Jei paciento nesiseka arba nenorima gydyti, tai sudaužyti termometrą yra teisingas sprendimas. Nėra termometro, nėra temperatūros. Nėra temperatūros – nėra ligos. Visi sveiki.
Sveikatos apsaugos reforma buvo sėkminga. Būtent taip, termometro dūžimu, galima paaiškinti nenumaldomą Sveikatos apsaugos ministerijos norą uždaryti gimdymo namus mažuose miesteliuose.
Juk būtent gimdymo namų darbas atspindi vietos ir pagrindinės valdžios daugelio metų darbo rezultatus. Ir būtent nuo gimdymo namų, tiksliau nuo jų buvimo, arba prasidės provincijos atgimimas, arba ne.
Ką reiškia mažas gimdymų skaičius provincijos gimdymo namuose? Tik vieną dalyką – tiek vietos, tiek pagrindinės valdžios institucijų ekonominės ir socialinės politikos nesėkmę.
Žmonės neišvažiuoja iš ten, kur gera, kur yra darbas, infrastruktūra, būstas, galimybės mokytis ir vystytis vaikams. O jei nieko iš šito nėra, tai žmonės išvyksta į didmiesčius, į užsienį. Moterys nustoja gimdyti provincijose. Gimdymo namai tušti. Ir juos uždaro.
Tačiau iš tikrųjų – uždaromi ne gimdymo namai. Uždaroma mažų Lietuvos miestelių ateitis. Jaunimas eis ten, kur yra infrastruktūra. O gimdymo namai yra svarbus, jei ne pagrindinis, šios infrastruktūros komponentas.
Jei norite plėtoti provinciją, statykite gimdymo namus. Tiesą sakant, viskas vyksta visiškai priešingai – mažų miestelių ligoninėse uždaromos gimdymo palatos. Griauti, žinoma, ne statyti. Atleisti gerus gydytojus ir uždaryti gimdyklas dėl Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkams ataskaitoje malonių skaičių – ne problema. Problemų turės žmonės. Miesto gyventojai. Tačiau už ataskaitų skaičių žmonių nesimato.
Valdininkai teikia ataskaitas. Jie sukuria aktyvios veiklos iliuziją. Galbūt jie net laikys save reformatoriais, nors nieko apie tai nesupranta. Galbūt mokesčių mokėtojų suformuotas biudžetas sutaupys kelis tūkstančius eurų. Tačiau šių mokesčių mokėtojų gyvenimas dėl tokio rūpesčio ir taupymų nepagerės. Bus dar blogiau.
Ar pavyks sutaupyti – didelis klausimas. Juk viena, ką valdininkai skaičiavo savo kabinetuose, o visai kas kita, kaip bus iš tikrųjų. Sugriauti – nėra sudėtinga. Ypač jei ne pats pastatėte. Kur kas sunkiau sukurti gerą skyrių, gerą ligoninę, gerą mediciną. Ar ne dėl to valdininkai renkasi tai, kas lengviau – sugriauti tai, kas sukurta kitų?
Jeigu Lietuva ketina didinti gyventojų skaičių, taigi ir gimstamumą, jei Lietuva nori išsaugoti ir vystyti ne tik Vilnių, Klaipėdą ir Kauną, bet ir kitus šalies miestus, jei Lietuva tikrai nori padėti šeimoms, o ne skatinti emigraciją, tuomet gimdyklas mažuose miesteliuose reikia ne mažinti, o plėtoti ir didinti.
Gerovės visuomenėje medicina turėtų priartėti prie žmonių, o ne žmonės turi su žiburiu ieškoti tinkamo gydytojo specialisto, akušerio ar pediatro.
Andrey Sokolov
Vertimas iš rusų kalbos
Разбить градусник (straipsnis originalo kalba, rusų k. , .doc)
Kad ten tas skyrius sėdi ir bezda, atvažiuoja kokia gimdyve tai ojezusmarija kaip čia dabar taip gi reiks dirbt… Visam skyriui tik viena seselė kuri tikrai tinka šitam darbui, nei gydytojai nei kitos seselės ypač dar su rusišku akcentu motyvacijos dirbt absoliučiai nerasta. Apie kokį skyriu čia dar kalba gali būti, kaip dirbo taip ir prisidirbo. Gerai dirbantiem reklamos nereikia, atvažiuotų iš aplinkinių miestų/kaimų ten gimdyt o dabar situacija tokia kokia patys susikūrė… Šaukštai po pietų eikit i maximą dirbt dabar.