Paslaptingai skambančiu rekuperacijos pavadinimu yra modernus mechaninio pastatų vėdinimo būdas, pagrįstas tiekimo ir ištraukimo sistema su papildoma šilumos atgavimo funkcija. Šis metodas naudojamas šiuolaikinėje statyboje, kuriai būdingas didelis sandarumas. Rekuperacinės sistemos širdis yra rekuperatorius – vadinamasis vėdinimo įrenginys su šilumokaičiu. Sistemos ir šilumokaičio užduotis – tiekti šviežią, švarų orą į pastato vidų ir pašalinti iš jo užterštą orą.
Kaip veikia ši sistema?
Visas procesas prasideda šviežio lauko oro įsiurbimu per angą, vadinamą įsiurbimu. Tada ištraukiamas oras juda ventiliacijos kanalais, patenka į rekuperatorių ir praeina per šilumokaitį. Šilumokaityje oras šildomas arba vėsinamas (priklausomai nuo sezono) naudojant energiją, paimamą iš užteršto oro, pašalinto iš pastato viduje esančių patalpų. Svarbu tai, kad į šilumokaitį paimamas ir iš jo pašalinamas oras nesimaišo. Po terminio ir kokybinio apdorojimo, vykstančio rekuperatoriuje, iš lauko gaunamas oras nukreipiamas į pastato viduje esančias patalpas, užtikrinant sveiką klimatą.
Nors rekuperatoriaus veikimo kasdien nematome, bet jį jaučiame.
- Šviežias, išgrynintas oras į pastato vidų tiekiamas 24 valandas per parą
nesibaigiančiais srauto ciklais.
- Tuo pačiu iš patalpų pašalinamas užterštas oras, iš kurio rekuperatorius
išgauna įrenginio veikimui reikalingą šiluminę energiją.
Pastatai su rekuperatoriumi leidžia sutaupyti daugelyje sričių.
- Namai su instaliacija su rekuperatoriumi yra taupūs, patogūs ir palyginti pigūs
eksploatuoti, todėl rekuperatorius atsiliepimai pritraukia dar daugiau naudotojų
- Pirma, taupome šildymui.
- Antra, taupome vėdinimo kaminų statybai. Paprastai galime apriboti jų skaičių
iki vieno.
- Mažai energijos naudojančių ir pasyvių namų atveju kaminų išvis nereikia.
Rekuperatoriai yra įrenginiai, maitinami elektra.
Ši savybė kartais gali būti reikšmingas įrenginio trūkumas. Kai elektros lizde nėra elektros, rekuperatorius nustoja veikti. Kas tada? Esant tokiai situacijai, mes neturime kitos išeities, kaip tik atidaryti langus ir laukti, kol grįš maitinimas.
Vėdinimo kanalais tekantis oras sukuria tylų (daugeliui žmonių negirdimą) triukšmą, vadinamąjį baltąjį triukšmą. Rekuperacijos keliamo triukšmo lygį galima palyginti su vandens čiurlenimu radiatoriuose. Triukšmo intensyvumas visų pirma priklauso nuo rekuperatoriaus darbo režimo. Kai įrenginys veikia pirmąja pavara, neturėtume girdėti jokių garsų.