„Privalome būti orūs, ramūs ir pasitikėti institucijomis, taip pat labai akylai sekti informaciją. Dezinformacijos kiekis bus gausesnis negu esame įpratę matyti iki šiol. Todėl raginu visus labai rūpestingai atsirinkti informacijos šaltinius, nepasiduoti klišėms, kurias mums bando primesti Kremliaus propaganda“, – ketvirtadienį po Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžio spaudos konferencijoje sakė premjerė Ingrida Šimonytė.
Lietuva kartu su kitomis NATO partnerėmis inicijavo 4-ojo NATO straipsnio aktyvavimą, numatantį konsultacijas, kai kyla grėsmė kurios nors NATO šalies teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei arba saugumui.
Peržiūrėjus NATO gynybos planus nuspręsta imtis papildomų veiksmų stiprinant atgrasymą ir gynybą visame Aljanse. Pabrėžiama, kad NATO priemonės išlieka prevencinėmis, proporcingomis ir neeskaluojančiomis.
„Lietuva yra saugi dėl to, kad Lietuva yra NATO narė nuo 2004-ųjų metų“, – po VGT posėdžio sakė prezidentas Gitanas Nausėda.
Seimas pritarė nepaprastosios padėties įvedimui Lietuvoje.
Parlamentarai vienbalsiai pritarė LR prezidento dekretui dėl nepaprastosios padėties įvedimo Lietuvos respublikos teritorijoje – už balsavo visi 118 posėdyje dalyvavusių Seimo narių.
Užsienio reikalų ministerija ragina šiuo metu Ukrainoje esančius Lietuvos piliečius nedelsiant išvykti iš šalies sausumos keliais.
Ukrainos oro erdvė yra uždaryta, todėl piliečiai primygtinai raginami nevykti į oro uostus.
Lietuvos piliečiai dėl konsulinės informacijos gali kreiptis visą parą veikiančiu Užsienio reikalų ministerijos telefonu +370 5 236 2444 arba el. paštu pilieciai@urm.lt.
Vidaus reikalų ministerija, bendradarbiaudama su savivaldybėmis, yra pasiruošusios suteikti reikiamą pagalbą Ukrainos piliečiams, bėgantiems nuo Rusijos sukelto karo.
Daugiau informacijos apie tai, kaip būti pasirengus nenumatytoms situacijoms – Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainėje: www.lt72.lt.
_______________________________________________
Pradeda veikti „karštoji linija“ Ukrainoje esantiems Lietuvos piliečiams.
Ukrainoje esantys Lietuvos piliečiai dėl konsulinės informacijos gali kreiptis šiandien pradėjusia veikti „karštąja linija“: +370 5 251 2764.
Aukoti galima į Kauno miesto savivaldybė specialiąją paramos sąskaitą Gavėjas: Kauno miesto savivaldybės administracija LT594010042500388593 Luminor Bank AS Lietuvos skyrius Mokėjimo paskirtyje nurodyti: PARAMA UKRAINAI.
Pagalbos siūlymai ir iniciatyvos laukiami Vilniaus miesto savivaldybės elektroniniu adresu pagalbaukrainai@vilnius.lt
„Stiprūs kartu“ padės koordinuoti prieglobsčio teikimą Ukrainos pabėgėliams.
Visiems norintiems ir galintiems suteikti pagalbą, reikia užpildyti formą svetainėje www.stipruskartu.lt
Dėl gyventojų paramos priimant karo pabėgėlius
Rusijai užpuolus Ukrainą, neabejotinai sulauksime karo pabėgėlių. Turime ruoštis juos priimti. Labai svarbu, kad būtume susitelkę ir reaguotume greitai.
Tad kviečiame ne tik žodžiais, bet ir darbais išreikšti savo palaikymą Ukrainai.
Kiekvienas pagalvokime, ar norime ir ar turime galimybių suteikti bet kokią įmanomą pagalbą Ukrainos žmonėms jiems sunkiu laikotarpiu.
