Pirmą kartą rajone įvyko idėjų konkursas piliakalnio ir teritorijos šalia jo sutvarkymui. Konkurse galėjo dalyvauti architektai iš visos Lietuvos. Jam buvo pateikti 6 projektai. Spalio 29 dieną įvyko viešas projektų svarstymas, kuriame dalyvavo architektai, savivaldybės atstovai, gyventojai.
Architektai: Kęstutis Sabaliauskas ir Rasa Butrimienė, konkurso darbų pristatyme recenzavo projektus, papasakojo apie jų neigiamas ir teigiamas puses. Po to komisija svarstė projektus, buvo nustatytas jų eiliškumas. Jau ateinantį penktadienį komisija pagal eiliškumą tikrins, ar projektų pateikėjai atitinka konkurso sąlygas ir ar gali rengti projekto technines sąlygas. Jeigu konkurso nugalėtojas pagal dokumentus to daryti negalės, eilė pasislinks ir nugalėtoju bus paskelbtas sekantis. Pirmos vietos projekto laimėtojas gaus 7000 litų premiją ir galės įgyvendinti projektą.
Pristatome projektus pagal atsitiktinę tvarką, taip kaip jie buvo pristatyti svarstymo metu, pateikiant sutrumpintus recenzentų komentarus.
{youtube}1iN1-3haTTg{/youtube}
{photorate}1{/photorate}
Recenzentų nuomone, projekte numatyti minimalūs pakeitimai, jo prioritetas – istoriškumo saugojimas. Stengiamasi saugoti piliakalnio medžius, į esamą daryti kuo mažesnę invaziją. Įgyvendinant projektą būtų reikalingos minimalios investicijos, planuojama kloti betono trinkelių dangą.
150111
{youtube}IG1FD2wPAO4{/youtube}
{photorate}2{/photorate}
Projekte numatytos visuomenės lankomos vietos – scena su užtempiamu stogu, kavinė. Tačiau iš pirties liktų tik viena siena. Įrengiamas tvenkinys. Recenzentų nuomone projektas pasižymi idėjų gausa.
718385
{youtube}zoQ8Fz8HQHo{/youtube}
{photorate}3{/photorate}
Projektas pavadintas Ukmergės terasa, tai Vilkmergėlės upelio ir aplinkos sąveika. Recenzentų teigimu projektas nestandartinis. Saugoma natūrali gamta, upelio krante kuriamas skulptūrų parkas. Piliakalnis tampa traukos tašku. Šalia scenos kėdės, kurias galima perstatyti.
388888
{youtube}0omGV1Yj5uQ{/youtube}
{photorate}4{/photorate}
Projektas išskirtinis. Pagrindinis akcentas – pastatomas tiltas virš Vilniaus gatvės, tarp piliakalnio ir piliavietės (Pilies parko).
003778
{youtube}4O-3C8Z9mOA{/youtube}
{photorate}5{/photorate}
Šis projektas atiduoda pagarbą gamtai ir tradicijoms. Jame numatytas istorinės trasos atkūrimas nuo Vytauto gatvės iki piliakalnio, keliukas aplink piliakalnį į jo viršų. Projektu siūloma išsaugoti pirties liekanas, nukeliami statiniai nuo piliakalnio papėdės. Piliakalnio viršuje – ažūrinė tvorelė, kuri naktį šviečia.
813478
{youtube}gYEPUxG7zr4{/youtube}
{photorate}6{/photorate}
Piliakalnis – centras kur persipina tradicijos, istorija. Projekte siūloma smarkiai koreguoti teritorijos užstatymą, pėsčiųjų takus, gatves. Piliakalnio viršuje būtų įrengiami laiptai su apžvalgos aikštele.
Aptariant projektus, pasisakė architektas Audrys Karalius. Jo nuomone, projektai neatitinka konkurso sąlygų, jie yra daugiau eskizai. Architekto teigimu „miesto valdžia nesuvokdama uždavinio sudėtingumo, leidžiasi į organizacinę avantiūrą“. Todėl jis siūlė nebandyti vaidinti, kad viskas pavyko.
{youtube}luLaIoEGtOg{/youtube}
Apie konkursą, jo įgyvendinimą, paklausėme konkurso komisijos pirmininko, savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojo Rolando Janicko.
Kodėl konkursas buvo skelbiamas?
Pertvarkant gatves, aikštes, skverus, visuomenė išreiškia nuomonę. Vieniems tai yra gražu, kitiems nesuprantama, tretiems turėtų būti visai kitaip. Mes norim turėti viziją kaip atrodys Ukmergė, kaip ji vystysis. Kad miestas turėtų savo veidą. Todėl pradėjome rengti senamiesčio galimybių studiją, kuri apibrėžtų senamiesčio vystymosi ir plėtros tendencijas. Išryškinom pagrindines prioritetines vietas – piliakalnis, Pilies kalnas, Kęstučio aikštė. Apsisprendėm, kad visai piliakalnio zonai reikia skelbti idėjų konkursą – kaip išeksponuoti piliakalnį ir pritaikyti jį turizmo, visuomeninio gyvenimo vystymui.
Konkurso projektų parengimui buvo duotos tik dvi savaitės. Specialistų nuomone, tai mažai. Kodėl taip atsitiko?
Konkursui planavom skirti ilgesnį laiko tarpą – tris-keturias savaites. Bet, kadangi tai susiję su viešųjų pirkimų terminais, užtruko informacijos skelbimas ir taip praradom pusantros savaitės. O kol informacija nepaskelbta viešųjų pirkimų tinklapyje, konkurso skelbti negalima. Sudėtingas derinys visokių reikalavimų sutrumpino patį konkurso laiką. Nepaskaičiavom, kad šiems reikalams reikės tiek laiko. Manome, kad ateityje konkursui reikėtų skirti mėnesį laiko.
Ar konkursas pavyko?
Džiaugiuosi, kad sulaukėm šešių pasiūlymų, kad turim idėjas, kaip galėtų keistis erdvė. Manau, kad per trumpą laiką mes gavome gana neblogus pasiūlymus.
Bet, ar nuo pradinio iki galutinio varianto kardinaliai nesikeis projektas? Nes juk aplink piliakalnį neseniai pastatyti apšvietimo stulpai.
Greta esančiose gatvėse, kur buvo panaikintas apšvietimas, jis atstatomas. Realizuojant laimėjusį projektą, techninio projekto rengimo metu gali pasikeisti pradinis variantas. Nes atsiranda archeologų reikalavimai, požeminės komunikacijos. Bet tikimės, kad pagrindinės idėjos bus įgyvendintos maksimaliai. Ir, kad tai harmoningai derės su visa aplinka.
Į konkurso komisiją Jūs buvote įtrauktas tik prieš rezultatų vertinimą. Kodėl taip įvyko? Ir ar šiuo atveju valdininkų, o ne architektų, balsas turėjo lemiamos įtakos konkurso rezultatams?
Kadangi konkursas yra gana svarbus ir naujas įvykis, atsakomybė tenka eiliniam specialistui, skyriaus vedėjui. Manau, kad irgi reikia prisiimti dalį atsakomybės. Ir patys specialistai pageidavo, kad komisijos pirmininku būtų kažkas iš savivaldybės vadovų. Vertinimo metu mano balsas, kaip komisijos pirmininko, nebuvo lemiamas.
Nustatytas projektų eiliškumas, kokie tolesni žingsniai? Ir kada projektas bus pradėtas įgyvendinti?
Šį penktadienį bus pakviesti projektų autoriai, viešo posėdžio metu bus atplėšti vokai. Sužinosime po kokiu kodu slepiasi kiekvienas autorius. Įvertinus jų administracinę atitiktį reikalavimams, eilė bus patvirtinta arba pakoreguota. Tada bus viešai paskelbtas konkurso nugalėtojas. Su dvi pirmąsias vietas užėmusiais konkurso dalyviais bus deramasi dėl teritorijos sutvarkymo techninio projekto. Manau, kad šis techninis projektas turėtų būti parengtas iki kitų metų pradžios. Vėliau teiksime paraišką ir tikimės gauti pinigų projekto įgyvendinimui iš Europos Sąjungos lėšų.
Ar planuojama ateityje rengti panašius projektus?
Antra teritorija pagal prioritetą – Pilies kalnas. Šiai teritorijai, besiribojančiai su Kęstučio aikšte, upe, Klaipėdos ir Vilniaus gatvėmis, kitų metų pradžioje planuojame skelbti konkursą. Jau bus skiriama pakankamai laiko parengti projektams. Vėliau laukia Kęstučio aikštės projektas. Ir jeigu viskas seksis, per kokius trejus metus jau turėtų būti atlikti konkretūs darbai.
{youtube}esZEHcaiflw{/youtube}
Išsakyti savo mintis paprašėme ir konkurso komisijos narį, savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėją Julių Zarecką.
Kokia Jūsų, kaip vedėjo, nuomonė apie šį konkursą?
Svarbiausia, kad konkursas įvyko ir ukmergiškiai galėjo pamatyti įvairias tos vietos sutvarkymo vizijas. Natūralu, kad platesnė pasiūla leis geriau tą teritoriją sutvarkyti, nes tai yra išskirtinė vieta. Galiu pasakyti, kad projektų spektras buvo platus, jų buvo ir futuristinių, ir minimalistinių, ir įdomių. Žavu, kad pamatėme kitų žmonių požiūrį į tą vietą. Ir manau, kad ją bus lengviau tvarkyti.
Bet ar nebus taip, kad įgyvendinant projektą žmonės nustebs, kaip nustebo pamatę „raudonąją aikštę“ ar Vienuolyno gatvę?
Tai skirtingi variantai. Minėti atvejai gal abejotini, bet savo tvarkymo principais jie skiriasi. Šių vietų tvarkyme didesnis dėmesys buvo skiriamas ne pirminei vizijai, o vietos sutvarkymui. Juk idėjų konkursų, kaip tuos plotus tvarkyti, nebuvo. O, kad įvyko šis konkursas – nuostabu ir reikia tikėtis, kad tai taps praktika. Gal tada diskusijų ir abejonių bus mažiau.
Svarstant projektus buvo kalbama, kad piliakalnis atliko gynybinę funkciją. Gal vertėtų pagalvoti apie tai, o ne apie kažką naujo?
Viename projekte gynybinės pilies motyvas iš tikrųjų yra. Tik gal niekas į tai didelio dėmesio neatkreipė. Kituose projektuose daugiau dėmesio skirta papėdės zonai, į antrą planą nustumiant patį piliakalnį. Bet sakyti, kad minėto motyvo projektuose nebuvo, tikrai negalima.
{youtube}trR6zFOeMII{/youtube}
Prašome skaitytojus išreikšti ir savo nuomonę apie pasiūlytus projektus komentaruose ir balsavimu. Balsuoti galite už vieną projektą kartą per dieną. Balsuoti galite straipsnyje, po kiekvieno projekto video (nuotraukomis) esančiomis nuorodomis Balsuoti.