Praėjusiame rajono tarybos posėdyje Piliečių tribūnoje VšĮ Ukmergės ligoninė Anesteziologijos-reanimacijos skyriaus l. e. vedėjos pareigas Aušra Mockevičienė atvirai tarybos nariams papasakojo apie savo skyrių, apie darbą su sena aparatūra. Tarybos nariams buvo parodytos ir turimos aparatūros bei patalpų nuotraukos. Opozicija, išklausiusi pranešimo, pareikalavo neeilinio tarybos posėdžio, kuriame būtų nagrinėjamos ligoninės problemos.
A. Mockevičienė, paklausta kokios priežastys paskatino ateiti į tarybą, atsakė paprastai: „pacientų saugumas“. Saugumo trūkumą lemia darbo priemonių – aparatūros trūkumas. Pavyzdžiui, gauti trys nauji monitoriai, bet gydomi iš karto keli ligoniai. Nauja aparatūra kelias operacines turinčioje ligoninėje yra tik vienoje.
Dalis turimos aparatūros yra sena, gendanti. Pavyzdžiui, operacinis stalas 1963 metų gamybos, narkozės aparatas pagamintas 1970 metais. Šalia jo – deguonies balionas, kuris turėtų stovėti kitoje patalpoje. Dalis turimos aparatūros ne tik nebegaminama, bet jai nėra ir atsarginių detalių, firmos atsisako ją remontuoti.
Vedėja sakė, kad ji negali atsakyti į klausimą, ar turima sena aparatūra yra saugi. Pavyzdžiui, gydant kelis ligonius vienu metu vienas aparatas sugenda. „Kuo jį pakeisti?“ – klausia gydytoja. Ir čia pat atsako: „nėra kuo“. Dalis aparatūros gauta kaip labdara, todėl nežinoma, kokie ligoniai, kokiomis ligomis sergantys buvo ja gydyti.
„Tokiomis sąlygomis personalas stebuklingai dirba“ – sako vedėja. Todėl gydytojai ir slaugytojos sukasi kaip išmano ir stengiasi nepadaryti klaidų. Juk jeigu būtų visa reikiama aparatūra, slaugytojos galėtų dirbti kitus, tuo pat metu būtinus darbus – pacientus maitinti, vartyti, stebėti.
Kalbant apie patalpas, vedėja minėjo, kad naujos platesnės lovos sunkiai telpa pro senas duris. Medikų darbą sunkina nuo pastatymo neveikianti ventiliacijos sistema. Kadangi patalpos vėdinamos pro langą, todėl vasarą dėl karščio operacijos nukeliamos. Ventiliacinės angos užklijuotos, kadangi pro jas į operacinę patekdavo musės. Kadangi nėra ventiliacijos, narkozei naudojamomis linksminančiomis dujomis tenka kvėpuoti ir personalui. Todėl, jei kuris medikas susirgs profesine liga, jis galės reikalauti žalos atlyginimo.
Vienoje palatoje ir izoliatoriuje infekuotiems ligoniams nėra nė vieno radiatoriaus, žiemą izoliatoriuje būna tik 8 laipsniai šilumos. Tenka šildytis tepaliniais radiatoriais. Vedėja už asmenines lėšas nupirko du radiatorius. Palatose nekeisti langai. Į Ukmergę operuotis atvykstantys žmonės ir iš kitų rajonų, komentuoja, kad operacinės čia baisios.
Nepilnus metus dirbanti skyriaus vedėja sako, kad ne tik ji, bet ir visi skyriaus darbuotojai iš rajono valdžios tikisi sulaukti pagalbos. Reikėjo tarybos nariams parodyti tikrą padėtį, atkreipti jų dėmesį. Medikai nori, kad ligoniai būtų gydomi taip, kaip priklauso regioninėje ligoninėje. Jie netgi galvoja rengti labdaros projektus, pavyzdžiui, surengti koncertą, tikisi sulaukti verslininkų pagalbos.
Pakomentuoti padėtį paprašėme ir VšĮ „Ukmergės ligoninė“ vyr. gydytoją Algimantą Veličką. Jo nuomonė buvo kitokia: „vedėja padarė pranešimą neobjektyvų, ji paminėjo tik senesnę aparatūrą“. Vyr. gydytojas teigia, kad visa turima aparatūra yra veikianti, prižiūrima, su ja galima dirbti. „Būtina aparatūra pagal paslaugų teikimo reikalavimus – yra“.
„Naujos aparatūros norisi, bet, deja, ji brangiai kainuoja“ – sako vyr. gydytojas. Kiekvienų metų pabaigoje gydytojų taryboje sprendžiama kokios aparatūros reikia ir ji perkama pagal galimybes. A. Velička teigia, kad jeigu kai kurios būtinos aparatūros ligoninė neįsigys – iš jos gali būti atimta licencija teikti kai kurias paslaugas.
Metai iš metų įranga atnaujinama. Sena įranga retai naudojama. Vyr. gydytojas pasakoja apie projektus, kurių pagalba aparatūra atnaujinama. Pagal Šveicarijos paramą Lietuvai bus gautas operacinis stalas, narkozės aparatas, kitokia įranga. Tai bus gal 2012, gal 2013 metais. Pagal Vidurio ir Vakarų Lietuvos kardiologijos programą Reanimacijos skyriui jau nupirktas defibliriatorius pagal visus šiuolaikinius reikalavimus.
Aparatūros įsigijimui naudojamos ir ligoninės lėšos. Tačiau šiems poreikiams – daugiau kaip 200 tūkstančių litų per metus ligoninė negali skirti. Dėl mažėjančio finansavimo per krizę per metus ligoninė negauna daugiau kaip milijono litų. Džiaugiasi tik tuo, kad pavyko subalansuoti pajamas ir sąnaudas, šiek tiek sumažėjo ligoninės įsiskolinimai.
Gautas naujas rentgeno aparatas, kurio vertė beveik 500 tūkstančiai litų. Mokamas lizingas už kompiuterinės tomografijos aparatą, kurio vertė 2,650 milijono litų. Juo naudojasi ne tik ukmergiškiai, bet ir pacientai iš Jonavos, Molėtų, Širvintų rajonų. Anksčiau jų atvykdavo ir iš Anykščių. Bet dabar Anykščiuose tokio aparato įsigijimą finansavo savivaldybė.
Greitai bus užbaigtas 4,6 milijono litų vertės Europos Sąjungos lėšomis finansuotas ambulatorinių paslaugų plėtros projektas. Pagal jį beveik už 2 milijonus litų įsigyta įrangos, už 2,6 milijono litų suremontuota Konsultacijų poliklinika ir viena operacinė.
Kalbant apie savivaldybės paramą vyr. gydytojas teigia, kad jos pagalba labai reikalinga. Kai kurios kitos mažos savivaldybės ligoninėms labai padeda. Anksčiau ir mūsų savivaldybė ligoninę rėmė. Iš savivaldybės lėšų suremontuotas neurologijos skyrius, padarytas pirmas remonto etapas chirurgijos skyriuje. Tačiau pastaraisiais metais paramos nėra.
vilkmerge.lt
Registratūra poliklinikoje