Vienai dienai Pabaisko miestelis buvo nusikėlęs kelis šimtus metų atgal. Čia buvo prisimintas 1435 metais vykęs Pabaisko arba Šventosios mūšis. Mūšio rekonstrukcijoje dalyvavo riterių kovų klubai, senovės amatų puoselėtojai ir žiūrovai, gavę prisiliesti prie tolimos, bet tą dieną priartėjusios istorijos.
1435 metų rugsėjo 1 dieną Jogailos brolio Švitrigailos ir Vytauto brolio Žygimanto Kęstutaičio kariuomenės susitiko dabartinio Pabaisko vietoje. Tai buvo kulminacinis pilietinio karo momentas. Švitrigaila, kuriam padėjo Livonijos ordinas, ir Žygimantas Kęstutaitis su lenkų būriais kovojo dėl Lietuvos Didžiojo kunigaikščio sosto.
Lemiamame mūšyje susitiko maždaug po 30 tūkstančių karių, priklausančių abiems pusėms. Mūšis baigėsi Žygimanto Kęstutaičio pergale. Švitrigailos kariuomenė buvo sumušta, Livonija nebeteko savo turėtos galios ir įtakos, baigėsi pilietinis karas Lietuvoje. Tai buvo vienintelis toks didelis Lietuvos teritorijoje mūšis.
Mūšio minėjimas Pabaiske prasidėjo prie paminklo, skirto mūšio jubiliejui. Susirinkusius sveikino Seimo narys Kazys Grybauskas, savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas, Pabaisko seniūnas Gedimas Lapukas. Renginio vedėja Gina Pažiūrienė kviesdavo savo dainomis pagyvinti minėjimą Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų chorą „Aidas“, vadovaujamą profesoriaus Tado Šumsko. Šis choras priminė ir lietuvišką klasiką – atliko jaunojo bajoro dainą iš Jurgio Karnavičiaus operos „Gražina“.
{youtube}Tje63_PIdT0{/youtube}
Pabaisko centre išdygo stendas, iliustruojantis Lietuvos padėtį viduriniais amžiais ir Pabaisko mūšio schemą. Stendą pristatė ir apie Pabaisko mūšį papasakojo istorijos mokslų daktaras, docentas Romas Batūra.
Simbolinėje mūšio vietoje buvo uždegtas aukuras, padėtos gėlės. Susirinkusieji galėjo apžiūrėti amatininkų dirbinius, susipažinti su jų gamyba.
Žiūrovai buvo supažindinti su karių ginkluote, pėsčiųjų ir raitųjų karių ginklų panaudojimu.
Norintieji galėjo pašaudyti į taikinius iš lankų.
Taip pat klausėsi vyrų ansamblio „Karužė“ atliekamų dainų.
Renginio kulminacija – mūšio inscenizacija. Klubai – Senovės baltų kovų brolija „Vilkatlakai“, LDK „Varčiai“, Kauno karo istorijos klubo Teutonų padalinys, Hospitalierių ordinas, svečiai iš Rygos – klubas „Liubek“ komanduojant Arūnui Bugvilioniui iš klubo „Vilkatlakai“ inscenizavo Pabaisko mūšį.
Po mūšio inscenizacijos žiūrovus sužavėjo gyvosios istorijos pamoka – kontaktinės karių kautynės. Keturi prieš keturis kariai be jokių taisyklių kovėsi klubas prieš klubą. Šį kartą kovas rezultatu 2:1 laimėjo svečiai iš Latvijos.
vilkmerge.lt
{youtube}51l_gJoLHpk{/youtube}
{besps}pabaiskas2013{/besps}
Daugiau nuotraukų vilkmerge.lt FACEBOOK ČIA