Tikroji krevetė, priklausanti vėžiagyvių infrabūriui, yra plačiai apgyvendinusi beveik visą Žemės rutulį. Paprastai šie gyvūnai užauga iki 2-8 centimetrų ilgio. Krevečių išvaizda ir mėsos ypatybės kiek skiriasi priklausomai nuo rūšies ir tikri gurmanai gali atpažinti konkretaus regiono krevetes vos jų paragavę.
Kulinarijoje naudojamos virtos, keptos ar troškintos krevetės. Kepant krevetes svarbu, kad mėsa gerai perkeptų, o tai galite suprasti iš dviejų požymių. Pirma, mėsa susisuka į dailią C raidę, antra, pakinta mėsos spalva: iš pilkšvos į rausvą. Nors mums, lietuviams, šis delikatesas vis dar yra šiek tiek egzotiškas, apsukrūs kulinarai jau išmoko derinti jo skonį su tradicinėmis daržovėmis ir mums priimtinais prieskoniais. Krevetės yra viena populiariausių maistui naudojamų jūros gėrybių. Pavyzdžiui, JAV kasmet suvalgoma apie pusę milijardo kilogramų krevečių. Krevetes amerikiečiai noriai valgo, nes šiuo metu jos yra daugumai įperkamos, bet tuo pačiu vis dar laikomos prabangos preke. Be to, nemažai amerikiečių patys užsiima jų auginimu. Net 90 procentų JAV suvalgomų krevečių ant stalo atkeliauja iš krevečių fermų, tik 10 procentų krevečių sužvejojamos natūraliose savo gyvenvietėse.
Tačiau užvis svarbiausia priežastis rinktis šį maistą – faktas, kad krevetės yra laikomos gana sveiku maisto produktu. Maistinė krevečių nauda neabejotina. Reguliariai valgant krevetes sumažinama širdies ligų rizika, organizmas aprūpinamas jodu, kurio sunku gauti vartojant kitus produktus. Nors kartais krevetės kritikuojamos dėl didelio cholesterolio kiekio, tačiau naujausi moksliniai tyrimai byloja, jog krevečių nauda gerokai lenkia galimą žalą, susijusią su cholesteroliu, todėl krevetes galima valgyti be baimės. Žinoma, reikėtų nepamiršti, kad yra žmonių, kurie gali būti alergiški įvairioms jūrų gėrybėms, taigi, ir krevetėms.
Didžiąją dalį krevečių mėsos sudaro baltymai ir vanduo. O jei tiksliau, 100 gramų keptų krevečių turi 99 kalorijas, 0,3 gramo riebalų, 0,2 gramo angliavandenių, 189 miligramus cholesterolio, 111 miligramą natrio ir 24 gramus baltymų. Taip pat valgydami krevetes gaunate fosforo, vario, cinko, magnio, kalcio, kalio bei geležies. Su krevetėmis organizmas gauna seleno, kuris gali padėti kovoje su kai kuriomis vėžinėmis ligomis. Krevetėse yra antioksidantų, kurie padeda apsaugoti organizmo ląsteles. Jei norite numesti kelis kūno svorio kilogramus, krevetės puikiai tam tinka, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kaip jos ruošiamos. Jei dažnai kepsite krevetes aliejuje ir gardinsite jas sočiais kaloringais padažais, svarstyklių rodyklė gali pakrypti į priešingą pusę.
Ieškote naujo produkto, kuris būtų gardus ir naudingas sveikatai? Išmėginkite įvairius krevečių receptus. Nustebsite, kaip skirtingi ingredientai leidžia atskleisti vis kitą krevečių mėsos skonio atspalvį. Kadangi krevetės paprastai į Lietuvą yra importuojamos, dažniausiai parduotuvėje galite įsigyti šaldytos krevečių mėsos. Vis dėlto šiandien jau ir Lietuvos verslininkai augina krevetes joms tinkamomis sąlygomis, todėl galite paragauti ir lietuviškų krevečių. Paprastai dideliuose prekybos centruose galima pasirinkti, ar norite pirkti jau išlukštentą krevečių mėsą, ar krevetes su kūneliu. Kai parduotuvėje renkatės išlukštentas krevetes, atkreipkite dėmesį, kad mėsa būtų standi, nebūtų sugadinta jos forma.