Eilinį rajono tarybos posėdį dėl asmeninių santykių aiškinimosi, pareiškimų skelbimo ir posėdžio trukmės galima pavadinti neeiliniu. Apsvarstyti 32 klausimus su dviem pertraukomis 23 tarybos nariams prireikė daugiau šešių valandų.
Paskyrė naują direktoriaus pavaduotoją
Jau antrą kartą posėdžio pradžioje surengta „Piliečių tribūna“. Kęstutis Česnaitis prašė paramos knygos apie Ukmergės krašto žmones išleidimui. Alfonsas Musninkas ir Mindaugas Lunys prašė padėti išspręsti problemą dėl kelio. Nijolė Balžekienė kalbėjo apie neįgaliųjų problemas. Praėjusiame posėdyje miesto gyventoja prašė leisti naudotis šalia jos sklypo esančiu žemės plotu. Į tai atsakyta, kad jos prašymas bus peržiūrėtas, kai bus paruoštas gatvės rekonstrukcijos projektas.
Pagaliau rajono taryba paskyrė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją. Į šį postą pasiūlyta Jolanta Kanapeckienė. Slapto balsavimo komisijoje dirbo tik valdančiųjų atstovai, balsavimas vietoj planuotų 20 minučių užtruko pusvalandį. Po jo paaiškėjo, kad už kandidatę balsavo beveik visi tarybos nariai – 22, prieš – 1.
J. Kanapeckienė baigusi Jono Basanavičiaus gimnaziją, baigė ir Vilniaus universiteto Prekybos-ekonomikos fakultetą. 1991-1995 metais dirbo savivaldybės Sveikatos, globos ir rūpybos skyriaus vedėja, nuo 1995 iki 2010 metų gruodžio mėnesio – AB Ūkio banko Ukmergės filiale. Čia jai teko dirbti įvairiose pareigose – nuo klientų aptarnavimo specialistės iki filialo valdytojo pavaduotojos.
J. Kanapeckienė turi dvi dukras. Vyras Rimas vadovauja verslui – turi kavinę „Piliakalnis“. Direktoriaus pavaduotoja – Liberalų ir centro sąjungos narė.
Kontrolės komiteto primininko nepatvirtino trečią kartą, pavaduotojas – tas pats
Liepos 14 dieną opozicijos sušauktame neeiliniame rajono tarybos posėdyje buvo tvirtinamas Kontrolės komitetas. Tuomet posėdžio vedantysis vicemeras Regimantas Baravykas paskubėjo informuoti rajono tarybos narius, kad komitetas sudarytas. Bet jau kitą dieną frakcijos gavo vicemero, laikinai einančio mero pareigas, raštą, informuojantį, kad komitetas nesudarytas, nes už jį balsavo mažiau nei pusė posėdyje dalyvaujančių tarybos narių. Liepos 22 dieną R. Baravykas opozicinėms partijoms išsiuntė dar vieną raštą, kuriame siūlė patvirtinti tokį komitetą ir jo vadovą, kurie kompetentingai atliks įstatymo jiems pavestas funkcijas. Ir kvietė opoziciją atmesti personalines ambicijas, o nuomonių nesutapimus spręsti dalykiškai diskutuojant, ieškant bendrų ir konstruktyvių sprendimų.
Prieš pradedant svarstyti klausimus, socialdemokratas Arūnas Jasaitis opozicijos vardu padarė pareiškimą dėl praeito posėdžio. Jo teigimu, valdantieji bando kvestionuoti opozicijos teises. Dėl kandidato į pirmininko vietą – jo kompetenciją parodė rinkėjai, ir klausė, kaip galima kalbėti apie kompetenciją žmogui net nepradėjus dirbti? Praeitame posėdyje buvo skubama balsuoti, neleidžiant daugiau diskutuoti. Todėl, A. Jasaičio teigimu, tuomet suveikė buldozerio principas.
Rajono tarybos nariai patvirtino Kontrolės komitetą, kuriame dirbs: Juozas Armanavičius, Rimvydas Civilka, Valentinas Genys, Kazys Grybauskas, Rolandas Janickas, Andrius Kalesnikas, Grigorijus Malčanovas.
Opozicijai konservatorių A. Kalesniką pasiūlius patvirtinti Kontrolės komiteto pirmininku, užvirė aistros, kartais prasilenkiančios ir su etikos pagrindais. Liepos viduryje vykusio neeilinio posėdžio metu kai kurie tarybos nariai panoro pašnekėti be pašalinių ir spaudos. Tuomet vos ne slaptai A. Kalesnikas buvo kaltinamas dėl savo veiklos, aiškinantis neskaidrius savivaldybės vykdytus viešuosius pirkimus.
Šį kartą tarybos nariai atskirai posėdžiauti nepanoro – tarybos nario puolimas prasidėjo viešai. Liberalcentristo Juozo Armanavičiaus teigimu, A. Kalesniko skundai buvo tik oro burbulas. Ir klausė, koks skundų rašymo tikslas? „Ar (A. Kalesnikas – red.) mano, kad yra pažeidimai, ar neturi ką veikti, ar mano, kad neturi ką veikti administracija?“. Komentuodamas savo veiklą A. Kalesnikas sakė, kad jei matys administracijos darbe trūkumų, juos stengsis pašalinti. Valstiečių liaudininkų sąjungos atstovė Elena Mirinavičienė kalbėjo, kad Kontrolės komitetas anksčiau stengėsi dirbti konstruktyviai, kad būtų nauda iš kontrolės. Ir klausė A. Kalesniko, ar skundų rašymas yra jo darbas, ar kažkas skatina juos rašyti. O Tvarkos ir teisingumo partijos atstovas Mindaugas Tamošiūnas jaunam žmogui pasiūlė susitupėti.
Svariausią argumentą pateikė meras A. Kopūstas, pasakęs, kad A. Kalesniko veikla buvo žalinga rajonui. Pastarajam paprašius atsiprašyti, meras pratęsė, kad tokie darbo metodai, skundų rašymai yra žalingi, nes problemas mes turime spręsti čia. A. Kalesnikui paprašius pateikti konkrečius įrodymus arba atsiprašyti, meras paminėjo, kad Užugirio dvaras iki šiol stovi nerenovuojamas ir pažadėjo pateikti įrodymus.
Kandidatas į Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotojus liberalcentristas Juozas Armanavičius prisistatydamas kalbėjo, kad dirbdamas laikysis sistemos, nekels sąmyšio, bus prognozuojamas. „Nereikia būti policininkais, reikia būti žmonėmis“ – sakė J. Armanavičius. Kalbą kandidatas į komiteto pirmininko pavaduotojo vietą užbaigė, kad jei opozicija ir toliau komiteto pirmininku siūlys A. Kalesniką, jis visą kadenciją komitetui ir vadovaus.
Tą proga A. Dudėnas perskaitė opozicijos pareiškimą dėl J. Armanavičiaus veiklos. Opozicija teigia, kad kreipsis į Valstybės tarnybos etikos komisiją, kad būtų išaiškinta ar J. Armanavičius nepažeidė Viešųjų – privačių interesų derinimo, vykdydamas Ukmergės rajono savivaldybės Tarybos nario veiklą.
Nes Viešųjų pirkimų tarnyba, patikrinusi UAB „Ukmergės šiluma“, nustatė, kad 2010 metais vykdyti pirkimai nesilaikant taisyklių ir įstatymo nuostatų buvo palankūs J. Armanavičiui priklausančiai UAB „Izobara“. Todėl prašoma nustatyti ar J. Armanavičius dalyvaudamas priimant sprendimus dėl paskolų ir paskolų garantijų UAB „Ukmergės šilumai“ nepažeidė nešališkumo principo, nes vėliau minėtų paskolų pinigai buvo panaudoti apmokant UAB „Izobarai“ už įvairias paslaugas.
