Šiais metais sukako 75 metai nuo tos dienos, kai visame Pabaltijyje vienu metu prasidėjo masiniai areštai ir žmonių deportacija į Sibirą. Slegiančios nuotaikos buvo sumišusios su neblėstančiu idealizmu ir nemąžtančiu tikėjimu savo kovos prasmingumu. Šiuo periodu nuolat didėjo dėmesys idėjų sklaidai per spaudą ir visuomeninei veiklai, veikė partizaninis judėjimas. Sparčiai vyko nutautinimas, buvo diegiama komunistinė ideologija, todėl kovotojai už Lietuvos laisvę siekė šiuos procesus stabdyti ir išsaugoti tradicines lietuvių tautos vertybes.
Taujėnų krašte taip pat buvo daug šeimų ištremta ir daug gyventojų žuvo partizaniniame kare. Šiai datai pažymėti Ukmergės viešosios bibliotekos Taujėnų ir Lėno kaimo padaliniai bei Taujėnų kultūros namai pakvietė seniūnijos gyventojus į Sigitos Narbutaitės Lipovienės knygos „Aukštuolių ąžuolai“ pristatymą. Knygoje aprašoma apie Onos ir Boleslovo Katliorių šeimos iš Aukštuolių kaimo (Ukmergės raj.) tragiškus penkių sūnų likimus, kovojant už Lietuvos laisvę. Autorė be šios knygos yra dar parašiusi knygas „Gyvenimas liepų alėjoje“ ir „Arti …Už Atlanto“. „Šias knygas parašė „moteris visą gyvenimą dirbusi kardiologe, kasdien klausiusi plakančių širdžių ir jas gydžiusi. O kai nuolat klausai, ką kalba kitų širdys, tuomet geriausiai suvoki tai, kas trapu ir amžina“ – rašė profesorė Ona Voverienė.
Sigitai Narbutaitei – Lipovienei teko pažinoti motiną, palaidojusią penkis sūnus, bet sugebėjusią gyventi toliau ir auklėti likusius gyvus vaikus. Autorė lankydavosi namuose, kuriuose gyveno ukmergiškio gydytojo Kazio Mikalausko šeima, ten ji ir susipažino su Ona Katlioriene. Gal pajausta šios moters kančia, gal užuojauta motinoms, iškentusioms vaikų netektis, paskatino gydytoją Sigitą Narbutaitę – Lipovienę parašyti knygą „Aukštuolių ąžuolai“.
Į knygos pristatymą Taujėnuose atvyko vienintelė gyva likusi Katliorių šeimos jauniausia dukra Aldona Katliorytė – Jauniškienė ir dvi jos dukros Matilda Jauniškytė ir Virgilija Gregorauskienė. Jos pasidalino savo priminimais apie Katliorių giminės tragišką likimą ir apie susitikimus su knygos autore, nes autorė dėl ligos negalėjo atvykti į renginį. Renginio metu kalbėjo Taujėnų seniūnijos seniūnė Elvyra Tulušienė, savo prisiminimais apie trėmimus dalijosi buvusi mokytoja, kraštotyrininkė Veronika Meilūnienė iš Užulėnio kaimo, Ona Krikštaponienė pasakojo savo mamos prisiminimus apie Katliorių šeimą, dainavo Taujėnų kultūros namų mergaičių ansamblis, vadovaujamas Nijolės Janulienės, bibliotekininkės Daiva Misiukienė, Gražina Žukauskienė bei kultūros namų vedėja Milda Auglytė skaitė ištraukas iš knygos „Aukštuolių ąžuolai“. Taujėnų bibliotekoje veikė literatūros parodos „Traukiniais nudundėję likimai“ ir „Aukštuolių ąžuolai“ – paminklas Katliorių šeimos žuvusiesiems“, Lėno bibliotekoje literatūros paroda „Išvežti gyvenimai ir likę randai“.
Kiekvienas renginio dalyvis namo parsinešė po knygą „Aukštuolių ąžuolai“. Toks buvo autorės noras. Ji rašė „…ši mano kukli knyga – trumpas puslapis išdidžios ir taurios lietuvių kovos už laisvę, kurios neretai nemokame įvertinti, džiaugtis ir kurti šviesesnę savo tautos ateitį“.
Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Taujėnų padalinio vyresn. bibliotekininkė Gražina Žukauskienė
Nuotraukų autorė Milda Auglytė