Lietuvos laisvosios rinkos institutas metų pabaigoje paskelbė Lietuvos savivaldybių indeksą. Tai savivaldybės veiklos įvertinimas analizuojant, kuo jos palankios gyventojui ir investuotojui, kaip ji valdoma. Pagal šiuos rodiklius Ukmergės savivaldybė 2014 metais užėmė 44 vietą. Prieš metus ji buvo 49-a.
Prieš pateikiant analizę, reikia pažymėti, kad atskirai vertinti septyni šalies miestai. Todėl Ukmergė patenka tarp 53 savivaldybių.
Pakilimą per 6-ias vietas nulėmė geresnis komunalinio ūkio, švietimo ir administracijos sričių vertinimas. Geresnis komunalinio ūkio įvertinimas pasiektas nenuostolingai vykdant šilumos ir vandens tiekimo įmonių veiklą. Savivaldybės kilimą lėmė ir dalis laiku išnagrinėtų gyventojų prašymų.
Geresnį švietimo rodiklį lėmė tai, kad lietuvių kalbos egzaminas išlaikytas geriau negu šalyje. Taip pat išlaidos švietimo aplinkai neviršija šalies rodiklio. Pagal švietimo rodiklį savivaldybė šalyje užima 9 vietą šalyje.
Apžvelgiant rajono padėtį galima paminėti, kad LLRI teigiamai įvertino pašalpų gavėjų skaičiaus sumažėjimą ir efektyvesnį mokyklų ploto panaudojimą. Blogai yra tai, kad daugėja bedarbių.
Ukmergės savivaldybės indėlis į gyventojų gyvenimo kokybę sudaro 57,3 balo iš 100. Tai lėmė, kad Ukmergė aplenkė 31 šalies savivaldybę.
Blogiau su investicijomis. Nors šiek tiek padaugėjo veikiančių įmonių ir išaugo materialinės investicijos, tačiau užsienio investicijų dydis nepakito ir vis mažiau išduodama statybos leidimų. Pagal savivaldybės palankumą investicijoms, ji šalyje aplenkė 17 savivaldybių ir surinko 27,3 balo iš 100.
Valdymo srityje Ukmergė aplenkė tik vieną savivaldybę. Iš 100-o balų ji surinko 31,1 balą.
2013 metais Ukmergės savivaldybė užėmė 49-ą vietą. Tai buvo blogiausias savivaldybės įvertinimas. Vertinimo metu Ukmergėje buvo daugiau negu šalyje socialinių pašalpų gavėjų, didesnis, negu šalyje, procentas bedarbių. Taip pat daugiau negu šalyje buvo pacientų, prisirašiusių privačiose pirminės sveikatos priežiūros įstaigose. Bet mažiau negu šalyje buvo materialinių investicijų, tiesioginių užsienio investicijų, tenkančių vienam savivaldybės gyventojui. Ir savivaldybė 2012 metais turėjo skolos 62 procentus nuo pajamų. Šalyje šis rodiklis siekė 43 proc.
Remiantis savivaldybių indeksu geriausia rajono savivaldybė, surinkusi 70,2 balo yra Kauno rajono savivaldybė. 68 balus surinko Plungės rajonas, 65,8 – Klaipėdos rajonas. Mažiausiai balų – 26,4 balo turi Alytaus rajonas, 31,5 – Skuodo, 32,4 – Šakių rajonai.
Remiantis 2014 metais indekso vertybėmis, ideali savivaldybė taupo mokesčių mokėtojų pinigus, gyvena pagal savo pajamas, skaidriai naudoja biudžeto lėšas, skatina konkurenciją tarp paslaugas teikiančių įmonių ar įstaigų, mažina mokesčių naštą, užtikrina palankias sąlygas verslui, efektyviai valdo turimą turtą ir parduoda tą turtą, kuris nėra būtinas pagrindinėms funkcijoms vykdyti, savo funkcijoms vykdyti pasitelkia efektyviau veikiantį privatų sektorių, mažina administracinę ir biurokratinę naštą.
Indeksas sudarytas remiantis įvairiais savivaldybės veiklą apibūdinančiais rodikliais dešimtyje sričių. Sudarant indeksą buvo remiamasi savivaldybių pateiktais, Fi¬nansų ministerijos, Lietuvos statistikos departamento, Lietuvos darbo biržos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Konkurencijos tarybos ir kitais duomenimis.
Arvydas Pėšina
Algio Petriko nuotr.: Miškų g.