Nuo karo bėgantiems prireiks maisto, drabužių, pastogės. Prieglobsčio prašys senyvo amžiaus žmonės, moterys su vaikais…
Jei galite padėti pasiūlydami turimas laisvas gyvenamas patalpas (butą, namą, sodybą, sodo namelį ar kt.) laikinam Ukrainos karo pabėgėlių priėmimui, būtinai apie tai praneškite.
Jūsų pasiūlymų laukiame telefonu arba el. paštu. Prašome kreiptis į artimiausios seniūnijos seniūną:
arba į savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos (ESK) atstovus:
Valdas Rabazauskas, ESK koordinatorius, savivaldybės vyr. specialistas civilinei saugai ir mobilizacijai, tel. 8 698 29476, valdas.rabazauskas@ukmerge.lt
Darius Varnas, ESK pirmininkas, savivaldybės administracijos direktorius, tel. 8 611 40110, darius.varnas@ukmerge.lt
Rajono įstaigos, organizacijos, įmonės ar gyventojai, norintys paaukoti lėšų Ukrainos žmonėms, tai padaryti gali per paramos Ukrainai organizaciją „Blue/Yellow“ (www.blue-yellow.lt)
Dėkojame už bet kokią ukrainiečiams pasiūlytą paramą ir pagalbą.
Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas
Pagalba Ukrainai masina ir sukčius: į ką atkreipti dėmesį, pervedant paramą?
Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras atkreipia dėmesį, kad dabartine geopolitine situacija gali pasinaudoti ir finansiniai sukčiai. Socialiniuose tinkluose prisidengę fiktyviais paramos fondais, jie gali raginti pervesti lėšas Ukrainai, bet pervedami pinigai gali atsidurti sukčių sąskaitose. Norint to išvengti, rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelis paramos gavėjo ženklus, kurie leis įsitikinti, ar jis yra patikimas.
„Lietuvos gyventojai nelieka abejingi situacijai Ukrainoje ir aktyviai aukoja pinigus fondams bei organizacijoms, kurios teikia paramą Ukrainos gyventojams ar kariams – palaikymas yra itin reikalingas. Tačiau, kaip gana įprasta tokiose situacijose, pastebime ženklų, kad šia situacija gali pradėti naudotis ir finansiniai sukčiai“, – teigia Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovas Eimantas Vytuvis.
Pasak jo, norint nepakliūti į sukčių pinkles, rekomenduojama būti atidiems ir atkreipti dėmesį į ženklus, leisiančius nustatyti, ar nurodytas paramos gavėjas yra patikimas:
svarbu įsitikinti, ar paramos prašanti organizacija yra registravusi savo veiklą Lietuvoje. Teigiamu atveju pravartu patikrinti, kiek laiko ji veikia. Tokią informaciją galima rasti Valstybinės mokesčių inspekcijos puslapyje ČIA;
atkreipkite dėmesį, kurios šalies banke yra paramos gavėjo sąskaita; norint išvengti valiutos keitimo mokesčių, Lietuvoje veikiančių finansų įstaigų klientams patogiausia pervesti paramą eurais į euro zonos valstybių finansų įstaigose esančias sąskaitas; jei organizacija yra įsteigta užsienyje, informacija apie laukiamą paramą turėtų būtų patalpinta oficialiuose puslapiuose ir ieškant informacijos apie ją internete, turėtume rasti teigiamus paminėjimus kituose patikimuose kanaluose;
pravartu pasidomėti, ar paramos organizacija jau yra anksčiau teikusi panašią pagalbą Ukrainai; atkreipkite dėmesį į paramos teikimo būdą: pavyzdžiui, jei siūloma paremti tik kriptovaliutomis, tai vienas iš signalų atidžiau įvertinti paramos gavėjo veiklą;
net jei ir prašymas paremti yra patalpintas internetinių puslapių gražiai vizualiai atrodančiuose reklaminiuose skydeliuose ar įrašuose socialiniuose tinkluose, informaciją apie paramos rinkėją taip pat vertėtų patikrinti;
atkreipkite dėmesį į prašomą paaukoti sumą. Jei prašoma itin didelių sumų, tai vienas iš sukčiavimo ženklų;
kilus įtarimui, taip pat galima įsitikinti, ar paramos gavėjas viešai skelbia savo veiklos ataskaitas. Mūsų šalies įstatymai reikalauja, kad pasibaigus finansiniams metams, labdaros ir paramos fondai turi viešai pateikti metinę veiklos ataskaitą.
Kilus įtarimų ar pastebėjus galimus sukčiavimo atvejus, reikėtų apie juos pranešti teisėsaugos institucijoms.
Paprastinama augintinių įvežimo tvarka nuo karo bėgantiems ukrainiečiams
Reaguodama į karo veiksmus Ukrainoje bei galimą karo pabėgėlių antplūdį, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) lengvina gyvūnų augintinių – šunų, kačių ar šeškų – įvežimo tvarką. Iš Ukrainos atvykstančiųjų privačių asmenų gyvūnai augintiniai gaus skiepą nuo pasiutligės ir bus paženklinti, taip pat bus sudarytos palankesnės sąlygos juos karantinuoti.
„Negalime likti abejingais nuo karo bėgantiems žmonėms – agresorius išvaro iš namų tūkstančius. Nemaža dalis jų nuo karo bėga su savo mylimais augintiniais, kuriuos laiko savo šeimos nariais, todėl turime padėti jiems rasti saugų prieglobstį. Tai yra neregėtas iššūkis, su kuriuo pirmiausiai susiduria išorinėmis ES sienomis su Ukraina besiribojančios valstybės – Lenkija, Slovakija, Vengrija ir Rumunija, kadangi pirmiausia jos yra atsakingos už sklandų gyvūnų augintinių patekimą į ES teritoriją. Lietuvoje imamės adekvačių priemonių, numatydami, jog į Lietuvą Ukrainos karo pabėgėliai gali patekti ne tik iš ES valstybių, bet ir iš trečiųjų šalių bei siekdami užtikrinti, kad su jais atvykstantys gyvūnai augintiniai būtų saugūs ir neatvežtų pasiutligės“, – sako VMVT direktorius Mantas Staškevičius.
Ukrainos piliečiai, kurių gyvūnai augintiniai yra tinkamai paženklinti, vakcinuoti, turintys galiojantį gyvūno pasą bei atitinkantys visiems gyvūnų augintinių įvežimo į ES reikalavimams, valstybės sieną gali kirsti įprastine tvarka. Tačiau nepaženklinti ar nuo pasiutligės nepaskiepyti iš Ukrainos atvykstančiųjų gyvūnai bus ženklinami ir vakcinuojami, kartu nustatant paprastesnes jų karantinavimo sąlygas.
„Nuolat konsultuodamiesi su ES institucijomis, priimame sprendimus, kurie yra būtini reaguojant į esamą situaciją bei užtikrinant užkrečiamų ligų kontrolę. Sutartinai ir koordinuotai bendradarbiaudami siekiame operatyviai ir efektyviai spręsti kylančias problemas bei užtikrinti žmonių ir gyvūnų augintinių saugumą bei saugodami jų sveikatą. Apie pokyčius informuojame visuomenę“, – sako M. Staškevičius.
Šie gyvūnų augintinių įvežimo į ES pakeitimai taikomi išimtinai Ukrainos piliečiams, o ne juridiniams asmenims, kaip pardavėjai ar veisėjai – komercinio gyvūnų augintinių įvežimo į ES tvarka, kol kas, lieka nepakitusi.
‐—–
VšĮ „Teisės ir psichologijos institutas“ reaguodami į dabartinę situaciją bei norėdami padėti į Lietuvą atvykstantiems karo pabėgėliams iš Ukrainos, teiks jiems paslaugas nemokamai (dokumentų vertimas, legalizavimas ir t. t.).
Visi, kas priima ukrainiečius, ir kuriems yra reikalingos tokios paslaugos, turėtų kreiptis šiais kontaktais:
Tel. +370 616 09868
El. p. anyksciai.institutas@gmail.com
arba parašydami asmeninę žinutę soc. tinkle „Facebook”: @vertimai.teise