Kaip dažnai Ukmergės gyventojai susimąsto kada paskutinį kartą buvo renovuotas miesto centras? Nors tai įvyko ne prieš keletą šimtmečių – Draugystės kino teatro skveras atidarytas žmonėms po renovacijų prieš maždaug 30 metų. Mūsų Laisvės paminklo, puošiančio Ukmergės miesto centrą, rekonstrukcija po Nepriklausomybės atkūrimo buvo didžiausia vizuali miestui atlikta renovacija iki šių dienų.
Kol paminklas dūlėjo po žeme iki jo atstatymo, toje vietoje prieš gerą penkiasdešimtmetį centrą puošė mažų berniukų skulptūrą vaizduojantis fontanas, vėliau – paminklas sovietiniam kariui, dar vėliau – dabar garsiai aptariama vėliavnešių skulptūra. Ar gi tai neskamba įdomiai? O kokį vaizdą dabar ukmergiškiai norėtų matyti centre – fontaną, baltų angelų skulptūrą?
Tai jau neužilgo gali tapti realiu vaizdiniu: Ukmergės rajono savivaldybė tarptautinio konkurso metu, skirto būtent Kęstučio aikštės, Draugystės skvero ir Pilies parko su keletu papildomų teritorijų renovacijai, rudens pradžioje atrinks geriausius pateiktus darbus. Šis konkursas įgalioja jame dalyvauti ketinančius žmones, tarp kurių yra netgi Lietuva, o tiksliau – Ukmerge susidomėjusių ispanų, belgų ir prancūzų – architektų, menininkų ar savo pajėgumą ir kruopštumą norinčių patikrinti asmenų – pateikti modernius, miestą pagyvinančius projektus, kuriuose būtų detaliai išdėstytos kūrėjų ambicijos ir siekiai tvarkant Ukmergės miesto centrą. Geriausius projektus sukūrę ir pristatę dalyviai bus pasveikinti oficialioje padėkos ceremonijoje, kuomet bus skiriamos keturios piniginiais prizais apdovanojamos vietos – pirmosios vietos laimėtojas gaus 6 000 eurų prizą, antrosios – 3 000 eurų, trečiosios – 2 000 eurų ir ketvirtoji premija bus paskatinamoji – 1 000 eurų.
Ši idėja virs realybe ankstyvą rudenį – rugsėjo 2 dieną konkurso dalyvių darbai bus eksponuojami Ukmergės kultūros centre. Po įvyksiančio vertinimo darbai įgaus pagreitį. Tam yra skirtas finansavimas – net 30 milijonų eurų, nes Ukmergė pateko į tikslinių teritorijų sąrašą ir gavo dotaciją. Kadangi siekiama turėti tinkamai suplanuotas, sutvarkytas, funkcionalias ir patrauklias erdves, kad jose žmonės galėtų burtis, bendrauti, kad miestas alsuotų gyvenimu, būtina išgirsti svarbiausių klientų – miesto gyventojų nuomones.
Ukmergės mieste gyvena daugiau nei 20 000 žmonių, turinčių savo nuomonę. Visi norintys išsakyti pasiūlymus, kaip atnaujinti ir pagyvinti miesto širdį, kviečiami teikti siūlymus nuo liepos 2 iki 31 dienos. Norintieji išsakyti savo siūlymus, turi atminti keletą svarbių aspektų: pasiūlymai turi būti modernūs, atjauninantys ir pagyvinantys centro teritorijas. Galbūt Jūs visuomet svajojote apie ramų ir jaukų pasisėdėjimą prie romantiško fontano arba apie iškylavimą grožintis miesto peizažu? Tuomet galite mėginti paversti savo seniai galvoje turėtą idėją realybe ateidami į Ukmergės Turizmo ir verslo informacijos centrą. Čia galėsite patys užrašyti arba bendrauti su savanore, kuri užrašys Jūsų idėjas ir jas perduos projekto dalyviams, kurie stengsis įkomponuoti šias idėjas į savo projektus. Prizinio fondo Jūsų idėjoms nėra, bet mes tikime ukmergiškių pilietiškumu, kuris motyvuos prisidėti prie didelių ir, tikėkimės, didingų permainų mūsų miesto centre. Pamąstykite, kas Jums paverstų Ukmergės centrą vieta, kurioje norėtųsi būti nuo ryto iki vakaro? Kas Jus priverstų nusivesti žmogų iš kito miesto ar net kitos šalies apsižvalgyti į Ukmergės centrą?
Įkvėpimo apie modernią architektūrą galite ateiti pasisemti Ukmergės Turizmo ir verslo informacijos centre. Čia neseniai atidaryta keliaujanti po Lietuvą ir skleidžianti naujausias architektūros madas ir idėjas paroda „Architektūra arti mūsų“. Parodos iniciatoriai nesustoja ties vienos rūšies pastatais – renovuojami ir naujai statomi tiek gyvenamieji namai, tiek viešosios erdvės – parkai, Zaraso ežero apžvalgos ratas, svečių namai Palangoje, kultūros centras Pagėgiuose, viešbučiai, poilsiavietės ar krematoriumas Kėdainiuose. Parodos atidaryme dalyvavusi VšĮ Kūrybinių industrijų parko „Architektūros centras“ direktorė Aida Štelbienė pabrėžė, jog kuriant naujus ar renovuojant jau esamus pastatus, reikia atsižvelgti į tai, kaip ir ką žmogus gali daryti atnaujinamoje teritorijoje. Keletas parodoje eksponuojamų architektūros kūrinių yra „draugiški“ gamtai, skatinantys žmonių judėjimą, pritraukiantys tiek vietinius gyventojus, tiek turistus į naujas ar atkurtas atrakcijas. Kartais reikia tik akcento. Pavyzdžiui, pastate įrengus restoraną atgijo tiek pastato erdvė, tiek erdvė apie jį. Direktorė taip pat pabrėžė, kad norint sukurti gerą statybos idėją, reikia pastatą paversti universaliu kūriniu, pritaikytu neįgaliesiems, mamoms su vežimėliais ar net riedutininkams. Taip pat svarbu, kad modernioje architektūroje būtų galimybė pastatą lengvai rekonstruoti po dešimties metų.
Todėl parodos atidarymo metu ,diskutuojant architektams ir ukmergiškiams, buvo išreikšta viltis, kad žmonės teiks pasiūlymus ką ir kaip daryti. Tik tada, kada į miesto kūrimą įsitrauks ukmergiškiai, jis pradės keistis.
Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centras laukia Jūsų idėjų. Leiskite savo vaizduotei diktuoti idėjas, paverčiančias Ukmergės miesto Kęstučio aikštę, Draugystės skverą ir Pilies parką gražiausiomis ir jaukiausiomis bei širdžiai mieliausiomis XXI amžiaus apsilankymo vietomis.
Daugiau informacijos galite rasti Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro tinklapyje www.ukmergeinfo.lt bei TVIC facebook paskyroje. Nuomonę taip pat galite išsakyti paskambinę telefonu 8 340 56260
Ukmergės TVIC savanorė Miglė Iziumcevaitė
Iliustracija: Baseino fragmentas. V. Radzevičius fotografija. Apie 1960 m. Ukmergės kraštotyros muziejaus archyvas