J. Armanavičiaus buvo klausiama, ar jam būnant tarybos nariu, vadovaujant komitetui, nebus taip, kad pats priims sprendimus, pats juos vykdys ir kontroliuos? J. Armanavičiui atsakė, kad Viešuosius ir privačius interesus jis deklaravo ir jų nepainios. Ir pridūrė: „Jeigu nepatinka, tai ir nebalsuokit“.
Diskusiją baigė M. Tamošiūnas pasakęs, kad kiekvieno rajono taryba būtų laimingesnė, jei joje būtų daugiau tokių armanavičių ir mažiau kalesnikų ir dudėnų.
Tarybos nariams balsuojant, valdantieji pasisakė prieš A. Kalesniko, kaip komiteto pirmininko kandidatūrą, tačiau J. Armanavičių patvirtino Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoju.
Keisis savivaldybės struktūra
Žymiai ramiau buvo svarstomas klausimas apie rajono savivaldybės administracijos struktūros dalinį pakeitimą. Nutarta įsteigti du visiškai naujus savivaldybės skyrius – savivaldybės tarybos Sekretoriatą ir Viešųjų pirkimų skyrių. Nors rajono tarybos posėdžiams dokumentus iki šiol rengė Bendrasis skyrius, Sekretoriatas turėtų atskirti savivaldybės tarybos ir administracijos funkcijas, tobulinti ir aktyvinti tarybos, jos komitetų komisijų ir darbo grupių veiklą. Pagrindinės Sekretoriato funkcijos būtų rengti ir protokoluoti tarybos, komitetų, komisijų, darbo grupių posėdžius, padėti organizuoti mero, mero pavaduotojo darbą, tvarkyti jų darbotvarkes, teikti informaciją apie Savivaldybės tarybos darbą rajono gyventojams, kontroliuoti, kaip vykdomi mero potvarkiai, Tarybos sprendimai. Sekretoriatą sudarytų 3 etatai. Du etatai būtų nauji, o vienas žmogus į Sekretoriatą pereitų iš Bendrojo skyriaus.
Iki šiol savivaldybėje nebuvo pareigybės, kurią dirbantis žmogus užsiimtų vien tik viešaisiais pirkimais. Šie darbai buvo padalinti įvairiems specialistams. O dabar valdžia užsimojo įkurti atskirą skyrių, kuriame būtų net 5 etatai. Vienas etatas šiame skyriuje atsirastų, panaikinus vieną administracijos direktoriaus pavaduotojo vietą, po vieną specialistą būtu perkelta iš Švietimo ir sporto, Žemės ūkio ir melioracijos, bei du etatai iš Juridinio skyriaus.
Naujo Viešųjų pirkimų skyriaus steigimas argumentuojamas būtinybe, kad užtikrinti tinkamą viešųjų pirkimų organizavimą bei pirkimų vykdymo vidinę kontrolę, įstatymu įtvirtintus skaidrumo, lygiateisiškumo, racionalumo, nediskriminavimo principus, teikti metodinę pagalbą administracijos padaliniams, rinkti, kaupti informaciją apie numatomus atlikti pirkimus. Pirkimų rajone atliekama maždaug už 40 milijonų litų per metus. Taip rajono savivaldybės administracija patenka į didžiausių perkančiųjų organizacijų 50-tuką.
Svarstydami šį klausimą opozicijos atstovai siūlė didinti darbo efektyvumą ir mažinti valdymo išlaidas. Vicemeras R. Baravykas sakė, kad iki naujų metų įvyks savivaldybės reforma. Ją norima padaryti kokybiškai, todėl nenori skubėti. Bet prieš balsuojant nuskambėjo klausimas: „kas gali paneigti kad taip nekuriamos vietos saviems?“
vilkmerge.lt