendacijas šulinių vandens vartotojams, papasakojo apie užteršto vandens žalą organizmui. Tyrimo pristatymas gimnazijos bendruomenei – vienas iš savaitės atidarymo akcentų. Jis vyko ilgosios pertraukos metu, o dalyvavo visi, besidomintys ekologija, aplinka, kurioje gyvename. Moksleiviams vadovavo chemijos mokytoja Gražina Macijauskaitė.
Na, o „Basafizikai“ atidarymą papuošė išmoningu fizikos dėsnių pristatymu. Gimnazistai demonstravo gausiai susirinkusiai auditorijai optinę iliuziją „Beribis šviesos šulinys“, matematinių švytuoklių sistemą, kurioje matyti, kaip svyravimo dažnis įtakoja judesį, ugnies ir skysčių pagalba paaiškino ir parodė viesulų formavimosi sąlygas, lazerio pagalba pademonstravo visišką atspindį ir jo pasireiškimą vandenyje, Paskalio dėsnio pasireiškimą slegiamame vandenyje, dėl įcentrinio pagreičio nenukrentantį svarmenį; galėjome stebėti kaip garsinis rezonansas formuoja vaizdus ant veidrodžio (buvo naudojama smulki druska). Aišku, visus domina skysto azoto savybės: „Basafizikai“ parodė bendramoksliams, kaip į kibirą sudėti keletą pripūstų balionų, užšaldė ir sutrupino gėlę, vaišino šaldytais vaisiais, demonstravo karšto vandens sprogimą – reakciją, į verdantį vandenį įpylus skysto azoto. „Basafizikų“ pasirodymą vainikavo azoto patranka – iki 80 kartų besiplėsdamas butelyje azotas sudaro labai didelį slėgį ir vamzdžiu išstumia sviedinį.
Turime pažymėti, kad gimnazijos „Basafizikai“ pernai dalyvavo kūrybiniame gamtos mokslų konkurse „ Mūsų eksperimentas“. Pasirinktoji tema – „ Spyruoklių tamprumo tyrimas“. Basanavičiukų darbas pakliuvo į dešimtuką geriausių moksleivių darbų Lietuvoje. Birželio mėnesį moksleiviai ir jų vadovė fizikos mokytoja Marina Aukštuolienė buvo apdovanoti Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijos diplomais.
Šią savaitę gimnazistų ir mokytojų dar laukia eilė renginių ir susitikimų: projekto „Jaunasis tyrėjas“ komanda, protų mūšis, kurį gimnazistai organizuoja miesto ir rajono aštuntokams, matematikos olimpiada, mintino skaičiavimo konkursas, LSMU Farmacijos fakulteto dėstytojos Vilmos Petrikaitės paskaita, projekto „Renkuosi mokyti“ dalyvio, 2013 m. Meilės Lukšienės premijos laureato fizikos mokytojo Tomo Kivaro pamoka. Ir, žinoma, visų pastangų įvertinimas – organizatorių ir konkursų, olimpiados, parodų nugalėtojų apdovanojimai penktadienį.
Savaitės renginiai finansuojami Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomo projekto „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema” (VP1-3.2- ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas”.
Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijos informacija
{besps}fizika{/besps}