Pradinis Uncategorized Prezidentė: Apleisti paveldo objektai – valstybės gėda. Jie turi būti sutvarkyti ir...

Prezidentė: Apleisti paveldo objektai – valstybės gėda. Jie turi būti sutvarkyti ir pritaikyti turizmui

0

prezidente_uzugirije_011

Paveldo objektus pritaikyti turizmo plėtrai raginanti Prezidentė Dalia Grybauskaitė apsilankė apleistame pirmojo Lietuvos Prezidento Antano Smetonos dvare Ukmergės rajone.

„Nepateisinama ir gėda, kai A. Smetonos dvaras ir kiti Lietuvos valstybingumo istorijai ir kultūrai svarbūs paveldo objektai įvardijami kaip vietinės reikšmės ir yra taip apleisti. Būtinas valstybiškas ir sisteminis požiūris į Lietuvos valstybingumo istorijai svarbius objektus ir istorines Lietuvos vietas. Jie galėtų būti sujungti į savotišką „Valstybingumo kelią” ir tapti viena įdomiausių kultūrinio turizmo ir edukacinio švietimo programų Lietuvoje”, – teigia Prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, labai daug priklauso nuo vietos bendruomenės ir vietos valdžios požiūrio ir pastangų. Jeigu paveldo išsaugojimas – svarbus vietos žmonėms, valstybė turi palaikyti bendruomenių pastangas, suteikti įrankius bei užtikrinti reikiamą paramą paveldui sutvarkyti, naudoti ir bendruomenės veiklai jame vystyti.

Unikaliu kultūros paveldu ir kraštovaizdžiu turtingoje Lietuvoje, pasak šalies vadovės, kultūrinis turizmas gali tapti šalies prekės ženklu. Plėtodami kultūrinį turizmą, ne tik garsinsime Lietuvą, ugdysime pilietiškumą, bet ir sukursime naujų darbo vietų, skatinsime smulkiojo verslo plėtrą net ir atokiausiuose šalies regionuose, turėsime ir ekonominės naudos.

Prezidentės teigimu, būtina apsispręsti dėl pačių vertingiausių paveldo objektų Lietuvoje sąrašo, sutvarkyti juos bei sukurti visą reikiamą infrastruktūrą jų lankymui. Būtina parengti teminius kultūrinio turizmo maršrutus ir juos įtraukti į europinius kultūrinio turizmo kelius.

Prezidentė ragina paveldo priežiūros institucijas lanksčiau spręsti paveldo panaudojimo turizmo tikslams klausimus.

Prezidentės teigimu, kultūros paveldą būtina prikelti antram gyvenimui ir paversti juos pelningais, Lietuvą garsinančiais turizmo traukos centrais.

„Biurokratinis požiūris į kultūros paveldo objektų pritaikymą turizmui, pasmerkia kai kuriuos jų sunykimui ir užmarščiai. Siekiant kultūros paveldo objektus atverti visuomenei ir turizmui, reikia glaudaus įvairių sričių specialistų ir verslo bendradarbiavimo”, – pabrėžia šalies vadovė.

Prezidentės teigimu, tam, kad paveldo objektai taptų patrauklūs lankytojams, šalia turi būti sukurta turizmui būtina infrastruktūra: turistai turi gauti visą kompleksą paslaugų nuo maitinimo iki apgyvendinimo ir pramogų. Pažinti Lietuvą nusprendęs žmogus turi gauti ne tik lankytinų vietų sąrašą, bet ir visas turistui būtinas paslaugas.

Kadangi valstybės ištekliai riboti, šalies vadovė ragina kultūros paveldui sutvarkyti ir pritaikyti turizmo tikslams efektyviai panaudoti ES fondų bei Norvegijos finansinio mechanizmo paramą, pritraukti privačių lėšų. Prezidentės teigimu, būtina siekti, kad naujoje ES finansinėje perspektyvoje paveldui atgaivinti, kūrybinėms industrijoms ir kultūriniam turizmui būtų skirtas deramas dėmesys.

Biržų krašto muziejuje „Sėla” paveldo pritaikymo turizmui galimybes ir kultūrinio turizmo plėtrą Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė aptarė su Aukštaitijos muziejų, dvarų ir kitų turizmui patrauklių paveldo objektų, savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų, už turizmo plėtrą atsakingų ministerijų atstovais.

„Istorinio ir kultūrinio paveldo pritaikymu turizmui pirmiausia turi būti suinteresuoti vietos žmonės ir vietos valdžia. Paveldo panaudojimas turizmui sukurtų daugiau darbo vietų ir gali tapti regionų duona”, – pabrėžė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prezidentė pažymėjo, jog labai svarbu, kad žmonės sulauktų visų institucijų pagalbos ir paramos tiek rengiant projektus, tiek plėtojant smulkiuosius ir tradicinius verslus

Pasak valstybės vadovės, Biržai turi viską, ko reikia kultūriniam turizmui plėtoti. Tai – Radvilų ir Tiškevičių miestas, unikali gamta, unikalus gamtos reiškinys – smegduobės, alaus kelias, dėkinga geografinė padėtis – pasienis su Latvija, tačiau iki šiol nesugebėta išnaudoti visų turimų galimybių. Tas pats ir su dauguma kitų šalies regionų.

Prezidentės teigimu, žmonių išradingumas, originali idėja istoriniu ir kultūriniu paveldu turtingą kraštą gali paversti labai patraukliu turizmui.

Tačiau, pasak Prezidentės, nereikia energijos ir lėšų išbarstyti po smulkius projektus. „Turizmo ir paveldo objektas gali duoti naudos, kai visas regionas susikoncentruos to objekto realizavimo vardan. Vietinis turizmas yra reikalingas ne tik dėl ekonominės naudos, bet ir visuomenei sutelkti. Lietuva yra unikali – turime tai išnaudoti”, – kalbėjo Prezidentė.

Vakare šalies vadovė dalyvaus senąsias lietuvių tradicijas ir apeigas puoselėjančioje Joninių šventėje Panevėžio rajone Rekstino miške, iki kurio vyks siauruoju Aukštaitijos geležinkeliu šventiniu Jonų traukiniu. Siaurasis geležinkelis – vienintelis unikalus Lietuvos kultūros paveldo muziejus po atviru dangumi, kuris, pasak Prezidentės, ypač gali pasitarnauti kultūrinio turizmo plėtrai Aukštaitijoje.

Prezidentės spaudos tarnyba

vilkmerge.lt nuotr. ir video

{youtube}6FnZAoozfXE{/youtube}

Jei nematote video, spauskite ČIA.

prezidente_uzugirije_001

prezidente_uzugirije_004

prezidente_uzugirije_005

prezidente_uzugirije_006

prezidente_uzugirije_007

prezidente_uzugirije_008

prezidente_uzugirije_009

prezidente_uzugirije_010

prezidente_uzugirije_012

prezidente_uzugirije_013

prezidente_uzugirije_015

prezidente_uzugirije_016

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia