Nuo gegužės 19 d. Lietuvos gyventojai, pajutę COVID-19 simptomus, gali kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti nemokamai išduodamo registruoto vaisto nuo šios ligos. Vaistai nuo COVID-19 apmokėti valstybės lėšomis ir išduodami neatlygintinai su gydytojo išrašytu receptu.
Receptinis vaistas, kurio veikliosios medžiagos yra nirmatrelviras ir ritonaviras, skirtas koronaviruso sukeltos ligos gydymui suaugusiesiems, kuriems taikomas gydymas namuose ir nėra reikalinga papildoma deguonies terapija bei nekyla rizika ligai progresuoti į sunkesnę formą. Rekomenduojama vaistą pradėti vartoti kuo greičiau, vos tik nustačius COVID-19 diagnozę ir per 5 paras nuo simptomų pradžios. Šeimos gydytojo išrašomas receptas taip pat galios tik 5 dienas.
„Nors COVID-19 ligos pandemija yra atšaukta ir ženkliai prislopusi, sergančiųjų šia liga vis dar yra. Kadangi stebimas ligos sezoniškumas, tikėtina, kad vaisto nuo COVID-19 poreikis padidės rudenį, esant palankioms sąlygoms virusui plisti uždarose patalpose ir didelių susibūrimų vietose“, – komentuoja Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) direktorė Audronė Sviklaitė.
Pasak jos, COVID-19 pandemija iki šiol yra laikoma viena didžiausių ekstremalių situacijų, su kuria susidūrė Lietuva, kaip ir didžioji dalis pasaulio šalių – nuo COVID-19 Lietuvoje per kelerius metus mirė 9,5 tūkst. žmonių.
„Pandemija išmokė šalies institucijas greitai reaguoti į pokyčius ir tarpusavyje derinti veiksmus, siekiant naudos visuomenei. Taip pat tai buvo vertinga pamoka mažinti biurokratizmą, kai atsirado vakcinos nuo COVID-19: skiepijimo įstaigoms buvo sudarytos sąlygos operatyviai užsisakyti vakcinas per specialią el. sistemą, kad jos kas savaitę pasiektų besiskiepijančius gyventojus“, – vardija A. Sviklaitė.
Valdant pandemiją prie vakcinacijos proceso užtikrinimo ženkliai prisidėjusi ESSC šiuo metu rūpinasi ir vaisto nuo COVID-19 sandėliavimu.
„Iš mūsų sandėlių yra skirstomos ne tik vakcinos, bet ir vaistai nuo COVID-19. Valdant pandemiją mūsų pagrindinis vaidmuo buvo ne tik tinkamų vakcinacijos procesų sustygavimas bei vakcinų paskirstymas, bet ir rūpinomės papildomų asmens apsaugos priemonių užsakymu bei tiekimu vakcinacijos centrams. Organizavome apsauginių pirštinių, chalatų, kaukių, švirkštų, pleistrų ir kitų priemonių įsigijimą, pristatymą bei paskirstymą“, – teigia ESSC Medicinos rezervo saugojimo ir farmacinės veiklos skyriaus vedėjas Mindaugas Valančius.
Šiuo metu ESSC toliau tobulina parengties ekstremalioms sveikatai situacijoms prevencijos ir stebėsenos procesus, planuoja ekstremalių sveikatai situacijų koordinavimo veiksmų skaitmenizavimą bei pacientų pavėžėjimo, kai nereikalinga skubi pagalba, funkcijos organizavimą bei teikimo užtikrinimą naudojantis informacinėmis technologijomis, sukuriant papildomus funkcionalumus Ekstremalių situacijų valdymo informacinėje sistemoje (toliau – ESVIS).
Receptiniai vaistai nuo COVID-19 nemokamai išduodami „Eurovaistinių“ tinkle visose šalies savivaldybėse, iš viso gyventojai gali kreiptis į 101 vaistinę.
Lietuva vaistą nuo COVID-19 įsigijo per Europos Komisijos bendruosius vakcinų ir kitų vaistų nuo COVID-19 ligos profilaktikos ir gydymo pirkimus. Iš viso per du kartus įsigyta 13 tūkst. vaistų pakuočių, iš kurių didžioji dalis bus išduodama gyventojams vaistinėse pagal receptus, likusi skirta aktyviam gydymui šalies gydymo įstaigose.