Vienas svarbiausių pastarųjų dienų politinių įvykiu šalyje tapo Prezidento Rolando Pakso ieškinio dėl 2003-2004 metais suorganizuoto politinių grupuočių sąmokslo ir jo metu atimtos jo teisės į gynybą, nešališką ir teisingą teismą, nagrinėjimas Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT). Ta proga į Strasbūre vyksiantį bylos svarstymą, Europos parlamente Briuselyje susitikti su europarlamentaru, liberaldemokratu Juozu Imbrasu, buvo pakviestas būrys regioninės žiniasklaidos atstovų.
EŽTT nagrinėja tik tas bylas, dėl kurių ieškovas neranda teisingumo savo šalyje ir kada jis išnaudoja visas teisines galimybes. Per metus į Teismą kreipiasi 200 – 300 Lietuvos piliečių, bet apie 90 procentų bylų nenagrinėjama – nustatoma, kad pilietis Lietuvoje dar neišnaudojo visų teisinių galimybių. Šiame Teisme nenagrinėjamos bylos prieš privačius asmenis. Imamasi nagrinėti tik tas bylas, kada nustatoma, jog žmogaus teises pažeidė valstybė.
Bylas Teisme nagrinėja 3-jų, 7-ių teisėjų kolegijos. Išimtinais atvejais bylas nagrinėja 17 teisėjų Didžioji kolegija. Sprendimas teismo posėdyje nepriimamas. Jis apsvarstomas uždarame teisėjų rate ir tik po kelių mėnesių ieškovas sužino Teismo sprendimą.
Dar 2004 metais R. Paksas kreipėsi į EŽTT, dėl pažeisto teisingumo, tačiau byla laukė eilės iki šiol. Taip ji, kartu su Jurijaus Borisovo byla, tapo seniausiomis bylomis EŽTT.
Ieškinį nagrinėjo Didžioji, iš 17 teisėjų sudaryta, kolegija. Tai rodo, kad šiai bylai teismas skyrė ypatingą dėmesį. Pats teismo posėdis truko tik apie 1,5 valandos. Po du kartus pasisakius Lietuvos vyriausybės atstovams ir R. Pakso advokatui, teisėjai klausimų abiems pusėms neturėjo. Kad teisėjai neturėtų papildomų klausimų – labai retas atvejis. Teismo sprendimas gali būti paskelbtas po 2-4 mėnesių.
Po teismo posėdžio R. Paksas sakė, kad tikisi jam palankaus teismo sprendimo. Tada būtų atstatytos jo pilietinės teisės, teisingumas ir būtų užkirsta galimybė tokį pat perversmo modelį panaudoti dar kartą.
Prisimindamas įvykius 2004 metais, Prezidentas sakė, kad tai buvo perversmas, tik pridengtas teisės kvapu. Tačiau ir po 6 metų niekas nepasikeitė. Cituodamas mąstytoją N. Makiavelį, R. Paksas sakė, kad – vienodi veiksmai, iššaukia vienodas pasekmes. Juk sistema nepasikeitė.
Tuomet buvo labai toli nueita, buvo mesti didžiuliai pinigai ir jėgos. Europarlamentaro nuomone, jei tuomet nebūtų atvejo su J. Borisovu, būtų atsiradęs kitas pretekstas, trečias. Jis neatmeta galimybės dėl fizinio poveikio šeimos atžvilgiu.
R. Pakso advokatas, austras Eugenas Salpiusas teismui teikė teiginius, kad žmogus turi teisę kandidatuoti ir, žmogus turi turėti teisę rinkti ką nori. Antras teiginys – teismas Lietuvoje galėjo būti šališkas, kadangi vienas Konstitucinio teismo teisėjas buvo susitikęs su Prezidento apkaltos dalyviu ir nuo teismo nenusišalino. Trečia – vyriausybė vėlavo pateikti dokumentus.
Advokato manymu, pilietybės suteikimo J. Borisovui klausimas nesvarbus, nes Prezidentas Valdas Adamkus pilietybių suteikė daugiau. Advokatas taip pat minėjo, kad laukia teigiamo EŽTT sprendimo. Tada Lietuvoje turėtų prasidėti diskusijos, kaip pagal teismo sprendimą taisyti įstatymus, ir ką daryti, kad ateityje politinės grupės negalėtų naudotis valstybės institucijomis.
Vertindamas šiandieną „Tvarka ir teisingumas“ partijos pirmininkas R. Paksas sakė, kad susiklosčiusi situacija paradoksali – jis turi galimybę dalyvauti Europarlamento rinkimuose ir būti į jį išrinktas. 80 procentų čia priimtų dokumentų galioja ir Lietuvoje. Vadinasi, už tuos dokumentus jis gali balsuoti, tačiau dalyvauti Lietuvos politiniuose procesuose – negali.
Europos parlamento rūmuose J. Imbrasas žurnalistams pasakojo apie darbą parlamente. Pasakodamas ryšius su Lietuva, europarlamentaras sakė, kad šaliai turi būti nauda iš Europos parlamento narių nuo Lietuvos buvimo Briuselyje. Bet Lietuva iniciatyvos pasinaudoti gerąją Europos šalių patirtimi nerodo.
J. Imbrasas pasakojo, kad domėjosi kompanijos „FlyLal“ problemomis, išmokomis ūkininkams. Nes Lietuvos ūkininkai gauna kelis kartus mažiau išmokų nei prancūzai. Komentuodamas situaciją jis sakė, kad netinkamai dirba Lietuvos institucijos.
Kelionės metu buvo aplankyta ir daugiau Vidurio ir Vakarų Europos miestų ir miestelių. Bet apie juos vėliau.
vilkmerge.lt
vilkmerge.lt nuotr./Europos valdžios pastatai Strasbūre
vilkmerge.lt nuotr./Europos žmogaus teisių teismas
vilkmerge.lt nuotr./R.Paksas su advokatu
vilkmerge.lt nuotr./Prie įėjimo į Europos parlamentą