Ukmergės mokyklose – Antano Smetonos gimnazijoje ir „Šilo“ pagrindinėje mokykloje lankėsi ir su mokiniais susitiko chemijos mokslų daktaras, habilituotas daktaras vadybos ir administravimo srityje, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis.
Apie profesorių Lietuva kalbėti pradėjo po sėkmingų radybų – jis 2017 metų kovo 29 dieną Vokietijos užsienio reikalų ministerijos diplomatiniame archyve surado nutarimo dėl Lietuvos Vasario 16-osios Nepriklausomybės paskelbimo originalą. Apie šio dokumento paiešką ir tarpukario Lietuvos laikotarpį ir buvo kalbama susitikimuose.
Susitikti su profesoriumi į Antano Smetonos gimnaziją atvyko ir gimnazistai iš Jono Basanavičiaus gimnazijos. Profesorius gimnazistams pasakojo apie akto suradimo aplinkybes, apie tai, kaip jis atrodė. Pasirodo, kad aktas parašytas ranka ant gero popieriaus. Dauguma įsivaizduoja, kad aktas atspausdintas rašomąja mašinėle, bet mašinraštis atsirado tik 1928 metais.
Liudo Mažylio manymu, yra tik du tokie aktai. Tačiau antrojo dar reikia ieškoti. Gimnazistams improvizuotoje istorijos pamokoje profesorius pasakojo apie padėtį Lietuvoje skelbiant nepriklausomybę, pirmuosius naujos valstybės darbus. Taip pat apie dokumento paiešką, kodėl, jo nuomone, jam pavyko jį rasti.
„Šilo“ pagrindinėje mokykloje svečius eilėmis ir dainomis pasitiko pradinukai, istorijos mokytoja Alma Taučkėlienė, pristačiusi profesorių ant rankos jam užrišo tautinės vėliavos spalvų juostelę. Kadangi čia buvo jaunesnių klasių moksleiviai iš įvairių rajono mokyklų, svečias daugiau pasakojo apie savo mokslus, profesijos pasirinkimą. Ir žinoma, apie Vasario 16-osios Aktą ir jo radybas.
Iš profesoriaus pasakojimų paaiškėjo, kad susitikimuose žmonės pateikia daug pasiūlymų ką reikia rasti. Jų iki Ukmergės buvo 15. Pavyzdžiui, žmonės prašė surasti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto karūną, palaikus ir karstą, Napoleono armijos 1812 metais užkastą didelį lobį, garsųjį Gintaro kambarį, pirmosios lietuviškos knygos autoriaus Martyno Mažvydo kapą. Savo prašymą pateikė ir rajono meras Rolandas Janickas. Jis paprašė surasti istorinę medžiagą apie Ukmergėje stovėjusią pilį. Profesorius pažadėjo rimtai apsvarstyti šį prašymą.
Arvydas Pėšina