Pradinis Lietuvos naujienos Ragina teikti paraiškas APVA paramai gauti: lėšų dar daug, tačiau laikas senka

Ragina teikti paraiškas APVA paramai gauti: lėšų dar daug, tačiau laikas senka

0

Gyventojai iki gegužės 5 dienos dar gali susigrąžinti dalį į nutolusius saulės parkus padarytų investicijų, jei jos atliktos ne anksčiau nei 2022 m. vasario 1 dieną. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) parama jau susidomėjo ir susigrąžinti dalį investicijų nusprendė virš 2 tūkst. žmonių, tačiau dar nepanaudotų lėšų – apstu. Tereikia tik suskubti, ypač kai teikti paraiškas šiemet – gerokai paprasčiau.

„Ignitis“ produktų vadovė Indrė Baltušienė primena, kad dalį investicijų į nutolusius saulės parkus gali susigrąžinti asmenys, kurie ne anksčiau kaip 2022 m. vasario 1 dieną įsigijo dalį saulės elektrinės nutolusiuose saulės parkuose ir ją susiejo su savo būstu. Taip pat asmenys, kurie tai padaryti ketina artimiausiu metu. Paraiškų laukiama iki gegužės 5 dienos.

Vienas gyventojas gali gauti iki 3 229 Eur siekiančią paramą už iki 10 kW iš saulės parkų įsigytos įrengtosios galios. Į paramą gali pretenduoti ir ankstesniais kvietimais jau pasinaudoję asmenys. Jiems dotacija gali būti išmokėta ne didesnei nei 10 kW suminei įrengtajai galiai pasiekti.

„Dėl paramos kol kas kreipėsi 2 145 vartotojai, kurių kas antras – iš Vilniaus ir Vilniaus rajono. Paraiškose nurodyta bendra finansavimo suma siekia 2,8 mln. eurų, tačiau dar liko nepanaudota 12,2 mln. eurų paramos. Ja galėtų pasinaudoti apie 8 tūkst. klientų ir gerokai sumažinti savo išlaidas elektros energijai“, – teigia „Ignitis“ atstovė.

Susidomi ir dar neturėję saulės elektrinės

Galimybė susigrąžinti dalį investicijų atkreipė ne tik anksčiau investavusių, bet ir naujų klientų dėmesį. Paskelbus apie kvietimą APVA paramai gauti, saulės parkuose tiek šių metų vasarį, tiek kovą, lyginant su sausiu, užsakymų kiekis išaugo daugiau nei 2,5 karto, įsigyta galia – beveik triskart. Pašnekovė primena, kad APVA parama pasinaudoti gali investavę į jau veikiantį saulės parką vartotojai – jei parkas tik statomas ir sudaryta parko rezervacijos sutartis, dėl dokumentų trūkumo tokia paraiška nepatenkins kvietimo sąlygų.

Vartotojai dažniausiai renkasi investuoti  nuo 3 iki 5 kW galios nutolusią saulės elektrinę. Lietuvos Respublikos Energetikos ministerijos skaičiavimais, pastarosiose per metus pagaminama 3078–5130 kWh elektros energijos, kurios turėtų pilnai pakakti buitiniam vartotojui. Skaičiuojama, kad vidutiniškai mažame individualiame name metinės elektros sąnaudos sudaro maždaug 3 000 kWh, o dideliame name – apie 5 000 kWh.

„Toks naujų vartotojų susidomėjimas neturėtų stebinti, nes investuojant į nutolusias saulės elektrines galima gerokai sumažinti išlaidas elektros energijai ir prisidėti prie aplinkos tausojimo. O su APVA parama saulės parko dalis gali atsipirkti per 5–6 metus“, – privalumus vardina I. Baltušienė ir primena, kad informaciją apie jau veikiančius saulės elektrinių parkus galima patogiai rasti Eparkai.lt platformoje.

Verta suskubti

Šiemet paskelbtame APVA paramos kvietime – nemažai naujovių. Dėl atnaujintų Energetikos ministerijos finansavimo sąlygų supaprastintas prašymo finansavimui teikimo mechanizmas. Teikiami nebe du, o vienas prašymas: kartu reikia teikti paraišką paramai gauti bei mokėjimo prašymą dalies elektrinės iš nutolusio saulės parko įsigijimui kompensuoti.

„Svarbu ir tai, kad APVA paramą ir toliau gali gauti asmenys, kurių pastate namų ūkio reikmėms naudojama saulės parke pagaminta elektra ir įregistruotas vienas juridinis arba ekonominę veiklą vykdo fizinis asmuo. Tiesa, šiuo atveju gali užtrukti paraiškų vertinimo procesas. Neatidėlioti paraiškos pateikimo patariama ir dėl to, kad taip anksčiau galima susigrąžinti dalį investicijų – dėl pasikeitusios tvarkos paraiškos bus vertinamos iškart po pateikimo“, – suskubti ragina „Ignitis“ produktų vadovė.

Nuo šių metų kvietimas APVA paramai skirtas visai šaliai, o ne atskirai sostinės bei vidurio ir vakarų Lietuvos regionams. Šį pokytį nulėmė, kad dabartinis kvietimas finansuojamas pasitelkiant ES Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF), kuri nereikalauja regioninio lėšų paskirstymo, lėšas.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia