Ar kada buvo smalsu pamatyti, kaip atrodytumėte, jei būtumėte mėlynakis, rudakis ar turėtumėte ryškiai žalias akis? Pakeisti akių spalvą, ją padaryti intensyvesnę, o žvilgsnį įsimintinesnį gali padėti spalvoti kontaktiniai lęšiai, kuriuos saugiai galima nešioti net ir ilgą laiką. Nors gamybos technologijos tobulėja, o spalvoti kontaktiniai lęšiai leidžia ne tik susikurti naują įvaizdį, bet ir yra pritaikyti regėjimo stiprinimui, vis dar sklando keletas populiarių mitų.
Daugiau apie spalvotus kontaktinius lęšius pasakoja bei atsako į dažniausiai iškylančius klausimus regos ir klausos centro „Optikos Pasaulis“ oftalmologas.
1 Mitas: gali pabloginti regėjimą
Spalvoti kontaktiniai lęšiai yra tokie pat saugūs ir nekenkia regai, kaip ir įprasti kontaktiniai lęšiai. Spalvoti kontaktiniai lęšiai yra padengti pigmento sluoksniu, kuris pilnai uždengia natūralią akių spalvą, o vieta, lęšio centre, kurioje yra akies vyzdys, yra permatoma, todėl žmogus visą aplinką mato įprastai. Spalvotą pigmentą, paprastai, dengia papildomas hidrogelio sluoksnis. Šiuolaikinės gamybos technologijos užsandarina spalvotą pigmento sluoksnį tarp apsauginių lęšio sluoksnių ir taip apsaugo akis nuo tiesioginio sąlyčio su pigmentu. Todėl taisyklingas kokybiškų kontaktinių lęšių nešiojimas nesukelia papildomo diskomforto.
2 Mitas: netinka turintiems regėjimo sutrikimų
Turintiems regėjimo problemų yra sukurti specialūs spalvoti kontaktiniai lęšiai su dioprijomis. Šie lęšiai ne tik padeda pakeisti akių spalvą į norimą, bet ir sustiprina regėjimą. Todėl Jūs galite džiaugtis nauju įvaizdžiu bei taip pat aiškiai matyti, kaip ir nešiodami paprastus kontaktinius lęšius ar akinius.
3 Mitas: iškraipo matymo lauką
Dažnai klaidingai manoma, kad kontaktiniai lęšiai su spalvotu pigmentu sumažina matymo lauką, iškraipo jame esančių objektų spalvas.
Patys kontaktiniai lęšiai yra bespalviai, pigmentas yra saugiai užsandarintas lęšio centre, todėl juos įsidėjus, pasikeičia tik akių rainelės spalva, pats matymo laukas ir spalvos neišsikraipo. Šiuolaikinės technologijos leidžia gamintojams itin tiksliai apskaičiuoti ir sukurti lęšius taip, kad jie nesukeltų papildomo diskomforto, nekenktų regėjimui. Tik svarbu, prieš įsigyjant kontaktinius lęšius, pasitarti su oftalmologu, juos nešioti atsakingai, atsižvelgiant į specialisto rekomendacijas bei gamintojo instrukcijas.
4 Mitas: atrodo nenatūraliai
Kaip pasikeis jūsų įvaizdis, akių spalvą koreguojant su spalvotais kontaktiniais lęšiais, priklauso tik nuo jūsų pasirinkimo, spalvos intensyvumo bei norimo sukurti efekto. Tiek daugkartinio naudojimo, tiek vienadieniai spalvoti kontaktiniai lęšiai gali padėti tik vos paryškinti akis, patamsinti spalvą arba galite rinktis akių lęšius, kurie jūsų žvilgsnį pakeis kardinaliai.
Unikalūs efektai skirtingiems poreikiams:
- Švelniai akių spalvą paryškinantys lęšiai. Šie kontaktiniai lęšiai sukuria itin natūralų įvaizdį, jie subtiliai paryškina akių rainelės apvadą ir taip žvilgsnis tampa ryškesnis.
- Intensyviai akių spalvą paryškinantys akių lęšiai. Šie lęšiai yra stipriau pigmentuoti nei prieš tai minėti. Rekomenduojama turintiems švelnios spalvos akis ir norintiems ryškesnio žvilgsnio.
- Akių spalvą keičiantys kontaktiniai lęšiai. Šie lęšiai turi kelis spalvoto pigmento sluoksnius ir gali kardinaliai pakeisti akių spalvą, tačiau vis vien atrodys labai natūraliai – pirmą kartą jus matantys žmonės net neįtars, kad jūs esate su spalvotais kontaktiniais lęšiais.
5 Mitas: yra nepatogūs
Šiuolaikiniai kontaktiniai lęšiai yra minkšti, gaminami iš silikono arba hidrogelio. Aukštos kokybės kontaktiniai lęšiai yra patogūs, jie nedirgina akių ir nesukelia nemalonių pojūčių. Svarbu juos nešioti, atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas, bei tinkamai palaikyti drėgmę.
Taip pat, manoma, kad lęšiai gali užstrigti akyje, bet tai fiziškai yra neįmanoma. Viršutinių bei apatinių vokų vidinius paviršius dengia ir su akies obuoliu sujungia plona, skaidri jungiamojo audinio plėvelė – šis junginys ir apsaugo, kad niekas nei akyje, nei už jos neįstrigtų.
Jeigu atrodo, kad kontaktinis lęšis pradingo, tokiais atvejais, dažniausiai, jis būna pasislėpęs po viršutiniu voku. Lengvai šį diskomfortą gali padėti išspręsti specialiai lęšiams skirti akių lašai. Įlašinkite jų į akį ir švelniai masažuokite užmerktą akies voką, kol lęšį galėsite išsiimti.
Kaip tinkamai nešioti spalvotus kontaktinius lęšius?
Norint, kad spalvoti kontaktiniai lęšiai būtų patogūs ir atliktų savo pagrindines funkcijas – koreguotų akių spalvą bei padėtų ryškiau matyti, yra svarbu atsižvelgti į tam tikras instrukcijas. Dalinamės regos ir klausos centro „Optikos Pasaulis“ oftalmologo rekomendacijomis:
Regos testas. Įsigydami kontaktinius lęšius, atlikite regos testą optometrijos salone. Net jei lęšiai yra skirti tik estetikai, kvalifikuoti specialistai parinks, kokie spalvoti kontaktiniai lęšiai, forma ir dydis yra tinkami būtent jūsų akims.
Švarios rankos. Prieš liesdami kontaktinius lęšius, įsitikinkite, kad jūsų rankos yra švarios ir nuplautos. Kontaktas su nešvarumais ir bakterijomis gali sukelti įvairias infekcijas bei kitus nemalonius pojūčius.
Teisingai įsidėkite ir išsiimkite lęšius. Prieš įsidėdami įsitikinkite, kad lęšiai yra taisyklingoje padėtyje (jie turi būti išgaubti į viršų). Lęšius įsidėkite atsargiai, svarbu – nepažeisti akies.
Laikykitės higienos reikalavimų. Spalvotų kontaktinių lęšių priežiūra niekuo nesiskiria nuo įprastų lęšių. Naudokite akių lęšiams skirtus skysčius, daugkartinius lęšius saugiai laikykite specialiuose lęšių saugojimo indeliuose.
Nenešiokite ilgiau nei yra rekomenduojama. Gamintojo instrukcijoje yra nurodyta, kiek laiko galima nešioti lęšius (vienadieniai lęšiai, mėnesiniai ir pan.). Taip pat, jums gali patarti ir regos centro konsultantai. Ilgesnis lęšių nešiojimas nei yra rekomenduojama gali sukelti akių dirglumą.
Nenešiokite svetimų kontaktinių akių lęšių. Toks neatsargus poelgis gali sukelti užsikrėtimo akių konjunktyvitu riziką.
Reguliariai tikrinkite akis. Net jei spalvoti kontaktiniai lęšiai yra skirti estetikai, ilgalaikis jų nešiojimas, taip pat, gali paveikti akių sveikatą. Todėl svarbu reguliariai lankytis pas specialistus ir pasirūpinti gera rega.