Ukmergės rajone esančiame Sargelių kaime, šalia nebeeksploatuojamo Ukmergės buitinių atliekų sąvartyno, šiais metais vykdomi modernios dumblo kompostavimo aikštelės įrengimo darbai.
Europos Sąjungos finansuojamą projektą Ukmergės rajono savivaldybė, UAB „Ukmergės vandenys“ ir Širvintų rajono savivaldybė įgyvendina bendromis jėgomis, tad ir projekto rezultatais naudosis kartu.
Netinkamas dumblo tvarkymas – opi problema
Iki šiol tiek Ukmergės, tiek Širvintų savivaldybių nuotekų valymo įrenginiuose susidarantis dumblas, kaip ir daugelyje kitų Lietuvos savivaldybių, tvarkomas senaisiais ir, deja, ne itin efektyviais metodais. Nuotekų valymo įrenginiuose dumblas sutankinamas, sausinamas centrifugoje ir kaupiamas aikštelėse arba vežamas į laukus dirvožemiui tręšti. Be abejo, kaupti dumblą, kai šiuolaikinės technologijos leidžia jį apdoroti ir saugiai realizuoti kaip kokybiškas trąšas, būtų neapdairu. Taigi, šios Europos Sąjungos investicijos leis atsisakyti pasenusių metodų, dumblą tvarkyti saugiai, naujasis tvarkymo būdas priimtinas ir visuomenei, kadangi leis išvengti, kaupiant dumblą atsirandančių ir po apylinkes pasklindančių, nemalonių kvapų.
Kaip veiks naujoji sistema
Pastačius naująją dumblo kompostavimo aikštelę dumblas bus surenkamas iš Ukmergės ir Širvintų nuotekų valymo įrenginių ir 2-4 kartus per dieną transportuojamas į ją. Gyventojus, besirūpinančius, kad vežant dumblą gatvėse gali pasklisti nemalonus kvapas, skubama nuraminti, kad jau prieš metus įsigytas traktoriaus ir speciali tentu dengta priekaba, be to, šviežias, nusausintas dumblas kvapo neskleidžia. Priekabos bei traktoriaus išorė bei ratai privalės būti švarūs, neištepti dumblu, aikštelėje bus įrengtos priemonės technikai nuplauti.
Atgabenus dumblą į kompostavimo aikštelę, jis, maišant jį su „žaliosiomis“ bioskaidžiomis atliekomis (žole, šiaudais, smulkinta mediena), per 2-4 mėnesius bus perdirbamas į kompostą. Nauda bus dviguba – ne tik dumblo perdirbimas, bet ir „žaliųjų“ atliekų realizavimas.
Didžioji dalis darbų jau atlikta
Konkurso būdu išrinktas rangovas, Jungtinės veiklos partneriai UAB „Eikos statyba“ bei UAB „Panevėžio statybos trestas“, sutartį „Ukmergės dumblo apdorojimo įrenginių statyba: kompostavimo aikštelės įrengimas“ vykdo jau nuo praėjusių metų rudens. Įgyvendinamas projektas buvo itin jautri tema vietos gyventojams, kurie baiminosi galimo kenksmingo poveikio aplinkai ir jų sveikatai, tad buvo vykdomas poveikio visuomenės sveikatai vertinimas. Dėl jo ir dėl projekto ekspertizės procedūrų, sutarties įgyvendinimas šiek tiek sulėtėjo ir užsitęsė. Vis dėlto, UAB „Ukmergės vandenys“ atstovų teigimu, subrangovų pastangomis darbai šiuo metu vyksta itin sparčiai, atsilikimas nuo darbų vykdymo grafiko pastebimai mažėja.
Statybininkų brigados kompostavimo aikštelėje darbuotis pradėjo gegužės mėnesį. Iki šiol statybvietės teritorija buvo išvalyta nuo statybinio laužo, subrangovai UAB „Ukmergės keliai“ įrengė privažiavimą į aikštelę ir aikštelės pagrindus, UAB „Projektana“ – gręžtinius polinius pamatus kompostavimo aikštelės, struktūrinės medžiagos ir technikos parkavimo stoginėms. Šiuo metu baigiamos montuoti stoginių gelžbetoninės kolonos ir metalinės denginio laikančios konstrukcijos. Artimiausiu metu numatoma pradėti aikštelės asfalto ir betono dangų įrengimą, tiesti paviršinio vandens surinkimo tinklus ir kitas požemines komunikacijas. Planuojama, kad visi darbai bus baigti šių metų lapkričio mėnesį.
Visa numatyta technika, reikalinga komposto ruošimui – komposto vartytuvas, būgninis sijotuvas, žaliųjų atliekų smulkintuvas ir krautuvas pristatyta ir saugoma bendrovės teritorijoje. Smulkintuvas ir krautuvas jau naudojamas sukauptų šakų smulkinimui.
Apie projektą
Projektas finansuojamas pagal Lietuvos 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategiją ir ją įgyvendinančią Sanglaudos skatinimo veiksmų programą. Projekto įgyvendinimui iš Europos Sąjungos Sanglaudos fondo gauta 6 346 985,97 Lt parama. Dar 746 704,23 Lt skirta iš Lietuvos Respublikos biudžeto, vienas iš partnerių – Ukmergės rajono savivaldybė – įsipareigojo skirti ne mažiau nei 788 187,80 Lt. Projekto veiklų įgyvendinimo pradžia – 2009 m. rugpjūčio 25 d., veiklų įgyvendinimo pabaiga – 2012 spalio 16 d. Jis prisidės prie vieno iš svarbiausių struktūrinės paramos uždavinių – nuoseklaus socialinių ir ekonominių skirtumų tarp ES šalių narių ar atskirų regionų mažinimo
ukvand.lt nuotr./Įsigytas traktorius su puspriekabe dumblui vežti