Pradinis Verslas Verslo naujienos Privačių miškų savininkams tenka nemaža atsakomybė

Privačių miškų savininkams tenka nemaža atsakomybė

0

Visame pasaulyje kintant planetos klimatui vis didesnę reikšmę turi miškai. Pasaulio šalys gana smarkiai susirūpino jų išsaugojimu. Juk miškai dengia apie trečdalį mūsų Žemės ploto. Galima pasigirti, kad lyginant su kitomis šalimis Lietuvoje yra bene didžiausia miško teritorija. Kad taip išliktų ir toliau visuomenės dėmesys turėtų būti kreipiamas į miškų svarbą ir jų problemas. Taip pat, reikia nuolat didinti privačių miškų savininkų susidomėjimą darniu miškininkavimu ir miškų išsaugojimu. Juk nuo dabartinių mūsų veiksmų priklauso miško kokybė ateities kartoms.

Dažnai žmonės mano, kad nusipirkę mišką, jie jame gali elgtis kaip tinkami. Pastebima, kad miško savininkai iškerta daugiau miško nei leistina. Tačiau juk miškas yra aplinkos išteklius. Todėl kaip ir visi aplinkos ištekliai taip ir šis turi būti naudojami efektyviai. Valstybė reguliuoja privačių miškų naudojimą. Tuo dažnai piktinasi privačių miškų savininkai ir teigia, kad jie turi daugiau pareigų, nei teisų į savo privačią nuosavybę. Iš dalies tai yra tiesa. Tačiau svarbu pabrėžti, kad miškų sektorius pasižymi specifine ūkine veikla. Nes eksploatuojant miškų gamtinius išteklius, privačios nuosavybės teisė susiduria su viešuoju interesu. Todėl valstybė turi atidžiai stebėti.

Miškas susijęs su šalies kraštovaizdžiu, gyvūnais augalais. Todėl bet koks kišimasis į miško gyvenimą turi būti vykdomas atsakingai ir pamatuotai. Pavyzdžiui, jei miškas bus kertamas kalnuotoje vietovėje, gali sukelti dirvožemio eroziją. Taip pat, atidžiai turi būti saugomos ir augalų rūšis. Juk vienos augalo rūšies išnykimas atneša nepataisomą žalą visai žmonijai. Atkurti ar įveisti mišką tik pusė darbo, jį būtina prižiūrėti, saugoti nuo kenkėjų ir žvėrių. Miškų urėdijos prižiūri ir saugo želdinius ir žėlinius, rūpinasi viso miško gerove.

Miškotvarka padeda racionaliau naudoti miško išteklius, formuoti efektyvesnę miškų politiką, saugoti gamtines vertybes ir geriau tenkinti visuomenes rekreacijos poreikius. Dabartiniai miškotvarkos projektai rengiami atsižvelgiant į svarbiausius pažangaus šiuolaikinio miškų ūkio tikslus. Svarbiausi šiuolaikinio miškų ūkio tikslai yra šie: miško išteklių saugojimas ir gausinimas, vadovaujantis visuotinais pripažintais tvaraus ir subalansuoto miškų ūkio principais; tolygus ir nepertraukiamas miško išteklių naudojimas bei miško produktyvumo didinimas; auginamos medienos kokybės gerinimas; biologinės įvairovės išsaugojimas, miškų naudojimo rekreacinėms reikmėms intensyvinimas, visuomenės bendrųjų su miškais susijusių reikmių tenkinimas.

Privačių miškų savininkų ir valstybinių miškų urėdijų santykiai turėtų būti darnūs, grįsti bendradarbiavimu. Jei reikalinga pagalba, urėdijų specialistai mielai pakonsultuos ir suteiks visą reikiamą informaciją. Todėl raginame privačių miškų savininkus kreipti dėmesį ne į miško kainą, kokią jie galėtų gauti pardavę medieną ar mišką, o į kokybišką miško išteklių išsaugojimą.

Taip pat urėdijos organizuoja įvairius kursus. Šių kursų metu privačių miškų savininkams teikiama informacija apie darnaus ūkininkavimo miške principus, kokia dokumentacija reikalinga ir t.t. Rekomenduojame apsilankyti, ten sužinosite daug naudingos ir aktualios informacijos.

Saugokime mūsų miškus kartu!

PR

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia