Sukčiai išmoningi – sugalvoja įvairiausių būdų kaip išvilioti iš žmonių pinigus. Tam puikiai pasitarnauja ir šiuolaikinės technologijos – mobilieji telefonai, internetas dar labiau praplėtė sukčiautojų erdves bei galimybes.
Be to, apgavikai turi vieną didelį pranašumą – dažniausiai su bloga žinia jie užklumpa žmogų netikėtai, priverčia sunerimti, susijaudinti, atima galimybę blaiviai įvertinti situaciją.
Į Vilniaus apskrities VPK Ukmergės rajono policijos komisariatą užsukusi moteris papasakojo istoriją, kaip vos per plauką išvengė sukčių žabangų. Ukmergiškė sakė girdėjusi apie apsimetėlius, tačiau visuomet maniusi, kad jais patiki tik seni žmonės ar vaikai. Deja, pačiai teko įsitikinti, kad bloga žinia gali bet kokio amžiaus žmogų priversti pamesti nuovoką bei šaltą protą.
Elektroniniu paštu ukmergiškė gavo pažįstamos vienuolės laišką. Laiške vienuolė rašė, kad ji yra Afrikoje, Dramblio kaulo valstybėje, patekusi į labai sudėtingą situaciją, neturinti pinigų už kuriuos galėtų sugrįžti namo.
Laiško autorė tikino, kad gyvenimas jos priklauso tik nuo adresatės malonės. Ji prašė pervesti pinigus į nurodytą banko sąskaitą.
„Labai gerai pažinojau tą moterį, tikrai išsigandau ir iš karto buvau pasiryžusi pervesti prašomą pinigų sumą. Tačiau tą akimirką negalėjau…
Vėliau, kai viską pergalvojau, staiga kilo mintis, kad galiu pabandyti paskambinti pati,“ – pasakojo ukmergiškė. Paskambinusi savo bičiulei, sužinojo, kad ji sveika ir pati iš Lietuvos niekur net nebuvo išvykusi.
Internetiniai sukčiavimai, pasitelkiant elektroninį paštą, socialinius tinklus, paieškos variklius bei kitas interneto technologijas gana dažnas reiškinys. Kaip ir bet kokių apgavysčių atveju, geriausias būdas apsisaugoti – būti atsargiam. Būtina kritiškai vertinti brukamą informaciją bei atsargiai įvertinti gautus laiškus, ypač tuos, kuriuose ko nors prašoma.
Ukmergės rajono policijos komisariate šiais metais jau yra užfiksuotas 71 sukčiavimo atvejis: 5 telefoniniai, 10 sukčiavimų internetinėje erdvėje, kuomet buvo pirktos prekės, 25 sukčiavimai, kai buvo paimti greitieji kreditai, 16 atvejų, kuomet buvo sudarytos sutartys paimti mobiliuosius telefonus kitų asmenų vardu, 6 nusikalstamos veikos, kai nepažįstami asmenys, pristatę pareigūnais, išviliojo internetinės bankininkystės duomenis.
Policija darsyk primena gyventojams, kad savo internetinės bankininkystės duomenų nevalia nei skolinti, nei leisti pasinaudoti, o juo labiau diktuoti telefonu nepažįstamiems žmonėms.
Vilniaus apskrities VPK Ukmergės raj. Policijos komisariato informacija
www.sxc.hu nuotr.