Taryba pritarė vandens brangimui

    0

    savivald13

    Praėjusią savaitę, apsvarstę interpeliaciją vicemerui Regimantui Baravykui, rajono tarybos nariai šį kartą rinkosi į eilinį posėdį. Beveik 40 rajono gyvenimą reguliuojančių klausimų svarstymas praėjo beveik ramiai. Tik priimant kai kuriuos sprendimo projektus neapseita be apsižodžiavimo, ypač, svarstant opozicijos atstovo pateiktą projektą.

    Piliečių tribūnoje šį kartą pasisakė tik organizacijos „SOS Vepriai“ vadovas Romas Petras Šaulys. Padėkojęs valdžiai už gražėjančią Ukmergę, jis pristatė bažnyčios bokšto atstatymo darbų ir varpų iškėlimo projektą. Prašydamas padėti įgyvendinti šį projektą jis paminėjo, kad visi darbai kainuos virš milijono litų.

    Be diskusijų tarybos nariai daugiau kaip litu sutiko padidinti UAB „Ukmergės vandenys“ geriamo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainas. Nuo gruodžio pirmos dienos gyventojai už vieną kubinį metrą geriamo vandens ir nuotekų tvarkymą mokės 5,99 lito be PVM. Su PVM kaina išauga iki 7,25 lito. Geriamojo vandens kaina išaugo iki 3,12, nuotekų tvarkymo – 4,13 lito su PVM. Iki šiol už kubinį metrą geriamojo vandens su PVM mokėjome 2,53, nuotekų tvarkymo – 3,68. Bendra kaina buvo 6,21 lito.

    Vandens pabrangimą nulėmė padidėjusios kuro, elektros energijos, dujų kainos, padidėjęs mokestis už valstybinius gamtos išteklius. Paskutinį kartą vandens ir nuotekų tvarkymo kainos didėjo 2007 metų rudenį. Ir galioti jos turėjo iki 2010 metų gruodžio 31 dienos.

    Padidinę vandens kainą tarybos nariai svarstė priemones „šilumos kainoms mažinti“. Siūlyta atskirti šilumos ir karšto vandens kainas atskirai  Šventupės gyvenvietės vartotojams ir Ukmergės miesto vartotojams. Taip pat nustatyti 3 procentų pelno normatyvą ir atleisti UAB „Ukmergės šiluma“ nuo nekilnojamo turto mokesčio.

    Kilus diskusijai įmonei pasiūlyta įsivest šiek tiek ūkiškumo. Labiausiai prieštarauta įmonės atleidimui nuo turto mokesčio, kuris per metus sudaro 170 tūkstančių litų. Įmonę atleidus nuo jo, šiluma atpigtų tik 0,23 cento. Todėl opozicijos atstovai pasiūlė nepritarti įmonės atleidimui nuo turto mokesčio.

    Tarybos nariai domėjosi kaip šiluma atpigtų, jei įmonė pradeda siekti pelno. Šiuo metu pelno įmonė nesiekia, nes ekstremalių situacijų komisijos sprendimu, pelnas neskaičiuojamas. Jis nedidelis, tik 3 procentai vietoj įstatymu leidžiamų 7. 19 tarybos narių sprendimui pritarė.

    Taryba pritarė projektui „Ukmergės m. gatvių, šaligatvių, pėsčiųjų-dviračių takų (Bažnyčios g. ir J. Basanavičiaus g.) rekonstrukcija“ įgyvendinimui. Projekto įgyvendinimo metu bus rekonstruotos Bažnyčios ir J. Basanavičiaus gatvės, perklojant asfalto dangą, įrengiant šaligatvius, lietaus nuotekų tinklus, rekonstruojant apšvietimo sistemą. Jau vyksta viešųjų pirkimų rangos darbams procedūros. Gavus patvirtinimą dėl projekto finansavimo iš savivaldybės biudžeto bus skirta ne mažiau kaip 4,5 procento lėšų, tinkamų finansuoti projekto išlaidas. Svarstant šį sprendimą tarybos nariai domėjosi, kada mieste bus pažymėti dviračių takai. Savivaldybės specialistų teigimu, kai gatvės turės bendrą vaizdą, dviračių takai bus įrengti visame mieste.

    Ukmergės vaikų globos namai teikia nakvynės paslaugas mokiniams, atvykusiems iš svetur ir čia dalyvaujantiems įvairiuose projektuose. Tačiau norint teikti šias paslaugas reikėjo patvirtinti nakvynės įkainius. Sprendimas užkliuvo konservatoriui Andriui Kalesnikui, dirbančiam Ūkio ministerijoje turizmo specialistu. Jis domėjosi, ar globos namų direktorius išanalizavo teisės  aktus, reglamentuojančius turizmą. Tik, kai buvo paaiškinta, kad globos namai turizmo paslaugų neteiks – nakvynės namais nebus, diskusijos baigėsi ir įkainiai buvo patvirtinti. Nustatytas įkainis – 25 litai vienam asmeniui už parą.

    Nors komunalinių atliekų tvarkymo klausimas nuodugniai buvo išnagrinėtas praeitame, neeiliniame tarybos posėdyje, šiame vėl grįžta prie šios problemos. Didžiausia diskusija kilo socialdemokratui Arūnui Dudėnui pateikus projektą dėl atliekų tvarkymo įmonės steigimo. Ji priklausytų savivaldybei –  iš pradžių būtų įkurta atliekų rūšiavimo aikštelė, vėliau įmonė galėtų rinkti ir į sąvartyną vežti atliekas. Tai leistų atliekas tvarkyti efektyviai ir kuo mažesnėmis sąnaudomis. A. Dudėnas tvirtina, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių nėra stabilumo atliekų tvarkymo sektoriuje, dėl ko savivaldybės gyventojai turi mokėti daugiau už atliekų tvarkymą. Savivaldybei yra tikslinga steigti savo įmonę ir taip užtikrinti stabilų ir maksimaliai pigų paslaugos teikimą.

    Pristatydamas projektą A. Dudėnas sakė, kad jis registruotas dar birželio mėnesį. Per tą laiką mero potvarkiu sudaryta darbo grupė turėjo pateikti išvadas, kiek tai gali kainuoti. Bet išvadų iki šiol nėra. Projekto autoriaus nuomone, tai turėtų būti politinis sprendimas – „kelio pasirinkimas: ar patys tvarkysime ar atiduosime verslui“. Šį klausimą A. Dudėnas sulygino su šilumos ūkio perėmimu. Kadangi klausimas svarbus, socialdemokratas paprašė vardinio balsavimo.

    A. Dudėnui prieštarauti pradėjo liberalcentristas Juozas Armanavičius. Jo teigimu, projekte „nieko nėra, tik trys sakiniai“. Sprendimo projekte jis pasigedo ekonominio skaičiavimo ir strategijos. Kadangi, pagal J. Armanavičių, tai utopinis variantas – jis už sprendimą balsuoti atsisakė.

    Tarybos nariams diskutuojant ir svarstant ar darbo grupė buvo įgali priiminėti sprendimus, vicemeras Regimantas Baravykas, darbo grupės, turinčios nagrinėti komunalinių atliekų tvarkymo problemas vadovas paaiškino, kad darbo grupė negali pasiekti rezultatų, nes jos nariai įsivelia į nereikalingas diskusijas. Jis pakartojo prieš savaitę pateiktus skaičius – savivaldybės įmonės, kuri atitiktų visus gamtosauginius reikalavimus, steigimui reikia 2,5 – 3 metų ir 5 milijonų litų. Pradžiai – milijono.

    Po diskusijų, kurias meras įvertino kaip rinkimų kompanijos tąsą, ir pertraukos buvo pasiektas kompromisas – po kelių metų bes steigiama savivaldybės įmonė, kuri palaipsniui perims komunalinių atliekų tvarkymą ir išvežimą. A. Dudėnas po ilgokų prašymų ir įkalbinėjimų pasiūlymą dėl vardinio balsavimo atsiėmė.

    Posėdžio pabaigoje miesto seniūnas Stasys Jackūnas pritarė Piliečių tribūnoje dar vasaros pabaigoje išsakytai minčiai, kad Pivonijos mikrorajone aplinka aplink „Vilkmergės“ skulptūrą yra netvarkinga. Jo nuomone, reikia atskirti teritoriją aplink skulptūrą ir šalia pašto – prie skulptūros neleisti važinėti automobiliams. Meras pasiūlė kitą sprendimo būdą – „Vilkmergės“ skulptūrą perkelti prie tvarkomo piliakalnio.

    Seniūnas palietė ir kitą problemą – miesto bendruomenė, vadovaujama J. Kazėno, prašiusi ją įtraukti į miesto, pavyzdžiui, Šventosios upės pakrantės tvarkymą, prašo lėšų. Seniūnas prašomos sumos neįvardino, bet vėliau paaiškėjo, kad tai 5 tūkstančiai litų. Seniūnas informavo, kad seniūnija visada prašoma upės pakrantės tvarkymui skirdavo žmonių pagal viešųjų darbų programą. Žmonės per 8 šių metų mėnesius atidirbo 2271 valandą. Taip pat šiems darbams skirta benzino, tepalo. Posėdyje nuskambėjo mintis, kad dėl sunkios biudžeto padėties, bendruomenei lėšų skirti nėra galimybės.

    Arvydas Pėšina

    {module apklausa}

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia