Skiepai gelbsti gyvybes

    0

    Šiemet balandžio 20 – 25 d. dešimtą kartą minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas: didinti imunizacijos apimtis, gerinti visuomenės supratimą apie skiepų svarbą.

    Skiepijimai buvo žinomi jau senovės Kinijoje ir kitose Azijos šalyse. Patirtis, įgyta likviduojant sergamumą raupais pasaulyje, įtikino, kad vakcinų profilaktikos priemonėmis galima likviduoti ir kitas infekcines ligas.
    Vaikų ir suaugusiųjų profilaktinis skiepijimas − tai viena iš sveikatos priežiūros sričių, visame pasaulyje finansuojamų iš valstybės biudžeto. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai nemokamai skiepijami nuo vienuolikos infekcijų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, Haemophillus influenzae B tipo, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, pneumokokinės infekcijos. Artimiausiu metu planuojama pradėti skiepyti 12- metes mergaites vakcina nuo žmogaus papilomos viruso, siekiant sumažinti sergamumą gimdos kaklelio vėžiu.
    Skiepai yra viena efektyviausių specifinių užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonių. Infekcijų valdymui būtina sukurti kolektyvinį imunitetą – t. y. skiepais suformuoti pakankamai didelį neimlių infekcijai žmonių skaičių – ne mažiau 95 proc. populiacijos. Toks rodiklis padeda užkirsti kelią sergamumui ir mirtingumui nuo vienuolikos  ligų, kurios gali būti valdomos skiepais.

    Ukmergiškių kolektyvinis imunitetas – pakankamas

    Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus duomenimis, Ukmergės rajone vaikų profilaktinio skiepijimo apimtys jau daugelį metų yra pakankamos, t. y. paskiepijama ne mažiau kaip 95 proc. vaikų visose amžiaus grupėse. Tokie rodikliai rodo, kad rajono šeimos gydytojų požiūris į vaikų kolektyvino imuniteto stiprinimą yra pagirtinai atsakingas. Be to, tam tikslui prioritetinis dėmesys skiepams skiriamas ir  Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro centralizuotos skiepų dokumentacijos kabinete, kuriam patikėta visų rajono vaikų profilaktinių skiepijimų centralizuotas planavimas ir atskaitomybė. Šį centrą ir toliau stengiamasi išlaikyti kaip rajono imunoprofilaktikos centrą.
    Vis dėl to dalis vaikų buvo nepaskiepyti dėl tėvų atsisakymo skiepyti ir dėl tėvų migracijos. Visuomenės sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad tėvai ar globėjai, kurie neskiepija savo vaikų, turi suprasti, kad bet kuri liga, kurios išvengiama profilaktiškai skiepijant, gali bet kada išplisti. Apsisprendę atidėti skiepijimą arba jo visai atsisakyti, tėvai prisiima atsakomybę labai svarbiu klausimu, kuris susijęs ne tik su vaiko sveikata, bet ir gyvybe.
    Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, skiepai kasmet padeda išvengti apie 2,5 milijonų žmonių mirčių. Todėl skiepai yra ir turėtų būti pripažįstami ne tik kaip esminė žmogaus teisės į sveikatos priežiūrą dalis, bet ir kaip asmens, visuomenės ir valdžios pareiga.
    Mokslas ir gydytojų patirtis  įrodė, kad vakcina yra saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Taip apsaugomas ne tik kiekvienas žmogus, tačiau ir sukuriama saugi aplinka visuomenei. Skiepijimas nuo užkrečiamųjų ligų − tai ne tik asmens apsauga nuo užkrečiamosios ligos, bet ir svarbus kiekvienos šalies ekonominio bei socialinio vystymosi veiksnys.

    Vedėja Elena Mirinavičienė  

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia