Ukmergės Dukstynos pagrindinė mokykla jau ne pirmą kartą bendradarbiauja su Šiaulių universiteto Edukologijos fakulteto Gamtos didaktikos katedra ir dalyvauja respublikinėje mokinių gamtamokslinėje konferencijoje. Šiemet konferencija vyko lapkričio 26 d. Šiaulių universitete. Šis renginys tęsia konferencijos „Gamtotyra bendrojo lavinimo mokyklos 1-6 klasėse” tradiciją ir skirtas Tarptautiniams biologinės įvairovės metams bei Šiaulių universiteto Edukologijos fakulteto 50-mečiui.
Mokinių konferencijos tikslai: skatinti domėjimąsi savo gyvenamąją gamtine aplinka, aplinkos problemomis ir apsauga; Skatinti domėjimąsi gamtos mokslais ir studijomis, tiriamojo pobūdžio veikla; Skatinti mokslinio mąstymo ir tiriamosios veiklos gebėjimų ugdymąsi.
Dukstynos pagrindinės mokyklos 5-6 klasių mokiniai, lankantys etikos pamokas, bei jų tėvai atliko tyrimą KELIUOSE ŽŪSTANČIŲ GYVŪNŲ PROBLEMA. Eismo saugumo specialistai tvirtina, kad didžioji dalis avarijų įvyksta dėl netinkamo žmogaus elgesio, tai yra nesugebėjimo adekvačiai vertinti aplinkos, nesupratimo, kur koks greitis yra saugus, sumažėjusios dėmesio koncentracijos, neteisingos kitų eismo dalyvių elgsenos prognozės ir pan. Tyrimo problema – žmogaus santykis su gyvąja gamta, jo atsakomybės jausmas, etinės nuostatos ir konkretūs veiksmai. Gyvūnų žūtis – vienas dalykas, kitas dalykas – ilgalaikis jų lavonėlių traiškymas ant kelio – niekas jų nesurenka ir net nepatraukia nuo kelio.
Prieš tyrimą buvo organizuota diskusija, per kurią kelti tokie klausimai: kaip žmonės elgiasi automobiliu pertrenkę gyvūną? Kaip žmonės elgiasi matydami kitų vairuotojų ant kelio automobiliu pertrenktus gyvūnus? Kokios priežastys skatina žmones vienaip ar kitaip elgtis, nutrenktus automobiliu gyvūną ar pastebėjus tokį nukentėjusį gyvūną? Kaip būtų galima situaciją pagerinti, kad mažiau gyvūnų žūtų keliuose, kad tie, kuriuos galima išgydyti, būtų išgydyti, o žuvę gyvūnai negulėtų ant kelio savaitėmis ir mėnesiais? Diskusijos pagrindu sudaryta anketa.
Apklausos metu paaiškėjo, kad dauguma tyrimo dalyvių matė pertrenktus gyvūnus kelyje. 18 proc. tėvų pertrenkė gyvūnus patys vairuodami (12% – kartą ir 6% – du-tris kartus), tačiau jų reakcija buvo skirtinga: vieni sustojo ir bandė suteikti pagalbą, kitų pertrenkti gyvūnai pabėgo, tačiau visi džiaugėsi, kad liko gyvi ir šis įvykis nesukėlė rimtesnės avarinės situacijos. Kad gyvūnų žūtis keliuose yra visuomenės problema, mano dauguma tėvų ir mokinių. Įdomu buvo sužinoti, ar žmonės apskritai turi galvoti apie žūstančius keliuose gyvūnus, kol neišspręsta pačių žmonių žalojimo keliuose problema.
91% tėvai ir 85% mokinių atsakė teigiamai ir tik 9 % tėvų ir 15 % mokinių teigia, kad pirmiausiai reikia spręsti žmonių žalojimo keliuose problemą. Ypač daug mokinių teigia, kad sužalotiems keliuose gyvūnams reikia suteikti veterinarinę pagalbą (58% atsako „taip“ ir 31% „manau, kad taip“). Taip galvoja ir daugiau nei pusę apklaustųjų tėvų. Dauguma tėvų mano, kad sužalotiems gyvūnams suteikta veterinarinė pagalba padėtų gyvūnams nesikankinti. Net 43% tėvų teigė, kad nėra informacijos, kur kreiptis ir siūlo įvesti pagalbos telefoną (vet. pagalbos) arba steigti savanoriškas organizacijas ar spec. tarnybas, kurios rūpintųsi sužalotais keliuose gyvūnais. Svarbu, kad kiekvienas žmogus jaustų atsakomybę už žuvusį kelyje gyvūną – jais tinkamai pasirūpintų.