Pasibaigęs pirmasis 2007 – 2013 metų Europos Sąjungos finansinės paramos laikotarpis į Ukmergės rajoną atnešė investicijas, kurios pakeitė miestą ir rajoną. Taip teigė savivaldybės administracijos Strateginės plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Rima Boškevičienė konferencijoje, kurioje buvo pristatyti įgyvendinti projektai, Vietos veiklos grupės veikla.
Merui Vydui Pakniui pasveikinus susirinkusius savivaldybės, verslo atstovus, miesto kaita besidominčius ukmergiškius, savivaldybės administracijos Strateginės plėtros ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Rasa Kumetaitienė pristatė 5 metų sėkmės istorijas – įgyvendintus projektus, kurie keitė miestą ir rajoną.
Pasak pranešėjos, per ES paramos finansinį laikotarpį Ukmergės rajone įgyvendinti 77 projektai. Jie verti 140 milijonų litų.
Pirmiausia pristatyti transporto, saugaus eismo ir sutvarkytos aplinkos projektai. Įgyvendinti trims šios srities projektams prireikė 28 milijonų litų. Šių projektų įgyvendinimui ES skyrė tik 59 procentus reikalingos sumos. Tai sudarė šiek tiek daugiau kaip 16 milijonų litų. Projektų įgyvendinimo metu rekonstruotos kai kurios miesto gatvės.
Įgyvendintas net 21 švietimo ir neformalaus ugdymo projektas. Jiems ES skyrė beveik 18 milijonų litų. Dar daugiau kaip dviem milijonais litų prisidėjo savivaldybė. Šioje srityje brangiausias buvo „Šilo“ pagrindinės mokyklos pastato rekonstravimas. Jis kainavo beveik 3,3 milijono litų.
Planuojant teritorijas buvo parengti įvairūs dokumentai. Svarbiausias jų – Ukmergės miesto bendrasis planas. Planuojant teritorijas įgyvendinta 10 projektų už daugiau kaip du su puse milijono litų. Tobulinant viešąjį administravimą įgyvendinti 8 projektai už daugiau kaip keturis milijonus litų. Už šias lėšas tvarkytos savivaldybės elektroninės sistemos, parengtos rajono savivaldybės strategijos, 25 rajono tarybos nariai ir 200 savivaldybės administracijos ir jos įstaigų darbuotojų tobulino administracinius gebėjimus.
Net 95-iais ES paramos procentais paremti 5 sveikatos apsaugos ir socialinės aplinkos projektai. Jiems skirta daugiau kaip 10 milijonų litų. Už šias lėšas rekonstruotos sveikatos priežiūros ir socialinės rajono įstaigos. 94 procentais ES prisidėjo įgyvendinant 6 aplinkosaugos projektus. Tai brangiausiai kainavusi sritis. Jai skirta beveik 42 milijonai litų. Brangiausiai – beveik 24 milijonus litų kainavo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Ukmergės rajone.
Atnaujinant ir plečiant kaimą įgyvendinta 12 projektų už beveik 18 milijonų litų sumą. Vien Deltuvos miestelio tvarkymui skirta šeši milijonai litų. Todėl jis vadinamas europietiškiausiu rajono miesteliu. Už septynis šimtus tūkstančių litų įgyvendinti 8 tarptautiniai projektai. Beveik 11 milijono litų skirta trims turizmo projektams. Iš jų 5,5 milijono litų skirta Užugirio dvaro pritaikymui turizmo reikmėms.
Prie visų projektų reikėjo prisidėti savivaldybei. Tik prisidėjimas buvo nevienodas. Jeigu prie transporto, saugaus eismo ir sutvarkytos aplinkos projektų savivaldybė turėjo prisidėti 41 procentų lėšų (11,5 milijono litų), tai prisidėti prie kitų projektų reikėjo mažiau. Mažiausiai prisidėti reikėjo prie tarptautinių projektų. Prie jų prisidėti reikėjo tik dviem procentais. Kadangi šių projektų bendra suma buvo mažiausia, tai ir prisidėjimas siekė tik 17,5 tūkstančių litų. 5 procentais (pusė milijono litų) reikėjo prisidėti prie sveikatos apsaugos ir socialinės aplinkos projektų. 6 procentais (2,5 milijono litų) prisidėta prie aplinkosauginių projektų. Visi kiti prisidėjimai siekė nuo 12 iki 20 procentų.
Vietos veiklos grupės veiklą pristatė jos pirmininkė Reda Liubomirskienė. Per dešimt veiklos metų VVG įgyvendino tris strategijas. Jeigu pirmoji buvo įvertinta tik 150 tūkstančių litų, tai paskutinė daugiau kaip 7 milijonais litų. Šios lėšos skirtos 61 projektui, įgyvendintam kaimuose.
Konferencijoje pristatytas ir planuojamas ES finansavimas 2014-2020 metų laikotarpiui. Kalbėta apie lėšas, kurių labiausiai reikia rajonui. Jas pristatysime sekančiame straipsnyje.
Renginys baigėsi linksma gaida. Jo metu renginio dalyviams reikėjo užpildyti specialų laiptažodį „Aš myliu Ukmergę“, kuriame reikėjo atsakyti į 14 klausimų. Buvo pateikti 28 žmonių atsakymai. 19 jų atsakė teisingai, trys laimingieji gavo rėmėjų prizus. Pietus kavinėje dviems laimėjo Lina Baublienė, kvietimus į Kultūros centre vyksiantį miuziklą „Devynbėdžiai“ – Aldona Kalesnikienė, 100 litų vertės procedūras grožio salone – Irena Šlepikienė.
Arvydas Pėšina
Visus labai įtraukė specialaus laiptažodžio sprendimas