Vonia dažnam yra ta vieta, kurioje atsipalaiduojame po įtemptos dienos. Tačiau netinkami įpročiai gali lemti nemalonias pasekmes. Europos dermatologijos asociacijos duomenimis, kas penktas žmogus kenčia nuo odos problemų, kurios gali paūmėti dėl netinkamos vandens temperatūros ar kūno priežiūros priemonių.
Taip pat tyrimai rodo, kad ilgas buvimas karštoje vonioje ne tik sausina odą, bet ir apkrauna širdį – ypač vyresnio amžiaus žmonėms.
„Celsis“ atstovė ir tvarių vonios kambario sprendimų specialistė Vaida Giniūnienė pastebi, kad daugelis žmonių vis dar nesusimąsto, jog net mažiausi įpročiai turi didelį poveikį sveikatai. Ji dalijasi patarimais, kaip išvengti dažniausiai daromų klaidų ir mėgautis vonia saugiai bei maloniai.
Per aukšta vandens temperatūra
Karšta vonia dažnai atrodo nepakeičiama po sunkios dienos. Tačiau jos poveikis organizmui gali būti ne visada naudingas.
„Vandens temperatūra, viršijanti 38 laipsnius pagal Celsijų, gali sukelti odos išsausėjimą, galvos svaigimą ar net kraujospūdžio pakilimą. Ypač svarbu, kad žmonės, turintys jautrią odą ar širdies problemų, tinkamai naudotųsi vonios malonumais. Patariu laikytis komfortabilios 35-37 laipsnių temperatūros, kuri neapkraus jūsų organizmo“, – kalbėjo Giniūnienė.
Anot moters, žiemą galima mėgautis kiek šiltesne vonia, tačiau vasarą rekomenduojama naudoti drungną ar net vėsesnį vandenį, kad išvengtumėte perkaitimo.
„Jei besimaudydami jaučiate silpnumą ar svaigimą, rekomenduoju išlipti iš vonios lėtai ir ramiai. Prieš tai dar trumpai palaikykite kojas šiek tiek aukščiau, kad kraujas grįžtų į smegenis”, – kalbėjo pašnekovė.
Per ilgas laikas vonioje
Ilgai gulint šiltame vandenyje, organizmas patiria ne tik malonumą, bet ir papildomą krūvį.
„Nors daugelis mėgsta ilgai gulėti šiltame vandenyje, tačiau per ilgas buvimas pašalina natūralius odos aliejus, o kūnas praranda daugiau skysčių nei įprastai. Skirtingi tyrimai nurodo, kad 20–30 minučių trukmės vonios procedūros pakanka tiek atsipalaidavimui, tiek tonuso palaikymui“, – pasakojo specialistė, pridurdama, kad ilgiausiai šilumą išlaiko ketaus ir akmens masės vonios.
Ilgiau pagulėjus vonioje rekomenduojama patepti odą drėkinamuoju losjonu arba aliejumi, kuris padės išlaikyti drėgmę ir apsaugoti odą nuo sausėjimo.
„Ilgai gulint vonioje gali atsirasti įtampa nugaroje ar kakle. Jei neturite specialios vonios pagalvėlės siūlau susisukti minkštą rankšluostį ir padėti jį po galva bei kaklu. Taip sumažinsite įtampą”, – dalijosi V. Giniūnienė.
Nepakankamas saugumas
Vonios kambaryje dažnai slypi pavojai, kurie lengvai išvengiami tinkamai pasirūpinus aplinka.
„Slidžios grindys ar netinkamas apšvietimas yra dažnos nelaimių priežastys. Rekomenduoju vonioje įsirengti neslystančius kilimėlius bei pasirūpinti geru apšvietimu. Jei šeimoje turite vyresnių žmonių pasirūpinkite ir papildomais ranktūriais“, – pasakojo specialistė.
Mokslininkams ištyrus vyresnio amžiaus Lietuvos gyventojus ir jų traumų priežastis įvardinta, kad vonios kambaryje įvyksta apie 21 proc. nukritimų, kurie dažniausiai sukelia kaulų lūžius ar kitus sužalojimus. Pagrindinės kritimų priežastys: paslydimas ant šlapių, slidžių grindų (23 proc.), užkliuvimas už kliūčių (24 proc.), pusiausvyros praradimas (20 proc.).
Netinkamų vonios priedų naudojimas
Daugelis mėgsta vonios putas ar aliejus, tačiau ne visi produktai yra draugiški odai.
„Kvapnios vonios putos ir druskos dažnai turi nemažai sintetinių medžiagų, kurios gali sukelti alergijas ar net rimtesnes odos problemas. Rekomenduoju rinktis natūralias medžiagas, kurios ne tik apsaugo odą, bet ir padeda atsipalaiduoti. Pavyzdžiui ramunėlių ekstraktai suteikia odai švelnumo ir nuramina. Levandų ar bergamotės eteriniai aliejai mažina įtampą ir gerina miego kokybę“, – dėstė „Celsis“ atstovė.
Eteriniai aliejai netirpsta vandenyje, todėl gali sukelti odos dirginimą. Kad aliejai geriau pasiskirstytų, pirmiausia juos sumaišykite su druska – tada pilkite į vonią.
Nepakankamas skysčių vartojimas
Gulint karštoje vonioje, kūnas netenka skysčių jums prakaituojant, net jei to nejaučiate būdami vandenyje.
„Dažnai pamirštama, kad gulint karštoje vonioje kūnas praranda skysčius. Būtina išgerti stiklinę vandens prieš ir po vandens procedūrų, kad palaikytumėte tinkamą skysčių balansą. Tai padės išvengti nuovargio ir galvos skausmo, svaigimo. Taip pat patarčiau vengti vonios iškart po valgio. Pilnas skrandis ir karštas vanduo gali sukelti diskomfortą ar net kraujospūdžio sumažėjimą. Palaukite bent valandą po valgio prieš mėgaujantis vonia“, – minėjo V. Giniūnienė.
Vyno taurė mėgaujantis vonia gali skambėti puikiai, tačiau specialistė atkreipia dėmesį į kylančias rizikas.
„Karštas vanduo ir alkoholis yra puikus dehidratacijos derinys, todėl svarbu turėti šalia stiklinę vandens ir ją gurkšnoti reguliariai. Tai padės išlaikyti skysčių balansą organizme ir išvengti nemalonių pojūčių“, – aiškino Vaida Giniūnienė.
Be to, moteris pabrėžia, kad alkoholis mažina budrumą, o tai kelia papildomų pavojų.
„Karštame vandenyje lengva prarasti pusiausvyrą. Todėl rekomenduoju laikytis saiko ir atsargumo. Ypatingai būkite budrūs lipdami iš vonios. Pasirinkę žolelių arbatą kaip alternatyvą alkoholiui taip pat atsipalaiduosite, be jokio galimo šalutinio poveikio“, – pridūrė ji.
Apie įmonę
„Celsis” yra Lietuvos kapitalo įmonė, įkurta 1994 metais, specializuojanti šildymo, vėdinimo, kondicionavimo, atsinaujinančios energijos ir vonios kambario įrangos prekyboje. Šiuo metu įmonė veikia dvylikoje Lietuvos miestų ir turi šešiolika filialų.