Nuomonės išsiskyrė
Laikraštyje jau esame rašę, kad darbai Kęstučio aikštėje ir Vienuolyno gatvėje prasidėjo praėjusių metų rugsėjo mėnesį, kai tarp rajono savivaldybės administracijos ir akcinės bendrovės „Ukmergės keliai“ buvo pasirašyta sutartis dėl Ukmergės miesto gatvių, šaligatvių, pėsčiųjų-dviračių takų (Maironio g., Vienuolyno g. ir Kęstučio a.) rekonstrukcijos. Įgyvendinant projektą bus sutvarkytos Vienuolyno ir Maironio gatvių važiuojamosios dalys, lietaus nuotekų tinklai, apšvietimo tinklai, Maironio gatvės pėsčiųjų takas, Vienuolyno gatvės ir Kęstučio aikštės šaligatviai, Kęstučio aikštės apšvietimo tinklai, atlikti archeologiniai kasinėjimai Vienuolyno gatvėje. Numatyta, kad projektas turi būti įgyvendintas per 24 mėnesius, jo vertė – 4 mln. 766 tūkst. Lt.
Kadangi prieškariu Vienuolyno gatvė buvo grįsta lauko rieduliais ir tašytais akmenimis, paveldosaugininkai šį grindinį įtraukė į nekilnojamų kultūros vertybių registrą ir nurodė jį atkurti. Tam paprieštaravo projekto užsakovas – rajono savivaldybė. Valdininkų manymu, apvalūs lauko rieduliai netinkami grįsti važiuojamąją gatvės dangą. Tiems, kurie mūru stoja už senojo grindinio atkūrimą, buvo pasiūlyta užsukti į Žuvų gatvelę, kur dalis dangos išgrįsta netašytais akmenimis. Beje, kai buvo tvarkoma ši senamiesčio dalis, tarp rajono valdžios vyrų, miesto gyventojų atstovų ir Kultūros paveldo departamento specialistų taip pat buvo kilusi gana karšta diskusija. Tuomet priimtas kompromisinis sprendimas – dalis Žuvų gatvės išgrįsta akmenimis, dalis – trinkelėmis.
Atsižvelgus į Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sudarytos komisijos, archeologų išvadas, Vienuolyno gatvės rekonstrukcijos projekte numatyta autentiško grindinio neatkurti. Tačiau klojant dangą automobilių stovėjimo aikštelėse prie Muzikos bei Sporto mokyklų bei pėsčiųjų bulvare bus panaudoti atkastieji akmenys.
Šio objekto rangovo – AB „Ukmergės keliai“ objekto vadovas Robertas Paulauskas pasakojo, kad didžioji dalis senojo Vienuolyno gatvės grindinio buvo atkasta praėjusį rudenį. Tik nedidelėje šios gatvės atkarpoje prie Apylinkės teismo akmenys iškasti šį pavasarį.
„Visi akmenys su smėliu ir kitu gruntu buvo vežami saugoti į mūsų bendrovės teritoriją. Pažiūrėjus į tuos suverstus kalnus atrodė, kad akmenų yra tiek, jog jų užtektų ne tik Vienuolyno gatvei išgrįsti. Šią savaitę iškastas gruntas per specialų sietą buvo išsijotas ir liko tik akmenys. Dabar juos bus galima ir suskaičiuoti,“ – sakė R. Paulauskas.
Dar prieš pasirašant sutartį ir pradedant darbus Ukmergės miesto visuomenei buvo pristatytas rekonstrukcijos projektas. Viešų svarstymų, kurie vyko Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje, metu visi norintieji galėjo susipažinti su būsimais pertvarkymais bei pateikti savo nuomonę. Vyko du svarstymai, bet ukmergiškiai juose nebuvo aktyvūs. Tačiau pradėjus senamiestyje darbus, pasipylė gyventojų skundai. Pirmoji pasipiktinimo banga kilo, kai Vienuolyno gatvėje ir Kęstučio aikštėje praėjusių metų rugsėjo pabaigoje buvo pradėti šalinti medžiai. Pagal projektą Kęstučio aikštėje nupjauta 19 liepų ir 1 klevas, Vienuolyno gatvėje – 75 liepos. Gruodžio pradžioje, esant palankioms gamtos sąlygoms, vietoj rugsėjį nupjautų senų medžių Kęstučio aikštėje pasodinta septyniolika mažalapių liepaičių. Tokias pačias liepaites šiais metais numatyta sodinti ir Vienuolyno gatvėje.
Dar didesnių aistrų sukėlė būsimasis Vienuolyno gatvės grindinys. Į diskusijas įsijungė ir politikai. Praėjusių metų gruodį rajono savivaldybės Tarybos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija rajono merui ir Tarybos nariams įteikė pareiškimą, kuriame reikalaujama akmeninį grindinį atkurti tiek Vienuolyno gatvėje, tiek visame senamiestyje.
Susidomėjo Seimo narė
Autentiško Vienuolyno gatvės grindinio išsaugojimu susidomėjo ir Seimo narė A. Stancikienė, aktyvi kultūros paveldo gynėja ir saugotoja. Į ją pagalbos kreipėsi ukmergiškiai. Politikė “Gimtajai žemei” sakė, jog belieka apgailestauti, kad tokie grindiniai, kaip Ukmergėje, jau išardyti Vilniaus gatvėse ir aikštėse.
“Liūdna, kad buvę grindinių akmenys atsiranda privačiuose kiemuose…” – pastebėjo parlamentarė.
A.Stancikienė teigė, kad lankydamasi Ukmergėje domėjosi, kur ir kaip saugomi Vienuolyno gatvėje atkasti senieji akmenys, ir tai jai sukėlė abejonių. Ji nori išsiaiškinti ir tai, ar biudžeto lėšomis nėra naikinamas paveldas.
Politikė paminėjo neseną atvejį Šiauliuose, kuomet prokuratūra dėl žvyro, kadaise suvežto ir supilto prie oro uosto, nusavinimo pradėjo ikiteisminį tyrimą: „Šiuo atveju mes kalbame ne apie žvyrą, o akmenis. Jų išteklių mūsų šalis neturi. Išardyto grindinio vertė žymiai didesnė nei žvyro…”
Seimo narė kategoriškų išvadų nedaro. Tai ji atliks, kai sulauks informacijos iš Kultūros paveldo departamento sudarytos komisijos, Vilniaus apskrities viršininko bei rajono mero.
Laukia komisijos
Balandžio mėnesį gana sparčiu tempu vykę Vienuolyno gatvės remonto darbai ketvirtadienį buvo pristabdyti. Tuo tarpu kalbinti rajono savivaldybės valdininkai nei-gė, kad rekonstrukcija stabdoma. Tačiau buvo užsiminta, jog projektas neva užkliuvo politikams.
Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio vyriausioji valstybinė inspektorė Loreta Bukoveckienė „Gimtąją žemę“ patikino, kad kol kas rekonstrukcija vyksta pagal numatytą planą. Tačiau laukiama komisijos, kuri bus sudaryta atsižvelgiant į Seimo narės raštą. Pasak pareigūnės, komisijos nariai atvyks į Ukmergę ir aiškinsis, ar rekonstruojant Vienuolyno gatvę nėra padaryta nusižengimų.
L. Bukoveckienės manymu, gatvės remonto darbai vyksta pagal projektą, yra gauti visi reikalingi leidimai.
Triukšmas dėl nieko?
Rajono savivaldybės administracijos direktorius Juozas Varžgalys ketvirtadienį teigė nesuprantąs, kas ir ko nori, bandydamas prikibti prie Vienuolyno gatvės rekonstrukcijos projekto. Vadovo teigimu, projektas su visomis žinybomis suderintas, visi leidimai vykdyti darbus gauti, nenusižengta jokiems galiojantiems teisės aktams.
„Tiesą sakant, triukšmas dėl grindinio akmenų prasidėjo nuo Kauno gatvės remonto. Tuomet į visus klausimus buvo atsakyta, viskas išdėstyta, išaiškinta, ir sukeltos emocijos nuslūgo. Dabar tik spėjome atidengti grindinį Vienuolyno gatvėje – vėl triukšmas. Visi iškasti akmenys – ir tašyti, ir paprasti lauko – nuvežti ir saugomi akcinėje bendrovėje „Ukmergės keliai“. Jie visi bus panaudoti taip, kaip numatyta projekte,“ – kalbėjo J. Varžgalys.