Artėjant rugsėjo 1-ajai rajono vadovai surengė spaudos konferenciją, kurioje apžvelgė šiais metais svarbiausias rajono švietimo aktualijas, problemas, pasidžiaugė nuveiktais darbais.
Mero Algirdo Kopūsto teigimu, šiais metais, aplankius visas ugdymo įstaigas, didesnių trūkumų nerasta. Rajono vadovus nustebino sutvarkyta Vidiškių vidurinė mokykla.
Savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė informavo, kad šiuos mokslo metus rajonas pasitiko su 21 bendrojo ugdymo mokykla, 2 neformaliojo ugdymo mokyklomis – Menų mokykla ir Sporto centru, šešiais lopšeliais – darželiais, daugiafunkciniais centrais – Baleliuose ir Rečionyse, dviem pagalbos mokiniams ir mokytojams įstaigomis – Švietimo centru bei Pedagogine – psichologine tarnyba.
Planuojama, kad šiais metais į mokyklas ateis trim šimtais vaikų mažiau negu pernai – 4911. Pernai jų rugsėjo 1-ąją buvo 5228. Mokyklose bus mažiau 14 klasių komplektų. Rajone beveik 400 specialiųjų poreikių vaikų ir tik po 50 jų mokosi Specialiojoje mokykloje ir centre „Vyturėlis“. Visi kiti mokosi bendrojo lavinimo mokyklose.
Mažėjant vaikų skaičiui, mažėja mokytojų darbo krūvis. Tokiems mokytojams stengiamasi padėti. Vedėja sakė, kad jeigu pernai pavyko mokytojams rasti darbą, tai šiais metais to gali nebūti. Prieš rugsėjį Švietimo ir sporto skyriuje 88 mokytojai buvo palikę kontaktus, prašydami padėti surasti darbo vietą. Dalis jų be darbo, dalis turi labai mažus krūvius. Daugiausia darbo ieškančių – socialiniai pedagogai. Vedėja minėjo, kad prieš 5 metus, kai į mokyklas buvo įvesti socialinio pedagogo etatai, jų trūko, tada kai kurie mokytojai persikvalifikavo. Todėl šiais metais 19 žmonių yra be darbo.
Tačiau vaikų ne vien mažėja. Šiais metais planuojama steigti tris papildomas ikimokyklinio ugdymo grupes – lopšelyje – darželyje „Žiogelis“, Laičių ir Antakalnio pradinio ugdymo skyriuose. Bet vis dar daug vaikų nelanko jokio ugdymo įstaigos. Remiantis Registrų centro duomenimis, ikimokyklines įstaigas lanko tik apie 50 procentų vaikų.
Daugėja lankančių neformaliojo ugdymo užsiėmimus. Planuojama, kad Meno mokyklos Dailės skyriuje atsiras trys, Sporto centre – dvi papildomos grupės. Tuo reikia džiaugtis, nes vaikų užimtumas yra pati didžiausia prevencija žalingiems įpročiams, – sakė vedėja.
Patys skaudžiausi ir didžiausi pokyčiai – „Šilo“ ir Užupio vidurinėse mokyklose. Jos nuo rugsėjo pirmos dienos nebekomplektuos 11 klasių. Dar po metų jos taps pagrindinėmis mokyklomis.
Kitas pokytis – nuo šių metų mokytojai, neturintys aukštojo pedagoginio išsilavinimo, nebegalės dėstyti ugdymo programų, o turintieji aukštąjį išsilavinimą, bet neturintys pedagoginės kvalifikacijos, ją turės įsigyti per du metus. 2010 metais mokyklose dirbo 524 pedagogai, dar 121 ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Viso rajone apie 650 pedagogų.
Iki 2012 metų vasario 1 dienos rajono taryba turi patvirtinti naują ugdymo įstaigų pertvarkos planą 2012-2015 metams. Miesto mokyklos turėtų apsispręsti ar jos tampa progimnazijomis, kuriose vaikai mokysis iki 8 klasės, ar liks pagrindinėmis mokyklomis. Po 2014 metų 11-ų klasių nebegalės komplektuoti ir kaimo vidurinės mokyklos, kurios iki šito laiko negaus gimnazijos statuso.
Rajone apie 24 procentai moksleivių pavežami geltonais autobusais. Mokyklos turi 12 geltonų autobusų, skirtų Švietimo ir mokslo ministerijos, iš savivaldybės lėšų nupirkti dar penki geltoni autobusai. Daugiausia vaikų pavežama į Siesikų vidurinę mokyklą – apie 50 procentų moksleivių.
Vedėja pasakojo apie ugdymo įstaigų dalyvavimą projektuose. Populiariausi „MTP+“ projektai, keičiantys mokyklų edukacinę aplinką, dvi mokyklos savarankiškai dalyvavo pagal ES struktūrinių fondų projektus specialiųjų poreikių vaikų ugdymui.
Daugelyje projektų dalyvauja Švietimo centras. Pasak vedėjos, retas rajonas gali pasigirti tokia vaikų vasaros poilsio stovykla, kokia yra Vepriuose. Jos finansavimas siekė beveik 100 tūkstančių litų, dar 35,5 tūkstančio gauta iš Švietimo mainų paramos fondo. Pasirašyta sutartis su Vilniaus Universitetu dėl Lietuvių kalbos ir literatūros ir lietuvių istorijos mokymosi šaltinių skaitmeninės duomenų bazės, skirtos mokytojams ir mokiniams, sukūrimo ir diegimo. Švietimo centras laimėjo Švietimo mainų paramos fondo Leonardo da Vinci projektą, skirtą profesinio orientavimo mokytojams. Pagal jį 8 mokytojai kitais metais vyks į Vokietiją. Bus įgyvendinamas Comenius Regio projektas dėl vadybinių gebėjimų stiprinimo sprendžiant mokyklos nelankymo problemas. Šiam projektui iš Švietimo mainų paramos fondo gauta 35 tūkstančiai eurų. Projekto partneriai – turkai.
Savivaldybės administracijos direktorius Juozas Varžgalys papasakojo apie mokyklų renovacijas, kurioms šiais metais bus panaudoti beveik 4 milijonai litų. Antano Smetonos gimnazijoje sutvarkytas pirmas aukštas, padėti pamatai kitiems metams – šildymo sistemos sutvarkymui. Jono Basanavičiaus gimnazijoje sutvarkytas tarybiniais laikais pastatytas korpusas. Siesikų vidurinėje mokykloje sutvarkytas pirmas aukštas ir šildymo sistema. J. Varžgalio teigimu, jei kitais metais pasibaigs renovacija, ši mokykla bus viena geriausiai sutvarkytų kaimo mokyklų šalyje. Suremontuoti vieno korpuso du aukštai Užupio vidurinėje mokykloje. Specialiojo ugdymo centre „Vyturėlis“ renovuota virtuvė ir įrengtas liftas neįgaliesiems.
Mokyklos gali pasidžiaugti ir šių metų egzaminų rezultatais – gauta 16 šimto balų įvertinimų. Lietuvių (gimtosios kalbos) egzaminą 100 balu išlaikė šeši moksleiviai: 3 iš Jono Basanavičiaus gimnazijos, 2 iš „Šilo“ vidurinės mokyklos, 1 iš Antano Smetonos gimnazijos. Matematikos egzaminą puikiai išlaikė du moksleiviai iš „Šilo“ vidurinės mokyklos, vienas iš Jono Basanavičiaus gimnazijos. Taip pat išlaikytas ir biologijos egzaminas. Pirmą kartą iš šios egzamino gauti trys šimtukai. Istorijos šimtukus gavo du Jono Basanavičiaus gimnazistai ir vienas Užupio vidurinės mokyklos moksleivis. Po vieną šimtuką iš chemijos ir anglų egzamino gavo Jono Basanavičiaus gimnazistai.
Pernai šimtukų buvo 18. 2000 metais, kai buvo įvesta dabartinė egzaminų sistema, gauti 2 šimtukai, 2001 – 1, 2002 – 9, 2003 – 19, 2004 – 11, 2005 – 7, 2006 – 17, 2007 – 4, 2008 – 8, 2009 – 9.
Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės PK viršininko pavaduotojas Aidas Dutkus sakė, kad nors dalis pareigūnų išvyko dirbti į Europos krepšinio čempionatą, bet akcija „Saugiai į mokyklą, saugiai į namus“ rajone bus organizuojama kaip ir kasmet. Rugsėjo 1-10 dienomis policija sustiprins budėjimą prie pėsčiųjų perėjų. Prasidėjus mokslo metams patrulių maršrutai priartinami prie mokyklų, siekiant užkirsti kelią narkotinių medžiagų prekybai, platinimui ir vartojimui, viešosios tvarkos pažeidimams. Bus kontroliuojama, kaip kelių eismo taisyklių laikosi tėveliai, atveždami vaikus į mokyklą, patys mokiniai, atvažiuodami į mokyklą. Visą rugsėjo mėnesį bus skirtas didesnis dėmesys kelių eismo taisyklių pažeidimams pėsčiųjų perėjose – bus kontroliuojama ar vairuotojai praleidžia pėsčiuosius, ar pėstieji eina per pėsčiųjų perėjas. Taip pat bus sustiprinta kontrolė jaunimo laisvalaikio praleidimo vietose. Visose mokyklose nepilnamečių reikalų inspektorės pradinukams praves saugaus eismo pamokėles.
Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Valdonė Gineitienė pasakojo, kad teisę į socialinę paramą turi mokiniai, kurių šeimos pajamos vienam šeimos nariui neviršija 525 litų. Socialinė parama mokiniams yra dviejų rūšių – nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims įsigyti. Pernai paramą mokinio reikmenims įsigyti gavo 2219 mokinių, nemokamą maitinimą – 2688. Vedėja prognozuoja, kad paramą gaunančių mokinių skaičius ir šiais metais bus panašus. Daliai mokinių iš socialinės rizikos šeimų parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama ne pinigais, o socialinėmis kortelėmis. Su jomis tėvai galės mokiniui reikalingų prekių įsigyti „Maximos“ parduotuvėse. Dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti galima kreiptis iki spalio 20 dienos, dėl nemokamo maitinimo – per visus mokslo metus.
vilkmerge.lt