
Vis daugiau žmonių ieško tikro skonio, šviežumo ir nuoširdumo – todėl renkasi vietinį maistą. Pirkdami iš ūkininkų mes gauname ne tik produktą, bet ir istoriją, po kuria slypi tam tikros vertybės. Todėl gamtininkai kviečia atkreipti dėmesį į geruosius pavyzdžius, kai ūkininkaujama darnoje su gamta, ir nominuoti ūkininkus „Gero ūkininko“ čempionatui.
Daugiau nei maistas
Rinktis vietinių ūkininkų užaugintą produkciją yra gerai ne tik dėl to, kad ji šviežesnė ir sveikesnė. Remdami vietinius mažesnius ūkius prisidedate prie gyvybingų kaimiškų vietovių išsaugojimo ir žiedinės ekonomikos. Be to, mažus ir vidutinius ūkius prižiūrintys ūkininkai, dažniau turi artimesnį ryšį su gamta, labiau rūpinasi, kad šalia esantys vandens telkiniai nebūtų užteršti.
Vienas „Gero ūkininko“ čempionato komisijos narių Justas Gulbinas dalinasi įspūdžiais:
„Bendraudami su ūkininkais dažnai girdime istorijas, kaip ūkininkai rūpinasi šalia gyvuojančia gamta. Pavyzdžiui, vienas ūkininkas, sužinojęs, kad jo laukuose aptiktas retas augalas – melsvasis gencijonas – tą plotą šienauja vėliau, kad leistų subrandinti ir išbarstyti sėklas“.
„Gero ūkininko“ čempionato organizatoriai kviečia visuomenę įsitraukti į šią iniciatyvą ir savo aplinkoje ieškoti tokių ūkininkų. „Šiemet čempionatas vyksta jau penktus metus. Nors iki šiol čempionatui jau buvo nominuota daugiau kaip 110 ūkių, o iš jų išrinkta jau 17 ambasadoriai, neabejojame, kad ūkininkų, besirūpinančių gamta yra kur kas daugiau. Mes žinome, kad žmonės vertina vietinę produkciją, nemažai žmonių perka maistą turgeliuose, parduotuvėlėse, per specialias internetines platformas ar tiesiai iš ūkininkų. Todėl kviečiame visus, kurie perka vietinę produkciją, registruoti ūkininkus čempionatui.“ – sako „Gero ūkininko“ čempionato ambasadorė Rūta Rosson.
Kviečia geriau pažinti ūkininkus
Nesenai atliktos reprezentatyvios apklausos rezultatai parodė, kad vos trečdalis visuomenės palaiko tiesioginį kontaktą su ūkininkais. „Tai rodo, kad dažniausiai mes net nežinome, kokį maistą perkame – nei kokia jo kokybė, nei kaip jis užaugintas. Tačiau būtent pirkdami vietinį maistą mes turime puikią progą pažinti savo ūkininkus ir sužinoti maisto istoriją, tokiu būdu galime geriau rūpintis tiek savo sveikata, tiek mus supančia aplinka. Toks ir yra šios iniciatyvos tikslas – skleisti žinią apie geruosius ūkininkavimo pavyzdžius ir palaikyti ūkininkus, kurie siekia veikti darnoje su gamta.“ – teigia J. Gulbinas. „Organizuojame ne tik šį čempionatą, bet rengiama ir kitas visuomenei skirtas veiklas – apsilankymus Lietuvos ūkiuose, diskusijas, seminarus.“ – priduria jis.
Nominuoti ūkininką galima užpildžius trumpą anketą
„Gero ūkininko“ čempionate gali dalyvauti patys įvairiausi ūkiai – tiek dideli, tiek maži, auginantys daržoves, javus, gyvulius, uogas ar užsiimantys kitokia ūkine veikla bei gaminantys įvairią produkciją.
Nominuoti galima ir ūkius, kurie jau buvo nominuoti anksčiau. „Kiekvienais metais ekspertų komisija, turinti gilią patirtį žemės ūkio ir gamtosaugos srityje, iš sąrašo atrenka tik keletą ūkių, labiausiai atitinkančių ekonominius, socialinius ir aplinkosauginius darnaus ūkininkavimo kriterijus. Tuomet komisija juos lanko ir, galiausiai, išrenka tų metų ambasadorius. Ūkiai auga ir keičiasi, todėl net jei ūkis buvo nominuotas anksčiau – verta tai padaryti dar kartą.“ – sako R. Rosson.
Siūlyti ūkius gali bet kas – tiek klientai, kaimynai ar patys ūkiai. Tereikia užpildyti trumpą anketą, kurią galima rasti svetainėje gerasukininkas.lt. Užpildytas anketas reikia pateikti iki 2025 gegužės 1 d.