Atsižvelgus į ypatingą Lietuvos situaciją, Europos komisija neprieštarauja, kad ir kitais metais žemdirbiams iš nacionalinio biudžeto būtų skirtos papildomos tiesioginės išmokos. Tokios išmokos po 2012 m. nebuvo suderėtos stojimo į Europos sąjungą sutartyje. Tokią žinia žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pranešė ketvirtadienį Kaune Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) organizuotame susitikime su rajonų žemės ūkio skyrių atstovais.
Ministras konferencijoje taip pat minėjo, kad šiemet avansiniai mokėjimai bus pervedami nedelsiant po spalio 16 d. Pareiškėjai pirmuosius pervedimus matys jau spalio antroje pusėje. Pasak NMA direktoriaus Sauliaus Silicko, avansiniai mokėjimai greičiausiai pasieks tuos pareiškėjus, kurie vykdo investicinius projektus, turi įsiskolinimų bankams. Jų paraiškos bus vertinamos pirmiausiai.
Šiais metais deklaravimo laikotarpiu paraiškas pateikė 159,5 tūkst. pareiškėjų, bendras deklaruotas plotas siekia 2 784,3 tūkst. ha, įbraižyti 1 265,9 tūkst. laukų.
Per 2 tūkst. pareiškėjų savarankiškai užpildė ir patvirtino paraiškas. Tokių laukų pareiškėjai įbraižė beveik 36 tūkst. Jų bendras deklaruotas plotas – apie 188,5 tūkst. ha.
Lyginant su praėjusių metų deklaravimo duomenimis, pareiškėjų sumažėjo 8 tūkst., tačiau deklaruotas plotas padidėjo beveik 48 tūkst. ha.
VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, Lietuvoje deklaruota: 1,78 mln. ha ariamos žemės, per 1 mln. ha pievų ir ganyklų, natūralių pievų; 13 tūkst. ha sodų ir uogynų; 10 tūkst. ha kitų plotų; 6 tūkst. ha apaugusių plotų; 17 tūkst. ha miško plotų.
Konferencijoje atkreiptas dėmesys į šieno prekybą, kuri šiais metais ypač išaugo. Pernai užfiksuoti tik 142 pardavimo sandoriai, o šiemet tokių atvejų padaugėjo net 12 kartų. Kaip teigia NMA direktorius, visi deklaravę šieno pardavimą bus tikrinami vietoje. Taip pat planuojama patikras vykdyti ir ūkiuose, kurie ūkininkauja be technikos, laukus deklaravę visoje šalyje ar prie magistralinių kelių, didesnius nei 100 ha ekologinius ūkius.
Renginyje aptarta derliaus nuėmimo ir grūdų eksporto eiga. Dabar jau nuimta virš 70 proc. grūdinių augalų plotų. „Grūdų supirkimas, lyginant su 2011 m. vyksta žymiai sparčiau. Jau kraunamas pirmas didysis laivas, talpinsiantis net 63 tūkst. t grūdų, pradedantis ženklesnes grūdų eksporto siuntas. Nors derliaus nuėmimo sąlygos sudėtingos, dalis ūkininkų padeda vieni kitiems ir tikimasi derlių sudoroti su mažiausiais nuostoliais“, – susirinkusius informavo Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius Rimantas Krasuckis.
Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šiuo metu supirktų grūdų kiekis siekia pernai per visus metus supirktų grūdų lygį.
Žemės ūkio ministerijos informacija