Rajono taryba – nuo draudimo rūkyti iki milijonų skirstymo

    0

    dgdgdgdg

    Jubiliejinis 50-asis tarybos posėdis prasidėjo iškilmingai – meras Vydas Paknys tarybos nariui konservatoriui Andriui Kalesnikui, laimėjusiam Konstitucijos egzamine, įteikė atminimo dovaną. Vėliau, po trumpos diskusijos, 22 tarybos nariai priėmė sprendimus įvairiais rajono gyvenimo klausimais – nuo pinigų paskirstymo iki draudimo rūkyti.

    Rajono taryba uždraudė rūkyti miesto autobusų laukimo dengtuose paviljonuose. Remiantis tarybos sprendimu, Ukmergės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras įpareigojamas nerūkymo vietose pastatyti įspėjamuosius ženklus apie draudimą rūkyti. Šis sprendimas įsigalės nuo naujų metų. Už šį sprendimą balsavo 15 rajono tarybos narių, 2 susilaikė, 5 buvo prieš.

    Sprendimas priimtas, nes, įkūrus nerūkymo zonas, palaipsniui mažės rūkančiųjų nurodytose vietose ir mažesnė žmonių dalis bus priversta rūkyti pasyviai. Asmenys, rūkantys vietose, kuriose pagal įstatymus draudžiama tai daryti, pradžioje įspėjami, vėliau turi sumokėti baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties litų.

    Sprendimo aiškinamajame rašte rašoma, kad nerūkymo zonų paskelbimo tikslas – prevencinė priemonė, bandymas ne tik įrodyti, kad rūkymas kenkia žmogui, bet ir siekis pakeisti rūkalių įpročius. Nerūkymo zonų kūrimas pasaulinėje praktikoje laikoma veiksminga rūkymo profilaktikos bei skatinimo mesti rūkyti priemone.

    Priminsime, kad prieš keletą metų visas miesto centras buvo paskelbtas nerūkymo zona, pastatyti rūkymą draudžiantys ženklai. Tačiau šis sprendimas, galima sakyti, neveiksnus – rūkoma prie buvusio teismo, parke ant suoliukų, netgi ant savivaldybės laiptų.

    Dabar, kai kurių ukmergiškių nuomone, draudimas rūkyti paviljonuose yra tik pinigų draudžiantiems rūkyti ženklams mėtymas. Paviljone rūkyti negalima, tačiau už pusmetrio nuo paviljono – galima.

    Rajono taryba taip pat nustatė tyliąsias gamtos zonas savivaldybės teritorijoje ir patvirtino šių zonų triukšmo rodiklius. Tyliosiomis zonomis nustatyti: Didžiosios Kovos apygardos partizanų parkas ir Žuvintės kraštovaizdžio draustinio Sukinių piliakalnis. Maksimalus garso lygis čia leidžiamas iki 50 dBA. Šis sprendimas įsigalioja nuo 2014 metų sausio 1 dienos.

    Triukšmo valdymo įstatyme nustatyta, kad tylioji gamtos zona – zona, netrikdoma transporto, pramonės ar kitų mechanizmų skleidžiamo triukšmo ir buitinės veiklos, kaimynų ar lankytojų keliamo triukšmo ar rekreacinės veiklos triukšmo. Šiose zonose ribotinas aktyvus gyventojų poilsis naudojant motorines ar kitokias triukšmingas poilsio priemones. Tyliojoje gamtos ir jos prevencijos zonose ribojama statyba, kiti radikalūs aplinkos pertvarkymai, motorinių transporto priemonių eismas, triukšmą keliančių įrenginių naudojimas.

    Diskusijos tarp tarybos narių užvirė svarstant „Šilo“ pagrindinės mokyklos plaukimo baseino teikiamų paslaugų kainas. Svarstyta, kaip mokinius paskatinti naudotis baseinu. Tuo metu, kai tarybos nariai laužė ietis svarstydami vienintelio mieste baseino kainas, viena savivaldybės išlaikoma įstaiga reklamavo prekybą bilietais į kaimyninio rajono baseiną.

    Taryba pritarė fiksuotų pajamų mokesčio dydžiams ir lengvatoms, taikomų įsigyjant verslo liudijimus. Sekantiems metams palikti 2013 metų fiksuoti pajamų mokesčių bei lengvatų dydžiai. Verslo liudijimai savivaldybės teritorijoje kainuoja, priklausomai nuo verslo rūšies, nuo 130 litų iki 1900 litų metams arba nuo 11 litų iki 158 litų mėnesiui. Didesnis nei 1000 litų metams pajamų dydis taikomas tik 10 veiklos rūšių. Iki 2013 metų spalio 1 dienos surinkta suma į savivaldybės biudžetą už verslo liudijimus sudarė 47,4 tūkstančių litų. Negauta pajamų dėl suteiktų lengvatų – 18,9 tūkstančių litų.

    Daugiausia pajamų gauta už šiuos verslo liudijimus: prekyba – 12,8 tūkstančių litų, kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir soliariumų veikla – 6,2 tūkstančiai litų, variklinių transporto priemonių remontas – 6,5 tūkstančiai litų, statybos baigimo apdailos ir valymo darbai – 4,9 tūkstančiai litų, drabužių siuvimas ir taisymas – 2 tūkstančiai litų. 2012 metais į savivaldybės biudžetą gauta 96,1 tūkstančiai litų, lengvatų buvo suteikta už 40,4 tūkstančius litų.

    Rajono taryba paskirstė 4 milijonų 615 tūkstančių litų paskolą iš Finansų ministerijos. Pinigai pasiskolinti, nes AB Ūkio bankui pritaikius veiklos apribojimus bei atšaukus banko licenciją, banke dingo nemaža suma biudžeto lėšų. Todėl trūko pinigų tam tikroms reikmėms. Ši paskola gauta valstybinių funkcijų finansavimo užtikrinimui, ji ir paskirstyta būtent toms funkcijoms, kurių finansavimui trūko lėšų.

    Į tarybą kreipėsi savivaldybės Administracijos direktorius Stasys Jackūnas informuodamas tarybos narius, kad „Ryto“ specialiojoje mokykloje „kritinė situacija“ – reikia tvarkyti kiaurą bendrabučio stogą. Taip pat trūksta lėšų Užugirio Prezidento Antano Smetonos dvaro kai kuriems papildomiems renovacijos darbams. Direktorius paprašė tarybos leisti panaudoti „Ryto“ mokyklos remonto darbams 29,5 tūkstančius litų, o Užugirio dvarui – 60 tūkstančių litų.

    Posėdyje savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba pateikė informaciją apie dar 2007 metais tarp VšĮ Ukmergės ligoninė ir UAB „Izobara“ pasirašytą „4000 kW galios katilinės eksploatavimo sutarties Nr. 100-K“ sudarymą ir vykdymą. Atlikus auditą nustatyta, kad VšĮ Ukmergės ligoninė katilinės eksploatavimo paslaugų pirkimą vykdė nesivadovaudama viešųjų pirkimų įstatymu, taip pat nepateikti dokumentai apie atliktas investicijas. UAB „Izobara“ laiku nevykdė įsipareigojimų.  Skaitiklis, kuris pagal sutartį turėjo būti sumontuotas per 2 mėnesius, buvo sumontuotas po 15 mėnesių. Taip pat savivaldybei priklausantis turtas gali būti įkeistas tik savivaldybės tarybos sprendimu. Atsižvelgdama į visą tai Kontrolės ir audito tarnyba audito medžiagą perdavė teisėsaugos institucijoms – prokuratūrai.

    Informaciją pateikė ir savivaldybės Kontrolės komiteto pirmininkė Elena Mirinavičienė. Kontrolės komiteto taryba prašė ištirti kaip savivaldybės administracija naudojo lėšas nuo 2013 metų sausio 1 iki gegužės 10 dienos. E. Mirinavičienė sakė, kad komitetas nusprendė, jog reikia papildyti ir pataisyti dokumentus, reglamentuojančius savivaldybės administracijos finansinę veiklą. Tai buvo aptarta dar rugsėjo 30 dienos komiteto posėdyje. Posėdyje paaiškėjo, kad šis posėdis ir komiteto išvados buvo ne vienintelės. Spalio 28 dieną buvo surengtas dar vienas, komiteto pirmininkės pavaduotojo Andriaus Kalesniko pirmininkaujamas posėdis, kuriame keturi iš septynių komiteto narių priėmė kitokias išvadas. Tarybos posėdyje jos paviešintos nebuvo. Tik pažadėta, kad kitam tarybos posėdžiui jos bus pateiktos.

    Arvydas Pėšina

    vilkmerge.lt archyvo nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia